11.08.2020

Znudziły Ci się Niemcy? Tak zdobędziesz zieloną kartę i wyjedziesz do USA!

Loteria wizowa USA

Zielona karta to inaczej wiza do USA, które nosi oficjalną nazwę „US Permanent Resident Card”. Mając taką „Green Card”, można studiować na znanych uniwersytetach jak np. na Harvardzie, pracować zarówno w Silicon Valley, jak i na farmie albo nawet spędzić emeryturę w kraju nieograniczonych możliwości. Brzmi nieźle, prawda?

Jak tylko w Wasze ręce trafi nieograniczone pozwolenie na pobyt i pracę w USA, będziecie mieli w związku z tym pewne prawa i obowiązki. Obowiązują one każdego posiadacza zielonej karty i są bardzo przejrzyste. Ale co to jest właściwie ta zielona karta? Należy pamiętać, że nie jest to zwykła wiza turystyczna, ale nieograniczony bilet do Waszej nowej ojczyzny, czyli USA. Na pewno będziecie zadowoleni z korzyści, jakie niesie za sobą posiadanie zielonej karty.

Jak zdobyć zieloną kartę?

Wnioskowanie o zieloną kartę jest najważniejszym krokiem, aby emigrować do Stanów, a więc móc tam żyć i pracować. Nie jest łatwo dostać zieloną kartę ale nie jest to też niemożliwe. Do jej uzyskania prowadzi kilka dróg:

  • wysoce wyspecjalizowane miejsce pracy
  • duża inwestycja w USA
  • sprawy rodzinne, tzn. połączenie rodziny
  • wygrana w amerykańskiej loterii wizowej

Amerykańska loteria wizowa

Jeśli nie macie w USA żadnej bliskiej rodziny, ani pracy, to amerykańska loteria wizowa daje Wam największe szanse na otrzymanie wizy wjazdowej. Co roku amerykański rząd losuje 55.000 zielonych kart. Istnieje kilka firm, za pośrednictwem których można złożyć wniosek. Jedną z nich jest działająca od 1996 roku firma „American Dream“. Jej doradcy imigracyjni posiadają akredytację państwową i są w stanie pomóc w tym procesie. Na następującej stronie możecie skorzystać z ich pomocy, a także dowiedzieć się więcej na ten temat: www.americandream.de.

Gdzie należy złożyć wniosek o zieloną kartę?

Zielona karta to jeden z rodzajów wiz do Stanów Zjednoczonych. Istnieją też inne rodzaje pozwoleń na pobyt stały. Złożenie wniosku o zieloną kartę następuje zazwyczaj za pośrednictwem amerykańskiego urzędu imigracyjnego (U.S. Citizenship and Immigration Services, w skrócie USCIS). Jak USCIS zaakceptuje wniosek o zieloną kartę, wnioskodawca otrzyma kartę w tzw. postępowaniu konsularnym (Consular Processing) poprzez amerykański konsulat w swoim ojczystym kraju. Od roku 2004 wniosek o zieloną kartę można złożyć tylko online.

Zasadniczo rozróżnia się trzy kategorie zielonej karty:

  • Emigracja poprzez wygraną w amerykańskiej loterii wizowej – „ Diversity Visa Program ”
  • Emigracja poprzez miejsce pracy/inwestycję – „ Employment-based categories ”
  • Emigracja w ramach połączenia członków rodzin – „ Family-based categories”

W zależności od rodzaju zielonej karty, istnieją różne określone wymagania, sposoby wnioskowania, różny jest też czas oczekiwania, koszty czy kompetencje urzędowe. Dlatego należy zacząć od sprecyzowania, który typ karty Was dotyczy. Może macie rodzinę w USA albo jesteście tam zagranicznym pracownikiem, bądź osobą zakładającą tam własną firmę. Jednak w dalszym ciągu najprostszą drogą do zielonej karty jest dla większości amerykańskich fanów udział w loterii.

O tym warto pamiętać:

  • Małżonek lub małżonka oraz dzieci w wieku poniżej 21 lat nie będące w związku małżeńskim, automatycznie otrzymają zieloną kartę, jeśli zostali podani we wniosku.
  • Partnerzy tej samej płci otrzymają zieloną kartę, jeśli małżeństwo jest uznane przez prawo amerykańskie.
  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x