Większość najemców z zadowoleniem przyjmuje fakt, że w swoim mieszkaniu mogą wstawić pralkę. Znacznie ułatwia to życie. Ale niektórzy wynajmujący są przeciwni pralce w mieszkaniu. Z uwagi na to, że mogą wystąpić jakieś awarie i związane z tym szkody lub inni najemcy mogą narzekać na hałas, niektórzy właściciele mieszkań w Niemczech nie pozwalają na zainstalowanie pralki w mieszkaniu i uważają, że w zupełności wystarczy wspólna pralnia zlokalizowana w budynku. Ale czy wynajmujący w Niemczech może w ogóle wydać taki zakaz?
Pralka musi być zabezpieczona przed wyciekiem wody
Najemca zasadniczo może wstawić pralkę do swojego mieszkania i wcale nie musi dać się zbyć informacją, że do dyspozycji jest wspólna pralka. Korzystanie z pralki w mieszkaniu jest uwzględnione w umowie najmu i stanowi część użytkowania wynajmowanej nieruchomości. Najemca musi jedynie upewnić się, że pralka jest zabezpieczona przed wyciekiem wody (por. Sąd Rejonowy w Eschweiler, wyrok z 5.kwietnia 2013 r., nr sprawy 26 C 268/12). W przypadku szkód spowodowanych przez wodę, najemca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności (Wyższy Sąd Krajowy Oldenburg, wyrok z 05/05/2004, nr sprawy 3 U 6/04).
Pralka nie może zakłócać ciszy nocnej
Pozostali najemcy muszą zaakceptować hałas związany z pracą pralki, o ile nie zakłóca on ciszy nocnej (Sąd Krajowy Freiburg, wyrok z 10.12.2013 r., nr sprawy 9 S 60/13 i Sąd Rejonowy w Tettnang, wyrok z 19.03.2010 r., nr sprawy 4 C 1304/09).
Kiedy wynajmujący może zabronić wstawienia pralki do mieszkania?
Właściciel może jednak zabronić instalacji pralki, jeśli ma ku temu ważny powód. Jako taki powód można potraktować powtarzające się awarie i związane z tym szkody (Sąd Rejonowy w Eschweiler, wyrok z 5.kwietnia 2013 r., nr sprawy 26 C 268/12). Problemy wynajmującego z rozliczeniem za wodę są nieistotne i dlatego nie stanowią w tym sensie „ważnej przyczyny” (Sąd Rejonowy w Hameln, wyrok z 17.grudnia 1993 r., nr sprawy 23 C 380/93).