Więcej >>

  Schufa

  Niemcy: Najemcy i wynajmujący powinni wspólnie ponosić koszty renowacji mieszkania

  Schufa Niemcy

  Według Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (niem. Bundesgerichtshof, w skrócie BGH) w niektórych przypadkach zarówno najemcy jak i wynajmujący mieszkanie w Niemczech powinni ponieść koszty niezbędnych prac remontowych.

  To kompromisowe rozwiązanie uzgodniono w środę podczas zgromadzenia najwyższych sędziów cywilnych w Karlsruhe. Senat planuje ogłosić swój wyrok w przyszłym tygodniu, 8 lipca.

  Spory o koszty renowacji

  Podział kosztów renowacji i drobnych napraw, takich jak tapetowanie czy malowanie często stanowi kwestię sporną. Trybunał Sprawiedliwości zajął się przypadkami, kiedy najemca zobowiązuje wynajmującego do poniesienia kosztów remontu. Takie klauzule zawarte w umowie są jednak niezgodne z wyrokiem z 2015 r., pod warunkiem, że najemcy wprowadzili się do nieodnowionego mieszkania. Według Karin Milger, rzeczniczki BGH, roszczenie powinno mieć zastosowanie tylko wtedy, gdy stan mieszkania znacznie się pogorszył od czasu przeprowadzki.

  Podział kosztów a najem długoterminowy

  W przypadku długoterminowych umów najmu i wysokich potrzeb remontowych sędziowie opracowali rozwiązanie tymczasowe: najemca może poprosić właściciela o remont, ale będzie musiał podzielić koszty. Decyzja była oparta na dwóch berlińskich sprawach.

  Źródło: www.bz-berlin.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x