Niemcy: czy po akceptacji wniosku urlopowego przez przełożonego można go anulować?

    Lato to dla wielu osób czas realizacji planów podróżniczych. Ale nie zawsze wszystko układa się tak, jak byśmy sobie tego życzyli, wszak życie potrafi zaskakiwać. A zatem co w sytuacji, gdy pracownicy uzyskali zgodę na urlop, a na krótko przed datą jego rozpoczęcia chcieliby anulować wniosek? Oto jak to wygląda w Niemczech.

    Po zatwierdzeniu wniosku urlopowego jest on wiążący dla obu stron

    Nathalie Oberthür, prawniczka z Kolonii specjalizująca się w prawie pracy, wyjaśnia: „Po zatwierdzeniu wniosku urlopowego jest on wiążący dla obu stron i może być anulowany wyłącznie za obopólną zgodą”. Oznacza to, że w razie wątpliwości pracownicy muszą uzgodnić ze swoim przełożonym, czy na krótko przed mogą zmienić termin zaplanowanego urlopu.

    Ponadto pracownicy nie mogą zwlekać w nieskończoność z wykorzystaniem przysługujących im dni urlopu. Zasadniczo, zgodnie z federalną ustawą o urlopach (niem. Bundesurlaubsgesetz), prawo do urlopu wygasa z końcem roku lub najpóźniej z dniem 31 marca kolejnego roku. Pracodawcy muszą jednak każdorazowo zwrócić pracownikom uwagę na to, że przysługujące im niewykorzystane dni urlopu mogą wkrótce przepaść.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Łukasz

    Tak, to prawda – jest mały wyjątek, można anulować go w wypadku zagrożenia istnienia firmy.
    Dodatkowo przy anulowaniu za obopólną zgodą, pracodawca musi pokryć koszty wszelkie wynikające z tego koszty np bilety na lot/pociąg lub koszta rezygnacji

    Filip

    Są firmy, gdzie nie przepadają dni urlopowe. To nie polski kodeks pracy, gdzie wszystko jest nakazowe. Tutaj jest dowolność.

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x