Wszyscy o tym wiedzą i wszyscy się tym denerwują: cała autostrada jest wolna, nie ma ciężarówek ani powolnych pojazdów do wyprzedzania, a jednak wielu kierowców jeździ środkowym pasem autostrady. Czy jest to w ogóle dozwolone? Poniżej wyjaśniamy jak sytuację tą reguluje niemiecki kodeks drogowy!
Czy w Niemczech dozwolona jest jazda środkowym pasem?
Każdy, kto chce lub musi wyprzedzać, może oczywiście zjechać na środkowy pas autostrady. Zasadniczo jednak na autostradach trzypasmowych w Niemczech zawsze obowiązuje zasada jazdy prawym pasem. Wyjątki od tej zasady obowiązują tylko przy dużym natężeniu ruchu. Niemiecki kodeks drogowy stanowi: „Na jezdniach z kilkoma pasami ruchu w jednym kierunku pojazdy silnikowe mogą odstąpić od wymogu jazdy prawym pasem, jeśli uzasadnia to natężenie ruchu”. Jeśli ruch na lewym pasie jest nieruchomy lub odbywa się bardzo wolno, możliwe jest nawet wyprzedzanie z prawej strony z niewielką prędkością.
Jak długo można pozostać na środkowym pasie?
Zgodnie z niemieckim kodeksem drogowym po wyprzedzeniu należy jak najszybciej wrócić na prawy pas ruchu, tzn. w momencie, gdy nie utrudniamy już jazdy wyprzedzanemu pojazdowi.
Od tej zasady jest jeden wyjątek: w przypadku trzech pasów ruchu dozwolone jest pozostanie na środkowym pasie, jeśli pojazd jedzie lub zatrzymuje się tylko od czasu do czasu po prawej stronie.
Tak mówi sekcja 7 paragrafu 3c StVO – ale osoby stale zajmujące środkowy pas często interpretują ten przepis zbyt ogólnie i błędnie: Przepis ten nie oznacza bowiem, że wolno pozostać na środkowym pasie tylko dlatego, że na horyzoncie może być widoczny inny samochód.
Jakie kary grożą w Niemczech kierowcom poruszającym się środkowym pasem ruchu?
Każdy, kto zlekceważy nakaz jazdy prawostronnej i narazi innych na niebezpieczeństwo, może zostać ukarany grzywną w wysokości 80 euro oraz jednym punktem karnym. Jeśli zostanie spowodowany wypadek, mandat wyniesie przynajmniej 100 euro oraz otrzymamy jeden punkt karny.
Dlaczego kierowcy pozostają na środkowym pasie?
Oprócz zwykłej wygody, psychologowie często podają strach lub niepewność jako motywy stałego pozostawania na środkowym pasie ruchu. Często jest to kwestia niedoświadczonych lub mniej doświadczonych kierowców, którzy postrzegają każdą zmianę pasa ruchu jako sytuację stresującą. Szczególnie niepewni kierowcy sądzą, że mogą lepiej ominąć ewentualne przeszkody, jadąc środkowym pasem. Czyniąc to, przeoczają fakt, że sami stają się przeszkodą.
Przecież środkowym pasem można jechać po całej długości autostrady, szczególnie autem zayebanym po dach szmatami, że w lusterku wstecznym nic nie widać. Nagminne to jest na A2, szczególnie w wykonaniu pań.
Domena mistrzów kierownicy Mercedes A