Strona główna Prawo w Niemczech Prawo ruchu drogowego Korek na autostradzie – czy w Niemczech można w takiej sytuacji opuścić pojazd „za potrzebą“?

    Korek na autostradzie – czy w Niemczech można w takiej sytuacji opuścić pojazd „za potrzebą“?

    Korek na autostradzie – czy w Niemczech można w takiej sytuacji opuścić pojazd „za potrzebą“?

    Na pewno każdy kierowca zna tą sytuację: stoicie w korku na autostradzie, a tu nagle dają o sobie znać potrzeby fizjologiczne. Oczywiście nigdzie w okolicy nie ma toalety. I co wtedy? Jedno jest pewne: jeśli wysiądziecie z samochodu, może Was to sporo kosztować.
    Zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kierowcy muszą się często uzbroić w cierpliwość. Jeśli droga na wymarzony urlop kończy się w korku, wzrasta poziom stresu. Jeśli dodatkowo ktoś z podróżujących musi iść za potrzebą, dochodzi kolejny problem. Jednak czy przekroczenie balustrady to dobry pomysł? Oto jak to jest uregulowane w Niemczech!

    W żadnym wypadku nie wolno wejść na jezdnię!

    Ekspert ds. transportu, Achmed Leser z Tüv w Turyngii, wyjaśnia, że: „ Wchodzenie na autostradę jest zabronione. Kodeks ruchu drogowego nie przewiduje tu żadnych wyjątków”. Achmed Leser przestrzega też, żeby nie opuszczać pojazdu – nie ważne czy chodzi o zwykłe rozprostowanie nóg czy wyjście za potrzebą. Grzywna wynosi w tym wypadku 10 euro. Jedynym wyjątkiem jest awaria samochodu. Wtedy powinniście wyjść z samochodu i schronić się za balustradą.

    Korek a opuszczenie pojazdu „za potrzebą” – w Niemczech może Was to sporo kosztować

    Jeśli opuścicie swój samochód w korku, to utrudniacie dalszy ruch, o ile w międzyczasie coś się ruszy. Może to zostać zakwalifikowane jako zatrzymanie się na autostradzie, co zgodnie z katalogiem grzywień kosztuje 30 euro. Jeśli wyjście za potrzebą zajmie Wam trochę dłużej i Wasz samochód będzie blokował ruch dłużej niż trzy minuty, traktowane jest to jako parkowanie na autostradzie. W tym wypadku grzywna wynosi już trochę więcej, a mianowicie 70 euro.

    A może kieszonkowe WC?

    Często zapomina się o jednym: w Niemczech zabronione jest załatwianie się publicznie. Jest to czyn karalny – w zależności od miasta czy gminy, traktowany jest raz ostrzej, raz łagodniej. Dotyczy to także pobocza. Silna potrzeba fizjologiczna nie jest nagłym przypadkiem. Zazwyczaj korki w pewnym momencie się rozładowują i można podjechać na najbliższy parking, żeby skorzystać z toalety. Jeśli natomiast ktoś wie, że ma słaby pęcherz, powinien się zastanowić nad zakupem kieszonkowego WC – tak na wszelki wypadek. Kilka propozycji z Amazona znajdziecie poniżej:

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x