Niemiecki rynek pracy – fakty, liczby, najważniejsze informacje!

  Niemcy (81 milionów mieszkańców) są czwartą co do wielkości gospodarką i krajem przemysłowym na świecie. Więcej niż 90% wszystkich niemieckich przedsiębiorstw jest średniej wielkości, odpowiedzialnych za 2/3 wszystkich miejsc pracy i za więcej niż 50% produkcji gospodarczej. W 2015 roku, Niemcy były przed USA i Chinami największą potęgą handlu zagranicznego.

  Liczba bezrobotnych w styczniu 2016 wzrosła ze względów sezonowych. Wzrost bezrobocia w styczniu jest dość typowym zjawiskiem ze względu na przerwę zimową. Jednak ten wzrost bezrobocia był w tym roku mniejszy niż w latach ubiegłych.

  • Liczba bezrobotnych w styczniu 2016: 2.920.000 osób
  • Stopa bezrobocia w styczniu 2016: 6,7%
  • Zmiana względem stycznia 2015: -0,3%

  Zgodnie z danymi Federalnej Agencji Pracy w Niemczech Wschodnich i Zachodnich wzrosło zatrudnienie z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym.

  • Zatrudnieni z obowiązkowym ubezpieczeniem: 31,39 mln
  • Zmiana względem stycznia 2015: +756.653 / +2,5 %

  W listopadzie 2015 według wstępnych obliczeń z tych 31 mln osób zatrudnionych z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym, na cały etat zatrudnionych było ok. 23 mln (73%), a w niepełnym wymiarze godzin 8,35 mln (27%). Zatrudnienie z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym wzrasta we wszystkich landach, jednak ponownie największy wzrost (+3,8 %) można było odnotować w Berlinie.

  Obserwacja różnych branż pokazuje również wzrost w porównaniu do zeszłego roku. W listopadzie 2015 największy wzrost można było zanotować w branżach:

  • Opieka (+4,9%)
  • Handel (+2%)

  Małe spadki w liczbie zatrudnionych można było zaobserwować w górnictwie, energetyce i branży wodociągowej.

  Do największych przedsiębiorstw w Niemczech należą także w roku 2015 producenci samochodów Volkswagen AG i Daimler AG oraz przedsiębiorstwo energetyczne EON.

  Dynamiczny niemiecki rynek pracy

  Niemcy należą do krajów unijnych z najmniejszym bezrobociem. Szczególnie cieszy fakt, że również młodzi ludzie znajdują staże i pracę. W Niemczech stopa bezrobocia ludzi młodych pomiędzy 15 a 25 rokiem życia wynosi 7,9% i jest to jedna najmniejszych stóp w porównaniu z 27 państwami Unii Europejskiej (w UE stopa bezrobocia wśród młodych ludzi poniżej 25. roku życia wynosiła w 2013 roku średnio 23,1%). Eksperci dopatrują się sukcesu niemieckiego rynku pracy w tzw. dualnym systemie kształcenia (niem. Ausbildung), gdzie młodzi ludzie równolegle mogą się uczyć w szkole zawodowej i pracować w przedsiębiorstwie. W związku z tym niemieccy przedsiębiorcy bardzo szybko mają młodzież w swoich firmach i razem starają się o dobre wyniki. Ponadto także absolwenci uniwersytetów i wyższych szkół technicznych mają w Niemczech dużą szansę na szybkie znalezienie dobrej pracy.

  Różnice w zależności od regionów

  Mimo ogólnie dobrej sytuacji na niemieckim rynku pracy, można zaobserwować różnice względem regionów: najlepsze perspektywy na pracę widać np. w określonych częściach Niemiec południowych, a więc w landach: Badenia-Wirtembergia i Bawaria. Tutaj stopy bezrobocia są porównywalnie najmniejsze.

  Różnice w zależności od kwalifikacji

  Szanse na pracę nie zależą jednak tylko od gospodarczej sytuacji regionu, ale też od odpowiednich kwalifikacji i od poziomu umiejętności kandydatów. Studenci z dyplomem uczelni wyższej lub wyższej szkoły technicznej porównywalnie łatwo znajdują zatrudnienie. Także osoby z kwalifikacjami zawodowymi  np. z zakończonym stażem zawodowym mają z reguły dobre szanse na rynku pracy. Znacznie gorsze szanse mają osoby bez kwalifikacji, bez ukończonej szkoły. Migranci mają z kolei dobre szanse na start w Niemczech, o ile są dobrze wykwalifikowani i posiadają podstawową znajomość języka niemieckiego.

  Powody ożywienia na niemieckim rynku pracy

  Niemcom udał się niezwykły zwrot. Jeszcze w roku 2005 stopa bezrobocia wynosiła 11,3% i było to w porównaniu z innymi krajami UE jedno z dalszych miejsc. Od tamtej pory sytuacja na niemieckim rynku pracy cały czas się polepsza. Nawet podczas kryzysu gospodarczego i finansowego od roku 2008 ten pozytywny trend został zachowany. Eksperci są zgodni, że ma to związek z dwoma czynnikami: po pierwsze polityka ze swoimi reformami zadbała o większą elastyczność na rynku pracy. Po drugie chodzi o zmiany demograficzne. Wiele starszych osób idzie na emeryturę, a na ich miejsce wkracza coraz mniej nowych pracowników.

  Perspektywy na przyszłość

  Czy sytuacja niemieckiego rynku pracy pozostanie nadal tak korzystna w najbliższych latach? Biorąc pod uwagę koniunkturalne wzloty i upadki oraz rozwój globalny, ciężko to oczywiście przewidzieć. Ale niezależnie od możliwych krótkotrwałych wahań, eksperci wychodzą z założenia, że dwa czynniki decydują o rynku pracy w Niemczech. Te czynniki wskazują, że wykwalifikowane siły robocze także w kolejnych latach będą bardzo potrzebne a zagraniczni specjaliści nadal będą mieli duże szanse na tym rynku pracy:

  Czynnik 1: zmiany demograficzne

  Niemcy dotknięte są zmianami demograficznymi bardziej niż jakikolwiek inny kraj w Europie. Odkąd stopa urodzeń od połowy lat 70-tych znacznie spadła, kształtuje się ona cały czas w okolicy wartości 1,4 – znacznie poniżej optymalnego poziomu 2,1. Jednocześnie wzrasta długość życia a tym samym liczba starszych osób. Te zmiany już dziś oddziałują na rynek pracy. Ponieważ jest coraz mniej nowych specjalistów, to zaczyna brakować wykwalifikowanych pracowników. W przyszłości te zmiany, czyli starzenie się społeczeństwa i brak specjalistów, będą coraz bardziej widoczne. Ponieważ właśnie specjaliści są kluczowym czynnikiem sukcesu niemieckiej gospodarki, również w najbliższych latach będą oni pełnić bardzo istotną funkcję w społeczeństwie.

  Czynnik 2: siła niemieckich przedsiębiorstw

  Niemcy na pewno nie wymkną się spod rozwoju koniunkturalnego Europy i świata. Jednak wiele niemieckich firm należy do zwycięzców procesu globalizacji, ze względu na wysoką konkurencyjność – i wiele wskazuje na to, że uda im się utrzymać tą pozycję także  w przyszłości. Niemieckie przedsiębiorstwa oferują innowacyjne i konkurencyjne produkty – szczególnie na światowych rynkach przyszłości w zakresie infrastruktury, ochrony środowiska i ochrony zasobów. Tylko we współpracy z dobrze wykwalifikowanymi specjalistami i naukowcami , uda się przedsiębiorstwom obronić dotychczasową przewagę.

  Praca w Niemczech

  Wszystkie osoby poszukujące pracy w Niemczech, a także rzetelnych pracodawców zapraszamy na naszą giełdę pracy:

  Praca w Niemczech

  Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  188,277FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x