Dowiedz się ile wynosi dopłata za każdy dzień pobytu w niemieckim szpitalu!

  Stacjonarny pobyt w szpitalu nie jest przyjemny dla nikogo. Dodatkowym obciążeniem dla pacjentów w Niemczech są obowiązkowe dopłaty własne w wysokości 10 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu. Te osoby, które dysponują dodatkową, prywatną polisą ubezpieczenia zdrowotnego, mają pod tym względem istotną przewagę nad pacjentami posiadającymi jedynie ustawowe ubezpieczenie zdrowotne.

  Stacjonarny pobyt w szpitalu jest w większości przypadków konieczny, ale także drogi

  Niektóre choroby i infekcje, szczególnie te o ostrym przebiegu, wymagają stacjonarnego pobytu w szpitalu. Taka konieczność występuje także wtedy, gdy w odniesieniu do pacjenta zostały wyczerpane wszystkie możliwości leczenia ambulatoryjnego i nie ma wyraźnych perspektyw na polepszenie jego stanu zdrowia.

  Przyjęcie do szpitala celem poddania się leczeniu może być zatem ogromnym obciążeniem psychicznym i finansowym. Na szczęście idzie to w parze z nadzieją na szybkie polepszenie stanu zdrowia, szczególnie wtedy, gdy przyczyny choroby zostaną odpowiednio rozpoznane i poddane odpowiedniej terapii.

  10 euro dopłaty za każdy dzień pobytu w szpitalu w Niemczech

  Bez względu na długość pobytu w placówce leczniczej, każdy pacjent w Niemczech jest zobowiązany do uiszczenia dopłaty w wysokości 10 euro za każdy dzień spędzony w szpitalu. Sytuacja ta jest już sama w sobie powodem do niezadowolenia. W połączeniu z faktem, że pracujący ponad siły lekarze i personel pielęgniarski nie zawsze mogą poświęcić każdemu pacjentowi więcej czasu niż jest to absolutnie konieczne, może dojść do tego, iż pacjent odczuje subiektywny brak osobistej opieki.

  Dopłata własna maksymalnie do 28 dni pobytu w ciągu roku kalendarzowego

  Dopłata do pobytu w szpitalu w Niemczech jest ustalona ustawo i nie może przekroczyć maksymalnej, łącznej liczby dni w przeciągu roku kalendarzowego. Oznacza, to że w przypadku pobytu w placówce leczniczej pacjent musi uiścić dopłatę do kosztów pobytu w szpitalu, jeżeli spędził on w niej do 28 dni w ciągu roku.

  W przypadku ponownego pobytu w szpitalu w ciągu bieżącego roku, ustawowe opłaty poniesione za pierwszy pobyt zostaną uwzględnione i pacjent będzie musiał uiścić dopłatę jedynie za pozostałe dni. W przypadku, gdy łączna długość pobytu przekroczy 28 dni w roku, od dnia 29-go nie trzeba uiszczać żadnych dopłat.

  Osoby zwolnione od dopłaty do pobytu w placówkach leczniczych

  Niektóre grupy osób są w Niemczech zwolnione z obowiązku płacenia za pobyt w szpitalu, należą do nich:

  • Dzieci i młodzież do momentu ukończenia 18 roku życia nie ponoszą żadnych dopłat

  Obowiązkowi dopłaty do pobytu w szpitalu nie podlegają w Niemczech pacjenci w wieku do 18 roku życia. Regulacja ta obowiązuje także w stosunku do zdrowych rodziców osób niepełnoletnich, którzy towarzyszą swoim chorym dzieciom. Należy koniecznie wziąć pod uwagę, że pobyt rodziców musi mieć znaczenie terapeutyczne. Oznacza to, że jeżeli z medycznego punktu widzenia nieobecność rodziców mogłaby zagrozić procesowi ozdrowieńczemu dziecka, koszty pobytu zostaną przejęte przez klinikę i rozliczone bezpośrednio z kasą chorych.

  Liczne kasy chorych w Niemczech oferują w takich przypadkach możliwość wyrównania utraty wynagrodzenia z tytułu pracy przez rodziców w przypadku, gdy muszą oni wziąć bezpłatny urlop, aby spędzić czas z dzieckiem podczas jego pobytu w szpitalu.

  • Kobiety rodzące w szpitalu nie ponoszą żadnych dopłat

  W przypadku, gdy kobieta ciężarna uda się do szpitala celem porodu, nie musi ona uiszczać żadnych dopłat.

  • Zwolnienie z dopłaty podczas pobytu w szpitalu ze względu na chorobę zawodową

  W przypadku, gdy pacjent zostanie przyjęty do szpitala z powodu choroby zawodowej lub choroby będącej skutkiem wypadku przy pracy, jest on zwolniony z dopłaty własnej.

  • Wypadek przy pracy upoważnia do zwolnienia z dopłaty za pobyt w szpitalu

  Wiele wypadków zdarza w drodze do pracy lub podczas powrotu z pracy do miejsca zamieszkania. Bardzo często konieczne jest stacjonarne leczenie w szpitalu. W takim przypadku pacjent jest zwolniony z ustawowej dopłaty własnej do kosztów pobytu w szpitalu. Koszty te zostaną mianowicie przejęte przez kasę zakładu ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków.

  • Zwolnienie z dopłaty w przypadku osiągnięcia indywidualnej kwoty ryczałtowej

  Zwolnione z dopłaty są także te osoby, które w roku bieżącym przekroczyły indywidualną kwotą ryczałtową lub te, które na skutek decyzji administracyjnej zostały zwolnione z tego obowiązku.

  Zalety dodatkowej prywatnej polisy ubezpieczenia zdrowotnego w szpitalu

  Sens zawarcia dodatkowej polisy ubezpieczenia zdrowotnego pokazuje się dopiero wtedy, gdy do domu przyjdzie rachunek za dodatkowe koszty pobytu w szpitalu. Na rynku ubezpieczeniowym dostępne są taryfy, które mogą się bardzo różnić pod względem obszaru świadczonych usług. W każdym przypadku pokrywają one dużą liczbę naliczonych kosztów wynikających z pobytu w szpitalu.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Barbata

  Nie tylko w niemczech dziennie stawki saw austri holandi I francji, ale za to za leki placi sie 5 eur I w szpitalu nie trzeba dawac kopiert lekarzom

  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x