13.07.2020

Handel obnośny w Niemczech i jak się chronić przed oszustami

Ostatnio dodane

II tura wyborów prezydenckich: Rekordowa frekwencja w Niemczech!

Niemiecka Polonia wykazała duże zainteresowanie II turą wyborów na prezydenta Polski. O godz. 21 koperty zostaną wyciągnięte z urn...

Kierowca spadł 16 metrów w dół parkingu lotniska w Düsseldorfie i przeżył! [WIDEO]

W sobotę 33-letni kierowca spadł swoim samochodem około 16 metrów w dół na parkingu lotniska w Düsseldorfie. Przeżył wypadek...

Lost Places – 7 opuszczonych miejsc w Hesji, które musisz zobaczyć!

Poszukiwanie wyjątkowych, opuszczonych miejsc (z ang. Urban exploring) to trend, który ostatnimi czasy stał się popularny również w Niemczech....

Pierwsza fabryka Tesli w Europie: W Brandenburgii powstanie 10 500 nowych miejsc pracy!

Pierwsza fabryka Tesli w Europie powstaje w Brandenburgii. Teraz znane są informacje o tym, jak może wyglądać tam praca...

Niemieckie prawo chroni konsumentów, którzy telefonicznie lub we własnym domu zostali zaskoczeni i oszukani przez sprzedawcę. Jednak oszuści stosują pewne sztuczki, aby unieważnić prawa konsumentów. Poniżej możecie przeczytać, na co szczególnie zwracać uwagę w przypadku handlu obnośnego, mającego miejsce w Niemczech.

Jeśli zawrzecie umowę z tzw. „domokrążcą”, macie prawo do cofnięcia swojej decyzji w ciągu 14 dni. W trakcie tego okresu czasu, konsument może zwrócić towar bez podawania przyczyny. Zgodnie z danymi Ministerstwa ds. Ochrony Środowiska i Ochrony Konsumenta, niektórzy sprzedawcy próbują obejść to prawo stosując całkiem różne metody.

Podstęp z kontraktem reklamowym

Ministerstwo ostrzega właścicieli domów np. przed sprzedawcami ogrodów zimowych. Ich trik polega na tym, że wielokrotnie przychodzą do danego domu. Na początku jest to pozornie luźna, nieformalna rozmowa z właścicielem domu, podczas której sprzedawca proponuje znaczną zniżkę cenową. W odpowiedzi konsument ma podpisać kontrakt reklamowy. Tam jest napisane, że interesenci mogą później obejrzeć taki ogród zimowy. Jednak ta umowa jest zdaniem Ministerstwa już końcową umową kupna, a kto ją podpisze, ale nie otrzyma żadnych więcej dokumentów, może doprowadzić do tego, że nie będzie mu już przysługiwało prawo do odwołania swojej decyzji kupna.

Termin odstąpienia od umowy rozpoczyna się wraz z otrzymaniem pouczenia o odstąpieniu

Wiebke Cornelius z Centrali Konsumenckiej Mecklenburg-Vorpommern tłumaczy, że „14-dniowy termin odstąpienia od umowy rozpoczyna się, gdy konsument otrzyma pouczenie o odstąpieniu”. Jednak ciężko może być udowodnić, że sprzedawca nie wręczył podpisanych dokumentów podczas pierwszego spotkania. Dlatego zarówno Centrala Konsumencka jak i Ministerstwo radzą, aby nigdy nie podpisywać umowy, której wcześniej w spokoju nie przeczytacie.

Zanim podpiszecie umowę – przeczytajcie co jest napisane drobnym druczkiem

Sprzedawcy często będą próbowali Was zagadać, abyście nie przeczytali tego, co jest napisane drobnym drukiem. Ministerstwo ds. Ochrony Konsumenckiej z Saary ostrzega, że zdarzały się sytuacje, gdzie konsument zamiast oferty specjalnej z płatnością w ratach, podpisał umowę kupna na ogród zimowy z natychmiastowym terminem płatności.

Ważna różnica między przelewem (niem. Überweisung) a poleceniem pobrania (niem. Einzugsermächtigung)

Sprzedawcy stosują też często inny trik: przedkładają kupującemu zlecenie przelewu, a nie polecenie pobrania. A przelewów konsumenci nie mogą tak łatwo cofnąć. Tanja Beller z Federalnego Związku Banków Niemieckich (niem. Bundes­verband deutscher Banken) tłumaczy, że: „w przypadku polecenia pobrania udziela się komuś zgody na odpisanie (wyksięgowanie) z konta pieniędzy. Takiemu wyksięgowaniu konsument może się sprzeciwić”. Księgowania te można bowiem cofnąć nawet w ciągu ośmiu tygodni. W przypadku przelewów jest już trochę trudniej, ponieważ tutaj samemu zleca się bankowi  wyksięgowanie środków z konta, czyli przelew. W przypadku błędów, konsumenci mogą zlecić bankowi wykonanie zwrotu przelewu. Jednak bank może zażądać za to zapłaty. Zdaniem Tanji Beller z Federalnego Związku Banków Niemieckich: „jeśli sprzedawca nie zwróci kwoty przelewu, co w przypadku oszustów jest niestety wielce prawdopodobne, wtedy już tylko prawnik może Wam pomóc w odzyskaniu pieniędzy”.

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x