Las w Niemczech – jak rozpoznać czy las jest prywatny i czy mimo wszystko mogę do niego wejść?

    Kto jest właścicielem lasu w Niemczech?

    Czy kiedykolwiek chodziliście po lesie w Niemczech i zastanawialiście się, czy to faktycznie jest dozwolone i kto jest właścicielem tych wszystkich drzew?

    Jeśli chcecie wiedzieć dokładnie, kto jest właścicielem lasu w Waszej okolicy, zwykle najłatwiej jest zapytać o to w najbliższym biurze leśnictwa. Aby to zrobić, wystarczy wpisać w Google Maps hasło „Forstamt”.

    Duża część lasów w Niemczech jest własnością kilku dużych instytucji.

    Federalna inwentaryzacja lasów (Bundeswaldinventur)

    Co dziesięć lat odbywa się tzw. federalna inwentaryzacja lasów (w skrócie BWI). Eksperci przeczesują losowe próby z całych Niemiec i zbierają wiele informacji o lesie i jego stanie. Oprócz ekscytujących pytań typu „Jakie gatunki drzew tutaj rosną?”, przyglądają się również temu, kto jest właścicielem danego lasu.

    W 2012 roku, czyli w roku ostatniej inwentaryzacji, ujawniono, że w Niemczech jest łącznie 11 419 124 ha lasów. Odpowiada to 160 tysięcy boisk piłkarskich (czyli nieco mniej niż dwa największe kraje związkowe w Niemczech, Bawaria i Dolna Saksonia, razem wzięte). Oznacza to, że jedna trzecia Niemiec pokryta jest ekosystemem leśnym. Jako właścicieli lasów wymienia się tu cztery kategorie. Są to rząd federalny, kraje związkowe, korporacje i prywatni właściciele lasów.

    Las prywatny w Niemczech

    Prawie połowa lasów w Niemczech to tzw. las prywatny. Dotyczy to wszystkich osób, które posiadają lasy jako osoby prywatne lub firmy. Często są to rolnicy lub stare rodziny szlacheckie, ale czasem są to po prostu osoby, które kupiły las ze względu na interesy gospodarcze lub ochronę przyrody.

    Lasy państwowe w Niemczech

    Każdy kraj związkowy w Niemczech posiada własne przedsiębiorstwo leśne, którego zadaniem jest zarządzanie lasami należącymi do danego kraju związkowego. W Nadrenii Północnej-Westfalii nazywa się ono na przykład „Wald und Holz NRW”, w Dolnej Saksonii po prostu „Niedersächsische Landesforsten”. Szczególną cechą lasów będących własnością państwa jest to, że w ich gospodarce zwraca się większą uwagę na interesy ludności. Zwykle więc bardzo ważne dla instytucji państwowych jest udostępnienie lasu dla wszystkich obywateli państwa, także z zachowaniem jego funkcji rekreacyjnej i ochronnej.

    Lasy należące do rządu federalnego

    Republika Federalna Niemiec prowadzi własne przedsiębiorstwo leśne o nazwie Bundesforst. Dużą część lasów zarządzanych przez Federalne Nadleśnictwo stanowią wojskowe poligony. Tutaj główny nacisk położony jest na ochronę przyrody i kształtowanie krajobrazu.

    Las korporacyjny

    Nie tylko Republika Federalna i poszczególne landy są właścicielami lasów. Często zdarzają się również lasy będące własnością miast, gmin czy wspólnot kościelnych. Często są to lasy komunalne, choć nie każdy las komunalny automatycznie należy do miasta.

    Czy wolno mi wejść do lasu w Niemczech?

    W Niemczech istnieją zasady i prawa regulujące praktycznie każdą dziedzinę życia. Nie inaczej jest z lasami. Rónież tutaj istnieje dodatkowa ustawa leśna, która reguluje między innymi użytkowanie lasu w Niemczech.

    Paragraf 14 federalnej ustawy o lasach (BundesWaldGesetz) daje bardzo jasną odpowiedź na pytanie, czy można wejść do lasu. Nie ma tutaj znaczenia, do kogo należy las, jeśli wchodzimy do niego w celach rekreacyjnych:

    Wejście do lasu w celach rekreacyjnych jest dozwolone. Jazda na rowerze, jazda na wózkach inwalidzkich i jazda konna w lesie dozwolona jest tylko po drogach i ścieżkach. Korzystanie z nich odbywa się na własne ryzyko. Dotyczy to w szczególności zagrożeń typowych dla lasu.

    (§ 14, ust. 1, BWaldG (www.gesetze-im-internet.de)

    Dotyczy to zatem wyłącznie sytuacji, gdy nie realizuje się żadnych innych celów związanych z wizytą w lesie (zbieranie grzybów na sprzedaż, czy drewna na opał itp). Często lasy w Niemczech są zamknięte, bo wejście do nich jest zbyt niebezpieczne. Może się tak zdarzyć po burzy lub podczas zrywki drewna. Jeśli natkniecie się na takie znaki, pamiętajcie, aby się do nich stosować, w przeciwnym razie może dojść do śmiertelnych wypadków.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x