polisa.de
    polisa.de

    Jak znaleźć pracę w Niemczech? Oto nasze rady oraz lista niemieckich portali z ofertami pracy!

    polisa.de

    Znalezienie pracy w Niemczech to duże wyzwanie. W tym artykule postaramy się Wam to ułatwić. Dowiecie się z niego, gdzie najlepiej szukać pracy w Niemczech oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

    W których zawodach jest w Niemczech największe zapotrzebowanie na pracowników?

    Niemcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza w niektórych obszarach zawodowych, w których już teraz brakuje wykwalifikowanych pracowników, a sytuacja ta ulegnie pogorszeniu w nadchodzących latach. W związku z tym szczególnie duże szanse na pracę w Niemczech ma każdy, kto zdecyduje się pracować na jednym z tych stanowisk pracy, na które w Niemczech brakuje pracowników. Te są regularnie publikowane przez Federalną Agencję Pracy. Do 2026 roku szczególnie poszukiwani będą pracownicy w następujących zawodach:

    BranżaDeficyt w 2026
    Handel26192
    Opieka i wychowanie dzieci22941
    Praca socjalna, pedagogika społeczna20268
    Opieka nad osobami starszymi19840
    Pielęgniarstwo i pielęgnacja chorych19167
    Elektryka budowlana16341
    Informatyka15052
    Instalacje sanitarno-grzewcze i klimatyzacyjne14248
    Pracownik medyczny13587
    Planowanie budowy, nadzór budowlany11578
    Fizjoterapia11099
    Mechanika pojazdowa10638
    Elektrotechnika10501
    Kierowcy zawodowi (transport towarowy/ciężarówki)9351
    Asystentka stomatologiczna8978
    Praca w branży drewnianej i meblarskiej8948
    Technika elektryczna8750
    Zarządzanie magazynem8588
    Doradztwo podatkowe8286
    Rachunkowość8213
    Murarstwo8151
    Ogrodnictwo, krajobraz, budowa boisk8086
    Tworzenie oprogramowania6921
    Malarz, lakier6920
    Konstrukcje metalowe6856
    Mechatronika6110
    Budownictwo i technologia produkcji maszyn6087
    Dekarstwo6077
    Nadzór nad planowaniem budowy, nadzór budowlany, architektura5989
    Sprzedaż mięsa5957

    Niemieckie portale z ofertami pracy

    Poszukiwania pracy w Niemczech najlepiej zacząć w internecie. Jeśli szukacie ofert w języku polskim, to na praca.dojczland.info znajdziecie setki aktualnych ofert pracy w Niemczech po polsku. Na portalu możecie również zapisać własne CV i używać go do wysłania podania o pracę bezpośrednio ze strony, bez konieczności wpisywania go za każdym razem na nowo: CV na dojczland.info.

    Jeśli natomiast znacie już niemiecki i szukacie ofert pracy również w języku niemieckim, to warto zajrzeć na największą giełdę pracy online w Niemczech, która należy do krajowego urzędu pracy (Arbeitsagentur für Arbeit): Giełda pracy online Arbeitsagentur.

    Innymi znanymi niemieckimi stronami z ogłoszeniami o pracę są:

    Sposoby na znalezienie pracy w Niemczech

    Oprócz internetowych giełd pracy, istnieją również inne sposoby na znalezienie pracy w Niemczech:

    • Strony internetowe firm: Jeśli znacie już konkretne firmy w Niemczech, w których chcielibyście pracować lub w trakcie poszukiwania pracy natknęliście się na nazwy firm, które wzbudziły Wasze zaufanie, to warto odwiedzić ich strony internetowe. Wiele firm publikuje bowiem aktualne oferty pracy właśnie tam.
    • Targi pracy: Możecie również odwiedzić targi pracy, na których zawsze istnieje możliwość porozmawiania z przedstawicielami firmy. Oprócz tego wiele firm poszukuje proaktywnie pracowników, podczas tego typu imprez.
    • Lokalna prasa: Jeśli przebywacie już w Niemczech, dobrym pomysłem jest przeglądanie ogłoszeń z pracą w gazetach. Często znajdziecie w skrzynkach pocztowych lub na klatce schodowej darmowe gazety lokalne. W nich znajedzie oferty pracy lokalnych firm wraz z danymi kontaktowymi. Warto z nich korzystać, gdyż dają one możliwość znalezienia pracy w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania.
    • Agencje rekrutacyjne: Prywatne agencje rekrutacyjne oferują kolejną alternatywę dla poszukiwania pracy w Niemczech w internecie. Te wyszukają oferty pracy w Niemczech dla Was. Warto dowiedzieć się za wczasu, czy tego typu usługa jest płatna. Często firmy tego typu pobierają opłaty lub wręcz przeciwnie – płacą potencjalnemu pracownikowi bonus za podpisanie z nimi umowy.

    Na te zdania w ogłoszeniach o pracę kandydaci powinni zwracać szczególną uwagę

    Firmy poszukujące nowych pracowników często zadają sobie wiele trudu, by znaleźć właściwego kandydata dzięki odpowiednio sformułowanemu ogłoszeniu o pracę. Ale jak pokazują badania przeprowadzone przez brytyjski portal Job Description Library, wielu kandydatów jest odrzucanych już na pierwszym etapie rekrutacji, ponieważ nie przeczytali uważnie ogłoszenia o pracę. Często istnieje duży rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami kandydata a wymaganiami firmy. Specjaliści ds. personalnych radzą więc, by zwracać uwagę na określone sformułowania pojawiające się w ogłoszeniach o pracę, aby uniknąć przedwczesnego odrzucenia swojej kandydatury:

    • Jobtitel: tytuł służbowy często nie zdradza zbyt wiele na temat zadań i wymagań związanych z danym stanowiskiem. Identyczny tytuł służbowy stosowany w dwóch różnych przedsiębiorstwach może oznaczać zupełnie inne stanowisko. Jeśli nie jest jasne, na czym dokładnie polega praca, należy o to zapytać osobę wyznaczoną do kontaktu z kandydatami.
    • „Pflicht”, „erforderlich”, „idealerweise”: „obowiązkowe”, „wymagane”, „optymalne” – czytając ogłoszenie o pracę kandydaci powinni zwrócić szczególną uwagę na dokładne sformułowanie wymagań. Podczas gdy pewne umiejętności i znajomość określonych zagadnień są naprawdę niezbędne do wykonywania danej pracy, inne są jedynie zaletą, ale nie warunkiem koniecznym do zatrudnienia. Wymagania, które kandydat musi spełniać, są sformułowane przy użyciu takich terminów jak „Pflicht” lub „erforderlich”. Do opisu tych, które są jedynie pożądane, mile widziane, używa się sformułowań typu „idealerweise”, „… sind von Vorteil” lub „…sind wünschenswert”.
    • „3 bis 4 Jahre Berufserfahrung”: „3 do 4 lat doświadczenia zawodowego”: to zdanie dostarcza kandydatom informacji na temat tego, jak duży jest zakres odpowiedzialności, jakiego wynagrodzenia mogą się spodziewać i na jakim poziomie w hierarchii znajduje się to stanowisko. O ile osoby rozpoczynające karierę zawodową nie muszą w ogóle ubiegać się o to stanowisko, ponieważ brakuje im niezbędnej wiedzy, o tyle pracownicy z ponad 10-letnim doświadczeniem zawodowym raczej nie mogą tutaj liczyć na wysokie zarobki.

    Online-Bewerbung – jak ubiegać się o pracę w Niemczech przez internet?

    Oba terminy – „E-Mail Bewerbung” i „Online-Bewerbung” – są często używane jako synonimy. To błąd! Chociaż obie formy składania podań o pracę są dokonywane w drodze elektronicznej, to jednak różnią się między sobą:

    1. W przypadku „E-Mail-Bewerbung” kandydaci przygotowują dokumenty aplikacyjne w standardowy sposób, po czym wysyłają je jako jeden dokument w formacie PDF załączając go do wiadomości e-mail.
    2. W przypadku „Online-Bewerbung” podanie jest składane za pomocą formularza online znajdującego się na stronie internetowej firmy lub portalu, za pośrednictwem którego można aplikować. Pola do wypełnienia są uprzednio zdefiniowane, a ewentualnie poszczególne dokumenty można przesłać w formacie PDF.

    Czy aby znaleźć pracę w Niemczech muszę mówić po niemiecku?

    Niemcy potrzebują dobrze wyszkolonych specjalistów z całego świata. Zgodnie z raportem OECD, jest to obecnie drugi pod względem popularności kraj imigracyjny. Ale Niemcy mają jedną wadę: język niemiecki. Z jednej strony problem ten jest widoczny w wyzwaniu, jakim jest integracja dużej liczby uchodźców na rynku pracy. Z drugiej strony, jest to ogólny problem dla wielu międzynarodowych absolwentów, którzy studiowali w Niemczech w języku angielskim i nie mieli czasu na naukę języka niemieckiego: ponad 50 procent z nich opuszcza po studiach Niemcy.

    Oczywiście istnieje możliwość znalezienia pracy w Niemczech bez znajomości języka, lecz im lepiej go poznacie, tym większe szanse na lepszą ofertę. Oprócz tego, w niektórych zawodach język niemiecki jest wymagany prawnie, np. w przypadku lekarzy: bez znajomości języka niemieckiego nie otrzymacie licencji na wykonywanie zawodu lekarza. Pielęgniarki muszą również wykazać się znajomością języka niemieckiego, aby móc wykonywać swoją pracę. W wielu innych zawodach to pracodawca decyduje, czy wymagana jest znajomość języka niemieckiego.

    Kiedy jest najlepszy czas na złożenie podania o pracę w Niemczech?

    Tak jak nie jest dobrym pomysłem podchodzenie do zestresowanych szefów w sprawie awansu w zupełnie nieodpowiedniej chwili, tak samo są dobre i złe momenty na składanie podań o pracę. Dobrze jest wiedzieć, kiedy warto aplikować. Niektóre miesiące i pory roku są bardziej sprzyjające niż inne, jeśli chodzi o ubieganie się o pracę. Oto szczegółowy przegląd:

    Początek roku

    Aplikując na początku roku, należy pamiętać o dwóch rzeczach: w niektórych krajach związkowych 6 stycznia (Święto Trzech Króli) jest dniem wolnym od pracy. Wielu pracowników wykorzystuje więc w pierwszym tygodniu stycznia zaległy urlop. Większość firm rozkręca się na dobre dopiero w połowie stycznia. Wtedy planuje się pieniądze na inwestycje i zatrudnienie nowych pracowników. A zatem może się zdarzyć tak, że na początku roku, gdy te plany nie są jeszcze ukończone, w ogóle nie otrzymacie odpowiedzi na swoją aplikację. Jednocześnie początek roku to nie tylko nowy początek dla Was: wielu kandydatów chce wprowadzić w życie swoje postanowienia noworoczne. A to oznacza, że konkurencja jest znacznie większa niż w innych okresach.

    Wiosna

    Wiosną rusza wiele branż. Dotyczy to zwłaszcza turystyki, gastronomii i hotelarstwa. Osoby chcące uczyć się zawodu powinny pamiętać o tym, że okres kształcenia często rozpoczyna się w sierpniu lub wrześniu, a aplikacje należy składać z około półrocznym wyprzedzeniem, tj. w marcu lub kwietniu. Jest to również czas przygotowań do szczytu sezonu. Tak więc aplikacje są wtedy mile widziane. Duże szanse na zatrudnienie pojawiają się wtedy także w branży budowlanej i w rolnictwie.

    Lato

    O ile nie ma poważnego niedoboru personelu, szanse na to, że ubieganie się o pracę w sezonie letnim zakończy się sukcesem, są raczej niewielkie. Wielu pracowników wyjeżdża z dziećmi na wakacje, więc w szczycie sezonu urlopowego wszystko, co nie jest pilne, schodzi na dalszy plan. Upał sprawia, że ci pracownicy, którzy są obecni w biurze, są nieco ospali i rozleniwieni – to nie są najbardziej sprzyjające warunki do ubiegania się o pracę. Z drugiej strony, latem konkurencja jest mniejsza. Jeśli sami myślicie o zmianie pracy, może to być dobry moment. Ostatecznie, co macie do stracenia?

    Jesień

    Jesień to druga wiosna. Zwłaszcza we wrześniu przeważają optymistyczne nastroje: napływają nowe zamówienia, wszyscy wrócili wypoczęci z wakacji i rozpoczynają pracę z myślą o czwartym kwartale. Znajduje to również odzwierciedlenie w liczbie umawianych rozmów kwalifikacyjnych: statystycznie jest ich najwięcej we wrześniu, październiku i listopadzie. Perspektywy są szczególnie dobre w listopadzie: w firmach wciąż jest wiele wakatów i chcą one pilnie zrealizować swoje plany kadrowe. Z drugiej strony, wielu potencjalnych kandydatów myślami jest już przy Świętach Bożego Narodzenia i wstrzymuje się z realizacją swoich celów zawodowych do nowego roku. Znów jest to okazja do pozytywnego wyróżnienia się z grona kandydatów w warunkach niewielkiej konkurencji.

    Grudzień

    Firmy w Niemczech rzadko zatrudniają nowych pracowników na przełomie roku. Jeśli w ogóle, to ewentualnie udaje się znaleźć pracę w pierwszych dwóch tygodniach grudnia. Niektóre przedsiębiorstwa mają nawet przerwy urlopowe w okresie świątecznym, w związku z czym mogą być wówczas całkowicie zamknięte. Z drugiej strony, może to być również szansa dla kandydatów: ilość aplikacji jest tak niska, że rekruterzy zwracają większą uwagę na przesłane dokumenty aplikacyjne, a perspektywy otrzymania posady są lepsze, gdy konkurencja nie jest aż tak duża. Zwłaszcza, że nowy rok (z nowymi budżetami i prawdopodobnie zmianami kadrowymi) już tuż tuż. A wy jesteście szybsi od tych, którzy aplikują od połowy stycznia.

    Czy w Niemczech pracodawca może zabronić pracy dodatkowej?

    Zasadniczo pracodawca w Niemczech nie może swojemu pracownikowi zabronić pracy dodatkowej. Dlatego klauzula na ten temat zawarta w umowie byłaby nieważna (Krajowy Sąd Pracy Nadrenia-Palatynat, decyzja z dnia 29.04.2005, nr. sprawy 8 Sa 69/05). Praca dodatkowa jest w związku z obowiązującą wolnością wyboru zawodu i swobodą działania w Niemczech dozwolona (artykuł 12 i 2 Konstytucji). Pracodawca może ograniczyć tę wolność wykonywania pracy dodatkowej tylko w określonych przypadkach, jeśli ma to negatywny wpływ na jego interesy (Federalny Sąd Pracy, decyzja z dnia 11.12.2001, nr. sprawy 9 AZR 464/00). Jest to możliwe w następujących sytuacjach:

    • Ograniczenie jakości świadczonej pracy

    Niemiecki pracodawca może zabronić wykonywania pracy dodatkowej, jeśli przez to obniżyłaby się jakość pracy świadczonej przez pracownika, czyli ucierpiałaby na tym jego główna działalność zawodowa. Np. pracodawca nie musi się zgadzać na sytuację, w której pracownik wiecznie przychodzi do pracy przemęczony, ze względu na nocną zmianę w ramach pracy dodatkowej.

    • Zagrożenie odpoczynku podczas urlopu

    Czas urlopu to kolejna sytuacja, kiedy pracodawca może ograniczyć możliwość wykonywania pracy dodatkowej. Jeśli pracownik bierze urlop to ma on służyć wypoczynkowi. Wykonywanie pracy dodatkowej może to zakłócić i w związku z tym może zostać zabronione przez pracodawcę.

    • Przekroczenie dopuszczalnego czasu pracy

    Zakaz pracy dodatkowej ma uzasadnienie również wtedy, jeśli dopuszczalny czas pracy został przekroczony. Dotyczy to w szczególności kierowców TIR-ów lub autobusów czy autokarów, ponieważ muszą oni ściśle przestrzegać czasu odpoczynku.

    • Działalność konkurencyjna

    Pracodawca jak najbardziej może mieć coś przeciwko, jeśli jego pracownik w ramach pracy dodatkowej będzie pracował dla konkurencji. W takim wypadku zakaz także ma uzasadnienie i jest dopuszczalny.

    • Brak możliwości pogodzenia pracy dodatkowej z główną pracą zawodową

    Niedopuszczalne jest w Niemczech wykonywanie pracy dodatkowej, jeśli jest ona nie do pogodzenia z głównym zajęciem. Jakich zawodów dotyczy to ograniczenie? Np. doradca podatkowy nie może dodatkowo pracować na etacie (Sąd Finansowy Münster, decyzja z dnia 20.07.2011, nr. sprawy 7K 77/11 StB). Kolejny przykład: pielęgniarz nie może pracować dodatkowo jako pracownik zakładu pogrzebowego. Obu zawodów nie da się ze sobą pogodzić – pierwszy polega na ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, a założeniem drugiego jest śmierć człowieka (Federalny Sąd Pracy, decyzja z dnia 28.02.2002, nr. sprawy 6AZR 357/01). Z kolei komornikowi sądowemu nie wolno pracować dodatkowo jako makler i zarządca nieruchomości (Sąd Administracyjny Berlin, decyzja z dnia 26.06. 2008, nr. sprawy VG 5A 147.06).

    Brak informacji zwrotnej co zrobić?

    Co należy zrobić, jeśli wybrany pracodawca nie skontaktuje się z Wami i nie otrzymacie odpowiedzi na aplikację? Dajcie pracodawcy co najmniej dwa tygodnie na przejrzenie nadesłanych zgłoszeń. Jeśli zadzwonicie i będziecie naciskać po dwóch dniach, nie zrobicie dobrego wrażenia.

    Po dwóch lub trzech tygodniach możecie zwrócić się z zapytaniem w tej sprawie – telefonicznie lub mailowo – ale w sposób uprzejmy i bez wyrzutów. Możecie napisać, że zdajecie sobie sprawę z ilości pracy rekrutera, przez co podkreślicie, że nie macie pretensji o długi czas oczekiwania na odpowiedź. Wspomnijcie o tym, że powiedzmy dwa tygodnie temu aplikowaliście na stanowisko _____, numer referencyjny _____ i zapytajcie na jakim etapie jest obecnie proces rekrutacji. Możecie posłużyć się poniższym przykładem:

    Ich bin mir bewusst, dass Sie viel Arbeit haben. Daher will ich Sie nicht lange aufhalten. Ich hatte mich vor zwei Wochen bei Ihnen auf die Stelle als _____, Kennziffer _____ beworben. Könnten Sie mir kurz etwas zum Zwischenstand des Bewerbungsverfahrens sagen?

    Ogólnie rzecz biorąc, im mniejsza firma, tym wcześniej można zapytać o złożone przez siebie podanie o pracę. W większych przedsiębiorstwach i koncernach liczba kandydatów jest zwykle większa. Proces selekcji zajmuje w związku z tym więcej czasu. Niekiedy może to trwać nawet do sześciu tygodni.

    Kultura pracy w Niemczech: na to musicie być gotowi!

    Co kraj, to obyczaj – dotyczy to również pracy w Niemczech. Nie zaszkodzi być przygotowanym i wiedzieć, jacy są Niemcy w świecie zawodowym. Niemiecka kultura pracy różni się od wielu innych kultur tym, że normą jest tutaj wysoki stopień obiektywizmu. Podczas gdy w innych kulturach relacje międzyludzkie odgrywa ważną rolę, również w kontekście biznesowym, w niemieckim świecie pracy w centrum uwagi znajduje się praca, względnie przydzielone zadania. Tej obiektywności towarzyszy fakt, że komunikacja w pracy jest najczęściej bardzo bezpośrednia – warto o tym pamiętać i zachować odpowiedni dystans. W Niemczech istnieje wyraźna granica między życiem prywatnym i zawodowym. Lepiej wstrzymać się z bezpośrednimi pytaniami, dotyczącymi faktów z życia prywatnego szefa.

    Mówi się również, że Niemcy mają zamiłowanie do zasad i struktury. Ich ścisłe przestrzeganie jest w niemieckim świecie pracy równoznaczne z profesjonalizmem. Dotyczy to również punktualności. Na spotkaniu biznesowym lub w pracy koniecznie powinniście się pojawić na czas. Nawet dwie minuty spóźnienia zostaną odebrane bardzo negatywnie.

    Chociaż powinno to być jasne, oto uwaga dodatkowa: Opisywanie norm kulturowych zawsze oznacza uogólnienie. Oczywiście, istnieją od nich wyjątki. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku pracy w Niemczech obowiązują te same zasady, co w przypadku każdego innego stosunku pracy.

    Czy potrzebuję pozwolenia na pracę w Niemczech?

    I w końcu dochodzimy do końca artykułu. Niektóre osoby, które do nas piszą, zadają pytanie, czy aby móc pracować w Niemczech, niezbędne jest posiadanie pozwolenia na praće. Odpowiedź brzmi nie! Jako obywatele Unii Europejskiej, możemy się swobodnie przemieszczać, osiedlać, a także pracować gdziekolwiek chcemy w obrębie Unii. Jednakże w niektórych zawodach warunkiem podjęcia pracy jest uznanie stopnia naukowego.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj

    6 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    6 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Dawid

    Pracy dużo, ale chętnych brak, może dlatego że niemiecki jest prawie obowiązkowy…

    Raphi

    To nie jest prawda, obecnie niemiecka gospodarka a zwłaszcza przemysł motoryzacyjny i jemu podobne zwalniają w szybkim tempie i to już od wiosny a następny rok wcale lepiej się nie zapowiada.

    PIOTR

    pracuję obecnie w niemczech ale przez agencje „pseudo”’ niemiecka i nie jest tak pieknie jak mówiono przez telefon „kroją” za wszystko chciałbym zmienic prace ale nie wiem jak

    Andi

    Od 6 miesięcy na zasiłku i szukam pracy w DE jako inż. Konstruktor. 15 lat doświadczenia w motoryzacji i lotnictwie, projektowanie w Catia V5. Bez rezultatu, same odmowy. A może łatwiej zlecać zdalnie prace inżynierskie do Indii i Chin na 5€/h..?Ciekawe, pech.. Jeszcze poł roku zasilacza i trzeba wracać do Pl jak nic sie niezmieni. A mówili ucz się, bedziesz żył jak pan.. Hehe, dobre żarty… Pozdrawiam wszystkich bezrobotnych i życzę szczęścia i powodzenia.

    elektryk

    pracujac przez zeitfirme, i jak jesteś dobry to niemiecka firma cie zatrudni na stałe,oczywiscie podstawowy A1,stawki od 16€ brutto na start,czyli niewiele

    Eustachy

    Pracodawcy placa 12,5-19 eur (zalezy od kwalifikacji). Moze doktor specjalista ma 27 eur na godzine, dyrektor banku – 25 eur, dyrektor generealny banku – 50 eur za godzine… wielu opowiada, ze leihfirmy placa po 20-25 euro za wkrecanoe srubek – nie wierzcie w to! Ludzie dostaja po 13 eur a potem klamia znajomych, ze dostaja po 19 eur. Fabryka: bez niemieckiego brutto 2050-2200 eur Kierowca wozka sztaplera: 2100-2900 eurbrutto opiekunka : 2500-4000 eur kierowca ce (codziennie w domu): 3500-5000 eur brutto kierowca ce miedzynarodowy/krajowy tydzien w trasie: 2900-4000 eur brutto (czasami plus diety i hotele) budowlaniec bez niemieckiego: 2500-4500 eur… Czytaj więcej »

    6
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x