Niemcy: Czy od byłego partnera można żądać usunięcia intymnych zdjęć?

0
662

Będąc w związku może się zdarzyć, że znajdzie się w posiadaniu intymnych zdjęć drugiej osoby. To, co w trakcie trwania związku uznawane jest za erotyczne, może być po jego zakończeniu postrzegane całkiem inaczej, wręcz jako krępujące. Czy w takim razie były partner może zażądać usunięcia intymnych zdjęć?

Czy po zakończeniu związku macie prawo żądać od byłego partnera usunięcia wspólnych bądź swoich własnych intymnych zdjęć?

Rzeczywiście istnieje takie prawo. Trybunał Federalny zadecydował w roku 2015, że po zakończeniu związku, były partner może zażądać usunięcia zdjęć intymnych, zgodnie z § 823 ustęp 1, § 1004 Kodeksu Cywilnego (niem. Bürgerliches Gesetzbuch, w skrócie BGB). Jest to uzasadnione tym, że już samo posiadanie takich zdjęć narusza prawa osobiste. Tym samym były partner posiada pewną władzę nad drugą osobą i co się z tym wiąże – możliwości manipulacyjne. Dotyczy to nawet sytuacji, w której nie było planowane przekazanie zdjęć osobom trzecim. Taka władza nad drugą osobą jest jeszcze większa, jeśli nagrania pokazują całkowite obnażenie byłego partnera. Takie obnażenie traktowane jest jako niezręczne, zawstydzające i upokarzające, jeśli relacje obu partnerów względem siebie zmieniły się po zakończeniu związku (Trybunał Federalny, decyzja z dnia 13.10.2015, nr. sprawy VI ZR 271/14).

Adam G.
Założyciel portalu Dojczland.info. Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika