Lost Places – 9 opuszczonych miejsc w Bawarii, które musicie odwiedzić!

  Opuszczone miejsca (ang. Lost Places) to nie tylko spektakularne tło fotograficzne, ale także miejsca, które autentycznie opowiadają o warunkach życia i pracy ich dawnych mieszkańców czy użytkowników. Niektóre z nich stają się nawet tak popularne, że nie można ich już nazwać zapomnianymi. Przedstawiamy kilka opuszczonych miejsc w Bawarii oraz kwestie, które należy wziąć pod uwagę, jeśli zechcecie je odwiedzić!

  Opuszczone miejsca w Bawarii

  Podczas poszukiwań opuszczonych miejsc w Bawarii, można natrafić na symbole nietrwałości, upływu czasu i zapomnienia. Coraz więcej poszukiwaczy przygód i odkrywców, którzy są zainteresowani ukrytymi opowieściami o opuszczonych miejscach, nazywa się urbexerami. Nazwa wywodząca się od terminu eksploracja miast (ang. Urban Exploration) odnosi się do charakteru badawczego, który ma większość spacerów po opuszczonych szpitalach lub bunkrach.

  Zasady zwiedzania opuszczonych miejsc:

  • Nie pozostawiaj nic, poza śladami stóp, nie zmieniaj ułożenia rzeczy, ani ich nie zabieraj.
  • Nigdy nie włamuj się do opuszczonych budynków: nie wybijaj okien i nie otwieraj zamkniętych drzwi. Jeśli nie ma dostępu, to znaczy, że nie należy tam wchodzić.
  • Uważaj: zepsute, stare podłogi i belki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Wielu urbexerów wcześniej dowiaduje się, do kogo należą opuszczone miejsca i prosi o pozwolenie na wejście, ponieważ większość opuszczonych miejsc w Bawarii jest nadal własnością instytucji lub osoby prywatnej. Bez uzyskania pozwolenia, wtargnięcie na taki teren może być traktowane jako wykroczenie.

  1. Butelkowy Dom w Górnej Frankonii

  Gdzie? Powiat Lichtenfels

  Co? Pusty dom ze szklanymi butelkami w ścianach

  Butelkowy Dom w Górnej Frankonii wygląda na połączenie instalacji artystycznej i planu filmowego. Dom z butelkami w Górnej Frankonii był kiedyś prawdziwym, mieszkalnym domem. Obecnie niszczeje i jest zdecydowanie jednym z najdziwniejszych zaginionych miejsc w Bawarii. Historia rozwoju pustego domu w północnej Bawarii jest co najmniej osobliwa.

  Mówi się, że właściciel sam zbudował dom z butelkami w środku lasu. Oczywiście bez pozwolenia na budowę. Nastąpiło tam zatem kilka interwencji policyjnych. Ostatecznie właściciel wystrzelił do funkcjonariuszy ze strzelby i został aresztowany. Od tamtej pory dom z butelkami stoi opuszczony. Nowy właściciel tej części lasu nie ma nic przeciwko temu osobliwemu domowi i nie zamierza go wyburzać – ku irytacji zarządu gminy.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von ela_O (@curly_ela) am

  2. Pompownia w Górnej Bawarii

  Gdzie? Powiat Weilheim-Schongau

  Co? Nieużywany zbiornik wody chłodzącej z lat 50

  Najciekawsze punkty tego opuszczonego miejsca w Górnej Bawarii stanowią przede wszystkim wieża z platformą widokową, hala produkcyjna z dużymi oknami i rustykalna rozdzielnica. Najbardziej zauważalną rzeczą w miejscu tego opuszczonego miejsca w Bawarii jest wysoka na 30 m wieża, która pomimo zamkniętej w 1971 roku pompowni wciąż stoi stabilnie. Przechowywano tu wodę chłodzącą z pobliskiej rzeki, którą dostarczano do pobliskiej elektrowni.

  Budowa pompowni rozpoczęła się w 1942 r., ale przerwał ją gwałtownie przebieg II wojny światowej. Po tym, jak obszar został częściowo zniszczony przez bomby powietrzne w 1944 r., pompownia zaczęła działać dopiero w 1951 r. Pompownia nie jest jednak miejscem zbyt zapomnianym i z pewnością jest jednym z najbardziej znanych opuszczonych miejsc w Bawarii. Miejsce znajduje się w południowej Bawarii, która znana jest również z licznych jezior. Obiekt znajduje się w pobliżu jeziora Starnberg, które jest jednym z najpiękniejszych jezior w Bawarii.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von B vE (@bve2806) am

  3. Sanatorium Dolnej Frankonii

  Gdzie? Powiat Bad Kissingen

  Co? Opuszczone sanatorium z 1906 r.

  Nieco przerażający urok tego opuszczonego ośrodka w magiczny sposób przyciąga wielu odkrywców, którzy szukają idealnego motywu fotograficznego i ducha minionych czasów. Sanatorium zostało otwarte na początku XX wieku, a jego oferta skupiała się na leczeniu chorób wewnętrznych.

  Ponieważ założyciele byli pochodzenia żydowskiego, musieli zrezygnować z sanatorium, gdy naziści przejęli władzę i albo wyemigrowali za granicę albo zostali deportowani. Po nazistowskiej okupacji sanatorium pełniło funkcję regionalnego oddziału niemieckiej ubezpieczalni emerytalnej.

  Sanatorium stoi puste od 1978 roku i jest nie tylko jednym z najpiękniejszych opuszczonych miejsc w Bawarii, ale także jednym z najlepiej zachowanych.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Kevin (@___kevinmarcel___) am

  4. Rzeźnia w Dolnej Frankonii

  Gdzie? Powiat Bad Kissingen

  Co? Opuszczona rzeźnia

  Trudno sobie wyobrazić, że kiedyś zwierzęta poddawano ubojowi w secesyjnym budynku, który został zbudowany w latach 1923–1925. Ten użytkowy budynek jest pusty od 2002 roku i jest jednym z najpiękniejszych opuszczonych miejsc w Bawarii.

  Z daleka budynek z jaskrawo pomalowaną bramą wygląda jak przerażający kościół. Spojrzenie na plan budynku potwierdza to wrażenie. Z dwoma skrzydłami bocznymi i połączoną salą główną, która ma wysokość 17 m, rzeźnia w rzeczywistości przypomina katedrę. Kasetonowy sufit wewnątrz głównej sali również sprzyja temu wrażeniu. Mówi się, że ta samowolna architektura miała bardzo pragmatyczne zastosowanie – strefa uboju i wydzielona strefa chłodzenia, które były oddzielone od siebie główną halą, znajdowały się w dwóch bocznych skrzydłach.

  Rzeźnia, która jest obecnie zabytkowym budynkiem, łączy nieco przerażający charakter i architekturę artystyczną.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Susanne (@susanne_v_269) am

  5. Ruiny wieży St. Georg w Szwabii

  Gdzie? Blumenthal w pobliżu Aichach, granica między Szwabią a Górną Bawarią

  Co? Ruiny wieży kaplicy

  To zaginione miejsce w Bawarii jest znacznie bardziej popularne w kategorii ruin budynków niż w opuszczonych miejscach w Bawarii. Archaiczna wieża St. Georg w towarzywstwie starych drzew, w bezpośrednim sąsiedztwie zamku Blumenthal wygląda nieco jak z horroru. Georgsturm jest pozostałością po dawnej kaplicy zamkowej. Do dziś zachowało się jedno z czterech skrzydeł renesansowego pałacu.

  W zamku znajduje się obecnie hotel, który oferuje również ciekawe wydarzenia (Koncerty itp.). Ogródek piwny serwuje regionalne dania z szerokim wyborem między obfitymi pieczeniami, a różnorodnymi potrawami wegańskimi.

  Georgsturm jest zatem idealnym miejscem w Bawarii dla turystów, którzy mają ochotę na opuszczone miejsca, ale nie chcą wkradać się do zrujnowanych budynków.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Fotografie Carsten Schütz (@fotomentalist.de) am

  6. Mauzoleum Ziegelsdorf w Górnej Frankonii

  Gdzie? Powiat Coburg

  Co? Opuszczone mauzoleum

  Następne opuszczone miejsce w Bawarii nie jest trudno znaleźć. Mauzoleum Ziegelsdorf można bez problemu zlokalizować w Google Maps ze współrzędnymi, obrazem i oceną.

  Dlaczego grób jest nadal wart odwiedzenia? Ponieważ samotnie stojące mauzoleum z sarkofagiem i naturalnej wielkości statuą Chrystusa wygląda nieco przerażająco pośród drzew niewielkiego lasu.

  Mauzoleum z XIX wieku z malowidłami na suficie, napisami biblijnymi i kolorowymi oknami to prawdziwy skarb, który niszczał aż do lat 40. XX wieku. Krata we wnętrzu chroni grób bezdzietnego barona Hansa Georga Friedricha Wernera von Seebacha (1851–1895) przed zniszczeniem i wandalizmem.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Lost Places – Franken (@lostplacesfranken) am

  7. Elektrociepłownia Aubing

  Gdzie? Monachium

  Co? Dawna elektrociepłownia, przebudowywana na centrum sztuki

  Klasyczny budynek przemysłowy w stolicy Bawarii. Kilka lat temu elektrownia cieplna Aubing była tajemniczym miejscem, idealnym dla odrywców poszukujących prawdziwego, miejskiego ducha. Podczas gdy niektórzy postrzegali ceglany budynek z wybitymi szybami jako szpecący ich sąsiedztwo, inni szczególnie cenili elektrownię cieplną Aubing za idealne fotograficzne tło i symbol przemijania.

  Elektrownia, zbudowana w 1940 roku, jest obecnie zabytkowym budynkiem i jest przekształcana w ogromne centrum kulturalne przez spółkę naftową Allguth. Obiekt jest na razie niedostępny dla publiczności. Rozpoczęto prace związane z przebudową. Będzie tu między innymi sala koncertowa, sale imprezowe i tereny wystawowe dla nieznanych jeszcze artystów.

  To opuszczone miejsce w Monachium będzie gotowe za kilka miesięcy. Dla Urbexerów dawna elektrociepłownia Aubing jest już niedostępna – rygorystycznie wdrażany jest zakaz wstępu.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein von @mak_muc geteilter Beitrag am

  8. Szklana pętla Münchshofen

  Gdzie? Powiat Schwandorf

  Co? Zakład polerowania szkła z XIX wieku

  Podczas gdy obecnie fabryki zasilane się energią elektryczną, w XIX wieku trzeba było korzystać z innych, naturalnie występujących źródeł energii. W tak zwanej szklanej pętli w Münchshofen znajdują się maszyny do polerowania napędzane energią wodną. Trzeba przyznać, że na pierwszy rzut oka może to wydawać się mało spektakularne, jednak to idealne miejsce do wykonania oryginalnych fotografii.

  To miejsce doskonale oddaje trud rzemiosła, a odrestaurowane ostatnimi laty maszyny do polerowania stanowią świetne tło dla fotografów. Nie ma jednak obaw, że odnowienie sprzętu zabiło klimat miejsca. Oryginalny urok ceglanego budynku zachował się nawet poddczas remontu.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von Maria📸 (@maria_photo3) am

  9. Fabryka porcelany Arzberg Górna Frankonia

  Gdzie? Powiat Wunsiedel

  Co? Opuszczona fabryka porcelany

  Historia pustej fabryki porcelany sięga XIX wieku. Otwarty w 1881 r. zakład musiał zostać zamknięty w 2000 r. Opuszczona fabryka w północnej Bawarii opowiada historię o rozpadzie rodzinnego biznesu, który musiał się przeciwstawiać globalnej konkurencji w międzynarodowym kapitalizmie gospodarczym. To właśnie porcelana wysokiej jakości rozsławiła rodzinę Arzberg poza granicami Bawarii pod koniec XIX i na początku XX wieku.
  Zaczęło się od prostej, pragmatycznej secesji, a skończyło klasyczną elegancją w 2000 roku, kiedy fabryka została zamknięta, a niewypłacalna marka została kupiona przez Rosenthal w 2013 roku.

  Ręcznie wykonane unikalne elementy można dziś znaleźć w pustych halach fabryki porcelany. Półki od podłogi do sufitu zastawione kamionką i pokoje pełne porcelanowych wykrojów czekają w opuszczonej i częściowo zniszczonej fabryce, którą można wynająć na sesje zdjęciowe lub filmowe.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von migu Schwarz (@migulein) am

  Bonus: Co się stało z Volksbad Nürnberg?

  Gdzie? Norymberga

  Co? Basen w stylu secesyjnym z rzymskimi elementami

  Opuszczone miejsca w Bawarii można podzielić na dwie kategorie:

  Niektóre są prawie całkowicie zapomniane. Te mogą znaleźć tylko żądni przygód miejscy odkrywcy, którzy chcą chronić piękne miejsca przed wandalizmem i dlatego nie podają ich dokładnych współrzędnych. Inne opuszczone miejsca w Bawarii to te dawniej opuszczone, które są obecnie znane, a w niektórych przypadkach zostały nawet udostępnione publicznie przez właścicieli.

  Były Volksbad Nürnberg wyraźnie należy do drugiej kategorii.

  Wydawało się, że pływalnia zbudowana w 1914 roku z trzema basenami ma przed sobą bezpieczną przyszłość. Z elementami architektonicznymi, takimi jak rzymskie kolumny i balustrady otaczające baseny, basen miejski był prawdziwą perełką wśród lokalnych kąpielisk.

  Podczas nalotów w II wojnie światowej nie tylko stare miasto Norymbergi zostało prawie całkowicie zniszczone, ale także basen miejski. Po przebudowie pod koniec lat 50. i tymczasowym użytkowaniu jako klub techno w latach 90. budynek został ponownie otwarty dla turystów kilka lat temu w ramach fotograficznych wycieczek z przewodnikiem.
  Volksbad Nürnberg został faktycznie odnowiony w 2019 r. I dlatego nie jest już dostępny dla wycieczek.

   

  Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

   

  Ein Beitrag geteilt von M I N A (@minasusannaphotography) am

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  196,777FaniLubię
  25,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Praca w Niemczech się nie opłaca? „Z 2000 euro brutto więcej, na koniec miesiąca zostaje 32 euro netto”

  Ludzie, którzy przechodzą z pracy w niepełnym wymiarze godzin na pełen etat, często prawie na tym nie zarabiają, narzeka ekonomista Clemens Fuest. W wywiadzie...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Mandaty w Niemczech: Tyle zapłacisz za wykroczenie drogowe w Niemczech!

  Poruszanie się samochodem po niemieckich drogach wiąże się z przestrzeganiem niemieckiego kodeksu drogowego. Wysokość grzywien za łamanie przepisów ruchu drogowego jest w Niemczech sprecyzowana...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x