Niemieccy pracodawcy żądają podwyższenia wieku emerytalnego do 70 lat!

    Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, składki na ubezpieczenie społeczne znacznie wzrosną w nadchodzących latach. Do takiego wniosku doszła komisja ds. przyszłości systemu ubezpieczeń społecznych powołana przez Federalne Zrzeszenie Niemieckich Organizacji Pracodawców (Bundesvereinigung der Deutschen Arbeitgeberverbände, BDA), największą w Niemczech federację organizacji pracodawców ze wszystkich sektorów gospodarki.

    Aby do tego nie dopuścić, eksperci wezwali w czwartek w Berlinie do przyjęcia całego pakietu środków mających na celu utrzymanie obciążeń na poziomie nieprzekraczającym 40%. Jedną z propozycji jest wydłużenie lat pracy.

    Niemieccy pracodawcy chcą zniesienia możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę

    Przekroczenie poziomu 40% wpłynęłoby negatywnie na rynek pracy i byłoby szkodliwe dla wzrostu gospodarczego, jak powiedział Martin Werding z Uniwersytetu w Bochum. Stoi on na czele komisji powołanej w 2019 r., w skład której wchodzą pracodawcy i naukowcy, lecz nie związki zawodowe. „Jesteśmy już na granicy”, dodał.

    Zgodnie ze sprawozdaniem przedstawionym przez komisję, suma składek na ubezpieczenie społeczne wzrośnie do 2040 r. do poziomu niemal 50% ze względu na starzenie się społeczeństwa. Zgodnie z przewidywaniami komisji, do 2080 r. poziom obciążeń może sięgnąć nawet około 55%. „Aby temu przeciwdziałać, potrzebny jest cały pakiet środków”, powiedział Werding.

    Komisja opowiedziała się za wydłużeniem czasu pracy w celu ustabilizowania systemu, w tym za automatycznym powiązaniem wieku emerytalnego z przewidywaną długością życia od 2031 r. Powinno się odejść od możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę z odliczeniami, za to dłuższa aktywność zawodowa powinna być wynagradzana wyższymi dodatkami finansowymi. Ponadto, budżet federalny miałby w większym stopniu partycypować w kosztach.

    Standardowy wiek emerytalny w Niemczech powinien w przyszłości wynosić 70 lat

    Politycy planują podnieść granicę wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę do 67 lat do 2031 r. Komisja proponuje podwyższenie tej granicy do 68 lat w 2040 r., 69 lat w 2050 r. i 70 lat w 2060 r. – oczywiście przy założeniu, że przewidywana długość życia w Niemczech nadal będzie rosnąć.

    „Niepodejmowanie żadnych działań i dopuszczenie do dalszego podnoszenia składek nie jest żadną alternatywą”, powiedział szef BDA Alexander Gunkel. Według niego „utrzymanie kosztów pracy na akceptowalnym poziomie jest niezbędnym warunkiem funkcjonowania rynku pracy i sprawnie działającego państwa socjalnego.” Gunkel podkreślił, że ograniczenie obciążeń związanych z kosztami społecznymi jest możliwe, wymaga jednak niezwłocznego podjęcia działań przez polityków. Niemieckie przedsiębiorstwa są bowiem już teraz obciążone tak bardzo, jak w niemal żadnym innym kraju.

    Źródło: www.rtl.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    coalaa

    Ta, juz to widze. Widze robotnika fizycznego na budowie, policjanta na ulicy,strazaka na drabinie podczas pozaru itp, itd majacego od 60 do 69 lat. Moze i w biurze, co fizycznie pracowac nie musi, ale tu i nawet sprzataczka w wieku 60 lat czesciej u lekarza siedzi niz w pracy. Proponuje do tego obowiazkowo maske przez 9 godzin nosic i okulary ochronne.
    Pampersy pracownik moze odliczyc po roku z zeznania rocznego (sarkazm). Nic sie nie zmienilo, dalej aktualne „praca czyni szczesliwszym i bogatym, a napewno wolnym”

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    W niemieckim urzędzie

    Jeśli mieszkacie w Niemczech, to prędzej czy później będziecie musieli się udać do jakiegoś urzędu. Obojętnie czy w sprawie zasiłku rodzinnego, wymeldowania się, czy...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    Termy w Bawarii – 10 najpiękniejszych miejsc

    Bawaria w swojej ofercie posiada bardzo szeroką ofertę basenów termalnych. Połączenie górskiej panoramy i gorącej wody termalnej sprawia, że wiele łaźni w Bawarii uznawanych...
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x