Według Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (niem. Bundesgerichtshof, w skrócie BGH) w niektórych przypadkach zarówno najemcy jak i wynajmujący mieszkanie w Niemczech powinni ponieść koszty niezbędnych prac remontowych.
To kompromisowe rozwiązanie uzgodniono w środę podczas zgromadzenia najwyższych sędziów cywilnych w Karlsruhe. Senat planuje ogłosić swój wyrok w przyszłym tygodniu, 8 lipca.
Spory o koszty renowacji
Podział kosztów renowacji i drobnych napraw, takich jak tapetowanie czy malowanie często stanowi kwestię sporną. Trybunał Sprawiedliwości zajął się przypadkami, kiedy najemca zobowiązuje wynajmującego do poniesienia kosztów remontu. Takie klauzule zawarte w umowie są jednak niezgodne z wyrokiem z 2015 r., pod warunkiem, że najemcy wprowadzili się do nieodnowionego mieszkania. Według Karin Milger, rzeczniczki BGH, roszczenie powinno mieć zastosowanie tylko wtedy, gdy stan mieszkania znacznie się pogorszył od czasu przeprowadzki.
Podział kosztów a najem długoterminowy
W przypadku długoterminowych umów najmu i wysokich potrzeb remontowych sędziowie opracowali rozwiązanie tymczasowe: najemca może poprosić właściciela o remont, ale będzie musiał podzielić koszty. Decyzja była oparta na dwóch berlińskich sprawach.
Źródło: www.bz-berlin.de