Podatki, zasiłek rodzinny Kindergeld, świadczenia emerytalne… Rok 2023 przynosi pewne zmiany, które możecie wykorzystać na swoją korzyść.
Czasy są niespokojne, dlatego w tym roku tym bardziej warto zadbać o swoje finanse. Der Spiegel opracował kilka wskazówek na 2023 rok. W pierwszej części tego artykułu znajdziecie podpowiedzi, co można zrobić, aby w Waszych portfelach zostało więcej pieniędzy i aby rosły oszczędności na Waszych kontach bankowych. Z kolei w dalszej części artykułu przeczytacie o pewnych automatycznych zmianach, które powinniście mieć na uwadze mieszkając w Niemczech.
Wskazówka 1: złóżcie wniosek o dodatek mieszkaniowy (Wohngeld), jeśli zarabiacie mało, ale nie macie prawa do tzw. dochodu obywatelskiego (Bürgergeld). Liczba gospodarstw domowych uprawnionych do otrzymywania dodatku mieszkaniowego ma w 2023 roku wzrosnąć trzykrotnie z 600 tysięcy do dwóch milionów. A świadczenia mają wzrosnąć średnio do prawie 400 euro miesięcznie. O dodatek mieszkaniowy mogą ubiegać się również obywatele, którzy posiadają własny dom lub mieszkanie. Jest to wówczas tzw. dodatek na pokrycie obciążeń (Lastenzuschuss). Dodatek mieszkaniowy jest obliczany indywidualnie i wymaga złożenia odpowiedniego wniosku.
Jeśli otrzymujecie dodatek mieszkaniowy i macie dzieci, często oprócz zasiłku Kindergeld możecie otrzymać także dodatek na dzieci, tzw. Kinderzuschlag – może on wynieść nawet 200 euro miesięcznie.
Wskazówka 2: odczytajcie liczniki i sprawdźcie swoje opłaty za prąd, gaz i ogrzewanie centralne. Wprowadzone hamulce cen energii elektrycznej i gazu powinny zmniejszyć wysokość opłat wielu gospodarstw domowych, zwłaszcza jeśli te jesienią znacznie wzrosły.
Jeśli Wasz dostawca nie zaproponował jeszcze nowego sposobu rozliczenia, skontaktujcie się z nim i wyjaśnijcie, jak będzie to rozwiązane.
Nie martwcie się, nie możecie stracić dofinansowania ze strony państwa wynikającego z wprowadzonych hamulców cen prądu i gazu. Na pewno będzie ono uwzględnione w Waszym rozliczeniu. To po prostu kwestia tego, kiedy to nastąpi. Nawet jeśli teraz zapłacicie zdecydowanie za dużo, otrzymacie zwrot w późniejszym czasie. Warto jednak zadbać o to, aby jak najszybciej obniżyć swoje rachunki.
Wskazówka 3: sprawdźcie swoją kasę chorych. Na Finanztip można znaleźć aktualne stawki składek praktycznie wszystkich ogólnie dostępnych kas chorych. Ponad 50 z 73 podniosło składkę dodatkową, średnio o 0,25 punktu procentowego. Niektóre, jak AOK Rheinland-Pfalz i Bahn-BKK – o pół punktu procentowego. BKK exklusiv nawet o 0,7 punktu procentowego – co w przypadku dochodu brutto na poziomie 4.000 euro oznacza 28 euro więcej miesięcznie, 14 euro dla Was i 14 dla Waszego pracodawcy, jeśli jesteście zatrudnieni. Tutaj możecie sprawdzić, które instytucje w Waszym landzie oferują najniższe stawki ubezpieczeniowe. Zmiana jest bardzo prosta, nowa kasa chorych wykona większość pracy za Was.
W przeszłości kasy chorych musiały informować o podwyżkach składki dodatkowej, teraz nie muszą tego robić. Tak zdecydowała niemiecka koalicja rządząca, gdyż członkowie kas mogą sprawdzić choćby na stronie internetowej danej instytucji, czy opłaty wzrosną. Wiadomość o podwyżce wysłały do swoich członków np. BKK VBU i AOK Plus.
Wskazówka 4: poszukajcie korzystnych lokat terminowych. W ubiegłym roku banki nie oferowały żadnych odsetek, niektóre pobierały wręcz opłatę za depozyt w wysokości 10 tys. euro lub więcej. Teraz na dwuletniej lokacie można zyskać 3% rocznie. Przy 20 tys. euro na koncie daje to 600 euro odsetek rocznie. Listę dobrych ofert można znaleźć tutaj.
Przy okazji, w 2023 roku wzrosła kwota odsetek od oszczędności wolna od podatku. Obecnie wynosi ona 1.000 euro, dzięki czemu w przypadku lokaty 3% będzie można zdeponować ponad 30.000 euro bez konieczności płacenia podatku od zysku.
Wskazówka 5: od stycznia 2023 roku można przejść na emeryturę wcześniej i dorabiać bez ograniczeń – wysokość dodatkowych dochodów pozostanie bez wpływu na kwotę wypłacanych świadczeń emerytalnych. Oczywiście od dodatkowego dochodu trzeba będzie zapłacić podatek.
Jeśli otrzymujecie tzw. emeryturę częściową, możecie nawet zwiększyć swoje przyszłe uprawnienia emerytalne dzięki składkom odprowadzanym z tytułu dodatkowych zarobków. Jeśli praca jest jednocześnie Waszą pasją, możecie nadal ją wykonywać, równocześnie pobierać emeryturę, a przy tym zapewnić sobie wyższe świadczenia w przyszłości. Dodatkowe punkty emerytalne możecie również zdobyć sprawując opiekę nad członkami rodziny.
Wskazówka 6: najpóźniej w maju ma zostać wprowadzony w całych Niemczech bilet za 49 euro upoważniający do korzystania z lokalnego transportu publicznego. Dla jednych będzie to okazja do zaoszczędzenia połowy dotychczasowych kosztów zakupu biletu miesięcznego, inni dopiero teraz pomyślą o tym, by przesiąść się na autobus czy pociąg. Zobaczymy, czy Volker Wissing, minister transportu z ramienia FDP, po spektakularnym sukcesie biletu za 9 euro, faktycznie zdoła wraz z ministrami z poszczególnych landów wprowadzić ten pomysł w życie. W Berlinie na przykład funkcjonuje bilet za 29 euro, ale nie jest on ważny w całym kraju.
Wskazówka 7: latem znów mają wzrosnąć emerytury w Niemczech. Na zachodzie kraju o 3,5 procent, na wschodzie o 4,2 procent – takie są obecne prognozy. To wprawdzie mniej niż wynosi inflacja, ale lepsza taka podwyżka niż żadna. Dokładne liczby będą znane dopiero na wiosnę.
Wskazówka 8: zasiłek rodzinny Kindergeld wzrósł od stycznia do 250 euro na każde dziecko. Zasiłek rodzinny w Niemczech przysługuje także wtedy, gdy dzieci mają ukończone 18 lat, ale uczą się zawodu (Ausbildung) lub studiują. W tym celu trzeba jednak złożyć osobny wniosek. Te 250 euro na dziecko może mieć naprawdę duże znaczenie dla budżetu domowego.
Wskazówka 9: od 2023 roku w Niemczech zaczął funkcjonować tzw. dochód obywatelski (Bürgergeld). Jeśli do tej pory dostawaliście 449 euro miesięcznie, to aktualnie kwota ta wzrosła do 502 euro. Pozwoli to częściowo zniwelować efekt gwałtownego wzrostu cen żywności. Pełnoletni partnerzy otrzymają w 2023 roku do 451 euro (wcześniej 404 euro), natomiast dzieci w wieku 14-17 lat – 420 euro (wcześniej 376 euro).
Aktualnie ma obowiązywać zasada „wspierać zamiast tylko wymagać”. Osoby bezrobotne nie muszą od razu przyjmować każdej pracy. Zostanie położony większy nacisk na dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji zawodowych, zarówno w zakresie doradztwa, jak i w sensie finansowym.