Niemiecki rynek pracy – fakty, liczby, najważniejsze informacje!

    Niemcy (81 milionów mieszkańców) są czwartą co do wielkości gospodarką i krajem przemysłowym na świecie. Więcej niż 90% wszystkich niemieckich przedsiębiorstw jest średniej wielkości, odpowiedzialnych za 2/3 wszystkich miejsc pracy i za więcej niż 50% produkcji gospodarczej. W 2015 roku, Niemcy były przed USA i Chinami największą potęgą handlu zagranicznego.

    Liczba bezrobotnych w styczniu 2016 wzrosła ze względów sezonowych. Wzrost bezrobocia w styczniu jest dość typowym zjawiskiem ze względu na przerwę zimową. Jednak ten wzrost bezrobocia był w tym roku mniejszy niż w latach ubiegłych.

    • Liczba bezrobotnych w styczniu 2016: 2.920.000 osób
    • Stopa bezrobocia w styczniu 2016: 6,7%
    • Zmiana względem stycznia 2015: -0,3%

    Zgodnie z danymi Federalnej Agencji Pracy w Niemczech Wschodnich i Zachodnich wzrosło zatrudnienie z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym.

    • Zatrudnieni z obowiązkowym ubezpieczeniem: 31,39 mln
    • Zmiana względem stycznia 2015: +756.653 / +2,5 %

    W listopadzie 2015 według wstępnych obliczeń z tych 31 mln osób zatrudnionych z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym, na cały etat zatrudnionych było ok. 23 mln (73%), a w niepełnym wymiarze godzin 8,35 mln (27%). Zatrudnienie z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym wzrasta we wszystkich landach, jednak ponownie największy wzrost (+3,8 %) można było odnotować w Berlinie.

    Obserwacja różnych branż pokazuje również wzrost w porównaniu do zeszłego roku. W listopadzie 2015 największy wzrost można było zanotować w branżach:

    • Opieka (+4,9%)
    • Handel (+2%)

    Małe spadki w liczbie zatrudnionych można było zaobserwować w górnictwie, energetyce i branży wodociągowej.

    Do największych przedsiębiorstw w Niemczech należą także w roku 2015 producenci samochodów Volkswagen AG i Daimler AG oraz przedsiębiorstwo energetyczne EON.

    Dynamiczny niemiecki rynek pracy

    Niemcy należą do krajów unijnych z najmniejszym bezrobociem. Szczególnie cieszy fakt, że również młodzi ludzie znajdują staże i pracę. W Niemczech stopa bezrobocia ludzi młodych pomiędzy 15 a 25 rokiem życia wynosi 7,9% i jest to jedna najmniejszych stóp w porównaniu z 27 państwami Unii Europejskiej (w UE stopa bezrobocia wśród młodych ludzi poniżej 25. roku życia wynosiła w 2013 roku średnio 23,1%). Eksperci dopatrują się sukcesu niemieckiego rynku pracy w tzw. dualnym systemie kształcenia (niem. Ausbildung), gdzie młodzi ludzie równolegle mogą się uczyć w szkole zawodowej i pracować w przedsiębiorstwie. W związku z tym niemieccy przedsiębiorcy bardzo szybko mają młodzież w swoich firmach i razem starają się o dobre wyniki. Ponadto także absolwenci uniwersytetów i wyższych szkół technicznych mają w Niemczech dużą szansę na szybkie znalezienie dobrej pracy.

    Różnice w zależności od regionów

    Mimo ogólnie dobrej sytuacji na niemieckim rynku pracy, można zaobserwować różnice względem regionów: najlepsze perspektywy na pracę widać np. w określonych częściach Niemiec południowych, a więc w landach: Badenia-Wirtembergia i Bawaria. Tutaj stopy bezrobocia są porównywalnie najmniejsze.

    Różnice w zależności od kwalifikacji

    Szanse na pracę nie zależą jednak tylko od gospodarczej sytuacji regionu, ale też od odpowiednich kwalifikacji i od poziomu umiejętności kandydatów. Studenci z dyplomem uczelni wyższej lub wyższej szkoły technicznej porównywalnie łatwo znajdują zatrudnienie. Także osoby z kwalifikacjami zawodowymi  np. z zakończonym stażem zawodowym mają z reguły dobre szanse na rynku pracy. Znacznie gorsze szanse mają osoby bez kwalifikacji, bez ukończonej szkoły. Migranci mają z kolei dobre szanse na start w Niemczech, o ile są dobrze wykwalifikowani i posiadają podstawową znajomość języka niemieckiego.

    Powody ożywienia na niemieckim rynku pracy

    Niemcom udał się niezwykły zwrot. Jeszcze w roku 2005 stopa bezrobocia wynosiła 11,3% i było to w porównaniu z innymi krajami UE jedno z dalszych miejsc. Od tamtej pory sytuacja na niemieckim rynku pracy cały czas się polepsza. Nawet podczas kryzysu gospodarczego i finansowego od roku 2008 ten pozytywny trend został zachowany. Eksperci są zgodni, że ma to związek z dwoma czynnikami: po pierwsze polityka ze swoimi reformami zadbała o większą elastyczność na rynku pracy. Po drugie chodzi o zmiany demograficzne. Wiele starszych osób idzie na emeryturę, a na ich miejsce wkracza coraz mniej nowych pracowników.

    Perspektywy na przyszłość

    Czy sytuacja niemieckiego rynku pracy pozostanie nadal tak korzystna w najbliższych latach? Biorąc pod uwagę koniunkturalne wzloty i upadki oraz rozwój globalny, ciężko to oczywiście przewidzieć. Ale niezależnie od możliwych krótkotrwałych wahań, eksperci wychodzą z założenia, że dwa czynniki decydują o rynku pracy w Niemczech. Te czynniki wskazują, że wykwalifikowane siły robocze także w kolejnych latach będą bardzo potrzebne a zagraniczni specjaliści nadal będą mieli duże szanse na tym rynku pracy:

    Czynnik 1: zmiany demograficzne

    Niemcy dotknięte są zmianami demograficznymi bardziej niż jakikolwiek inny kraj w Europie. Odkąd stopa urodzeń od połowy lat 70-tych znacznie spadła, kształtuje się ona cały czas w okolicy wartości 1,4 – znacznie poniżej optymalnego poziomu 2,1. Jednocześnie wzrasta długość życia a tym samym liczba starszych osób. Te zmiany już dziś oddziałują na rynek pracy. Ponieważ jest coraz mniej nowych specjalistów, to zaczyna brakować wykwalifikowanych pracowników. W przyszłości te zmiany, czyli starzenie się społeczeństwa i brak specjalistów, będą coraz bardziej widoczne. Ponieważ właśnie specjaliści są kluczowym czynnikiem sukcesu niemieckiej gospodarki, również w najbliższych latach będą oni pełnić bardzo istotną funkcję w społeczeństwie.

    Czynnik 2: siła niemieckich przedsiębiorstw

    Niemcy na pewno nie wymkną się spod rozwoju koniunkturalnego Europy i świata. Jednak wiele niemieckich firm należy do zwycięzców procesu globalizacji, ze względu na wysoką konkurencyjność – i wiele wskazuje na to, że uda im się utrzymać tą pozycję także  w przyszłości. Niemieckie przedsiębiorstwa oferują innowacyjne i konkurencyjne produkty – szczególnie na światowych rynkach przyszłości w zakresie infrastruktury, ochrony środowiska i ochrony zasobów. Tylko we współpracy z dobrze wykwalifikowanymi specjalistami i naukowcami , uda się przedsiębiorstwom obronić dotychczasową przewagę.

    Praca w Niemczech

    Wszystkie osoby poszukujące pracy w Niemczech, a także rzetelnych pracodawców zapraszamy na naszą giełdę pracy:

    Praca w Niemczech

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x