Jeśli mieszkacie w Niemczech i otrzymacie paczkę z produktami, których nie zamawialiście, wtedy w zasadzie nie musicie za to płacić. Tylko dlatego, że doszła do Was niezamówiona przesyłka, nie oznacza to automatycznie, że zawarta została umowa kupna-sprzedaży, która zobowiązuje do płatności. Ta zasada obowiązuje niezależnie od tego, co sprzedający zawarł w dołączonym lub późniejszym piśmie.
Ale uwaga! Jeśli zareagujecie na przysłanie niezamówionego towaru, np. kontaktując się z nadawcą i dziękując mu za paczkę, wtedy oferta przedsiębiorstwa może zostać uznana za przyjętą i jesteście zobowiązani do zapłaty. Dotyczy to także ironicznych maili pt. „serdecznie dziękuję”.
Czy w Niemczech niezamówione produkty należy zwrócić?
Nawet jeśli sprzedawca próbuje wywrzeć na Was presję pisząc maile czy wysyłając pisma, to nie musicie zwracać niezamówionych produktów. Niezamówiony produkt możecie zatrzymać i korzystać z niego tak, jakby był Waszą własnością. Jeśli ten produkt nie jest Wam potrzebny, możecie się go po prostu pozbyć.
Istnieje też możliwość odesłania sprzedawcy produktu na jego koszt. Jednak zwłaszcza w przypadku niepoważnych firm musicie liczyć się z tym, że to Wy będziecie musieli pokryć koszty zwrotu.
Jakie są wyjątki w przypadku niezamówionych towarów?
Jeśli produkt został dostarczony niewłaściwemu odbiorcy, wtedy przedsiębiorca może żądać zwrotu produktu. Dlatego powinniście najpierw dokładnie sprawdzić, czy paczka jest rzeczywiście zaadresowana na Was. Z kolei paczki do innych odbiorców (np. do sąsiadów) powinniście przyjmować tylko wtedy, jeśli zostało to wcześniej ustalone z właściwym odbiorcą.
Kolejny wyjątek: jeśli sprzedający pomylił się przy Waszym zamówieniu. Ma to miejsce np. wtedy, jeśli wcześniej coś u niego zamówiliście i otrzymacie to pomyłkowo dwa razy.
W obu przypadkach musicie zwrócić towar, jeśli sprzedający tego zażąda. W takiej sytuacji warto jednak wcześniej ustalić pisemnie z nadawcą, że pokryje on koszty opakowania i wysyłki, skoro chce odzyskać produkt. Możecie też zaproponować, aby nadawca osobiście odebrał od Was towar.
Opłacona paczka – czy jest szansa odzyskać pieniądze?
Otrzymaliście niezamówiony towar, zapłaciliście rachunek/fakturę, a teraz chcecie się wycofać? Nie jest to łatwa sprawa. Czy zapłacenie za towar jest jednoznaczne z zawarciem umowy kupna nie zostało do tej pory prawnie wyjaśnione.
Jednak należy się trzymać ogólnie obowiązującej zasady: w przypadku umów zawartych na odległość, np. umów kupna zawartych przez internet lub telefon, macie z reguły dwa tygodnie czasu od zawarcia umowy na odstąpienie od niej.
Dlatego najbezpieczniejszą opcją jest zawsze niereagowanie na paczkę z niezamówionymi produktami.
Na kim spoczywa ciężar dowodu przy niezamówionych produktach?
W przypadku sporu prawnego, to sprzedający musi udowodnić, że zawarł z Wami umowę. Musi więc udowodnić, że zamówiliście u niego dany produkt. To samo dotyczy pomyłkowego dostarczenia przesyłki do niewłaściwego odbiorcy. Tutaj ciężar dowodu również spoczywa po stronie sprzedającego.