System edukacji w Saksonii jest nadal najlepszy w Niemczech! Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez zorientowaną na biznes „Initiative Neue Soziale Marktwirtschaft” (INSM), która co roku porównuje systemy edukacji w niemieckich krajach związkowych.
Podobnie jak w poprzednich latach, Saksonia zajmuje pierwsze miejsce w aktualnym „Monitorze Edukacyjnym” INSM, wyprzedzając Bawarię, Hamburg i Turyngię. Oto jak prezentuje się ranking:
- Saksonia
- Bawaria
- Hamburg
- Turyngia
- Saarland
- Badenia-Wirtembergia
- Hesja
- Dolna Saksonia
- Meklemburgia-Pomorze Przednie
- Nadrenia-Palatynat
- Szlezwik-Holsztyn
- Nadrenia Północna-Westfalia
- Berlin
- Saksonia-Anhalt
- Brandenburgia
- Brema
Kryzys koronawirusowy ujawnił słabe punkty
Kryzys koronawirusowy ujawnił słabe punkty w systemach edukacyjnych wszystkich krajów związkowych, powiedziano w środę. Pełen zakres szkód będzie widoczny dopiero w nadchodzących latach.
W raporcie skrytykowano niepowodzenia w cyfryzacji oraz „uporczywy brak koncepcji w nauczaniu online”. Według INSM cierpią na tym szczególnie dzieci i młodzież, które i tak mają trudniej.
Te kryteria brane są pod uwagę przy tworzeniu rankingu
W badaniu INSM „wyraźnie przyjmuje perspektywę ekonomii edukacyjnej”. Na przykład, analizuje się stopień, w jakim dany system edukacji przyczynia się do zapewnienia wykwalifikowanej siły roboczej, ale także równość edukacyjną, tj. dostęp do edukacji.
Porównywane są wyniki testów porównawczych uczniów, ale także dane statystyczne, np. ile pieniędzy dany kraj wydaje na jednego ucznia, jaki jest stosunek liczbowy między nauczycielami a uczniami lub jak wysoki jest odsetek młodszych nauczycieli. Badane są również wskaźniki przerywania nauki i szkolenia.
Saksonia najelpsza w Niemczech pod względem edukacji
Saksonia chwalona jest przede wszystkim za dobrą ofertę całodzienną, za wielu dobrze wykształconych pracowników opieki dziennej z wyższym wykształceniem, za silne ukierunkowanie na badania naukowe oraz za najlepsze wyniki uczniów z matematyki i nauk przyrodniczych w egzaminach porównawczych.
Według „Monitora Edukacji” Brema, która zajmuje ostatnie miejsce, „nadal” potrzebuje poprawy w walce z ubóstwem edukacyjnym i w integracji. W tym kraju związkowym mniej niż przeciętna liczba młodych ludzi z obcym obywatelstwem uzyskała dyplom ukończenia studiów wyższych, a w testach porównawczych z matematyki, nauk ścisłych i czytania uczniowie z Bremy wypadli najgorzej w porównaniu krajowym.
źródło: www.bild.de