Niemcy: Jaka jest różnica między gwarancją, a rękojmią?

    Na pewno wszyscy słyszeliście już oba te określenia: rękojmia i gwarancja. Czasami oba te pojęcia traktowane są jak synonimy. Ale czy rzeczywiście te słowa oznaczają to samo? Czy są różnice między rękojmią i gwarancją?

    Pojęcia rękojmia i gwarancja nie oznaczają tego samego i nie powinny być w związku z tym używane jak synonimy. Poniżej znajdziecie wyjaśnienie obydwóch pojęć w oparciu o niemieckie prawodastwo

    Rękojmia w niemieckim prawie

    Rękojmia oznacza prawa klienta w przypadku, gdy przedmiot zakupu okaże się wadliwy (§ 437 BGB – pol. Kodeks Cywilny). Jeśli wada produktu wyjdzie na jaw w ciągu dwóch lat od kupna, wtedy klient może zażądać w pierwszej kolejności naprawienia wady. Jeśli to się nie uda, klient ma prawo odstąpić od umowy, zażądać obniżenia ceny albo odszkodowania. Klient musi jednak udowodnić, że wada istniała już w momencie kupna towaru. Ta zasada nie dotyczy tylko sprzedaży konsumenckiej. W tym przypadku przez pierwsze sześć miesięcy od zakupu, obowiązuje odwrócenie ciężaru dowodu. Zgodnie z tą regułą przypuszcza się w ciągu sześciu miesięcy, że w momencie zakupu wada już istniała (§ 476 Kodeksu Cywilnego – niem. BGB).

    Gwarancja w niemieckim prawie

    W przypadku gwarancji chodzi o dobrowolne zapewnienie sprzedawcy lub producenta, że dany towar wykazuje określoną trwałość, bądź pewne właściwości. Za pomocą gwarancji druga strona umowy zobowiązuje się, że w przypadku niedotrzymania warunków umowy, zapewni określoną jakość świadczeń, które wychodzą ponad zakres rękojmi. Gwarancja nie ogranicza w żaden sposób zakresu rękojmi.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Witam
    co w przypadku zakupu auta od osoby prywatnej w niemczech, w ogłoszeniu napisane że wymienione rzeczy typu rozrząd sprzęgło, sprzedający też zapewniał że są wymienione. W ogłoszeniu zapis: brak gwarancji i rękojmi. Po przyjeździe do Polski standardowe sprawdzenie stanu auta: serwis stwierdza ze te elementy które miały być wymienione nie zostały wymienione lub tylko częściowo. Czy w takiej sytuacji mogę żądać obniżenia ceny ze względu na wprowadzenie w błąd w momencie sprzedaży mimo zapisów o braku gwarancji i rękojmi? Dziękuję.

    Tomek

    PS. Gdzie to zgłosić i jak tego dochodzić. Czy wystarczy pismo od prawnika w Polsce?

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x