Więcej

  Niemcy: podwyżki dla pracowników budowlanych już od 1 listopada

  polski supermarket w Niemczech

  W negocjacjach zbiorowych między pracodawcami a IG Bau przez wiele miesięcy panował ogromny kryzys. Kwestią sporną było odszkodowanie za długie dojazdy. Teraz w końcu udało się uzgodnić kompromis.

  Więcej pieniędzy i premie

  Około 890.000 pracowników budowlanych w Niemczech dostanie więcej pieniędzy. Ponadto otrzymają premię z tytułu koronawirusa w wysokości 500 euro na zachodzie i 220 euro na wschodzie za miesiące od lipca do października 2021 r. Zostało to ogłoszone przez związek przemysłowy Bauen-Agrar-Umwelt (IG BAU), Główne Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu Budowlanego i Centralne Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu Budowlanego. Strony układu zbiorowego pracy potrzebowały pięciu rund negocjacji i dwóch rund arbitrażowych, aby osiągnąć porozumienie – pierwsza runda negocjacji odbyła się w maju.

  Pakiet taryfowy przewiduje podwyżki płac dla pracowników w trzech krokach. Od 1 listopada 2021 r. dochody na zachodzie wzrosną o 2%, a na wschodzie o 3%. 1 kwietnia 2022 r. nastąpi dalszy wzrost płac – o 2,2% (wschód: 2,8%), a 1 kwietnia 2023 r. o kolejne 2% (wschód: 2,7%). Ponadto pracownicy na zachodzie otrzymają jednorazowe wypłaty w wysokości 400 euro od 1 kwietnia 2022 r. i 450 euro od 1 kwietnia 2023 r. Uzgodniono też stopniowy wzrost wynagrodzeń otrzymywanych przez osoby przyuczające się do zawodu.

  Odszkodowanie za długie dojazdy

  Umowa przewiduje również rekompensatę za często długie podróże, które pracownicy muszą odbyć na plac budowy, w ramach regulacji ryczałtowej. IG Bau uczyniła tak zwany dodatek za czas podróży warunkiem zawarcia układu zbiorowego i zażądała wypłaty odszkodowania w zależności od indywidualnych dojazdów. Pracodawcy początkowo nie chcieli o tym rozmawiać.

  Ponadto w nowej umowie zapisano, że w 2026 r. musi zostać osiągnięte 100-procentowe wyrównanie dochodów zachodnich i wschodnich oraz wynagrodzeń otrzymywanych przez osoby przyuczające się do zawodu. Jednak każda firma we wschodniej strefie płac może również wcześniej ustalić dla swoich pracowników korektę wschód-zachód za pomocą wewnętrznego układu zbiorowego.

  „Możemy żyć z tym kompromisem”

  Prezes IG-BAU Robert Feiger powiedział: „Nasze wyobrażenia odnośnie bardziej sprawiedliwych płac dla pracowników sięgały zdecydowanie wyżej, ale możemy żyć z tym kompromisem”. Z pomocą arbitra udało się „w ostatniej chwili uniknąć strajku”. Teraz droga do realizacji projektów budowlanych jest otwarta: każdego roku w Niemczech trzeba wybudować około 400.000 mieszkań; księgi zamówień firm budowlanych są pełne.

  Główny negocjator pracodawców i wiceprezes Centralnego Związku Niemieckiego Przemysłu Budowlanego Uwe Nostitz powiedział: „Mieliśmy długie i trudne negocjacje ze skomplikowanymi, często nowymi tematami”. Wiceprezes branży budowlanej Jutta Beeke dodała: „Udało nam się wynegocjować kompleksowy pakiet i osiągnąć wynik, który może zapewnić bezpieczeństwo planowania w firmie przez długi czas”. Umowa zbiorowa obowiązuje przez 33 miesiące.

  Federalna Komisja Taryfowa IG BAU musi w najbliższych dniach podjąć ostateczną decyzję o akceptacji wynegocjowanego dokumentu. Komitety stowarzyszeń pracodawców również muszą się tym odpowiednio zająć. Poprzedni układ zbiorowy wygasł w czerwcu.

  Źródło: www.tagesschau.de

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  Podobne artykuły

  Wybrane dla Ciebie

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  188,277FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  141ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Niemcy uznają Polskę za obszar wysokiego ryzyka! Od niedzieli nowe zasady wjazdu z Polski do Niemiec

  Instytut Roberta Kocha ogłosił dzisiaj, że od niedzieli (5.12.2021) Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego ryzyka. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec wydało...

  Merkel ogłosiła decyzje niemieckiego rządu: Obowiązkowe szczepienia, lockdown dla niezaszczepionych!

  Rząd federalny i rządy krajów związkowych podjęły dzisiaj decyzję o zaostrzeniu ogłoszeń.  Każdy, kto nie został w pełni zaszczepiony lub nie wyzdrowiał po zarażeniu...

  Nowe obostrzenia w Niemczech: Decyzje nie wchodzą w życie natychmiast!

  Rząd Niemiec podjął dzisiaj decyzję o zaostrzeniu obostrzeń, co zostało ogłoszone przez Angelę Merkel na specjalnej konferencji prasowej (szczegóły).Obostrzenia nie wchodzą jednak w życie...

  Niemcy: Od niedzieli osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą korzystać z większych swobód. Oto co im wolno!

  Zgodnie z danymi opublikowanymi w sobotę przez Instytut Roberta Kocha, do tej pory w pełni zaszczepionych jest w Niemczech prawie 7,6 milionów osób (9,1%)....

  Przyszły kanclerz Niemiec: Status szczepienia będzie wygasał po sześciu miesiącach

  Według informacji niemieckiego BILDa, przyszły kanclerz Niemiec Olaf Scholz (63, SPD) zapowiedział na szczycie federalno-landowym, że każdy, kto nie otrzyma dawki przypominającej szcześć miesięcy...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x