Jak znaleźć pracę w Niemczech? Oto nasze rady oraz lista niemieckich portali z ofertami pracy!

  Znalezienie pracy w Niemczech to duże wyzwanie. W tym artykule postaramy się Wam to ułatwić. Dowiecie się z niego, gdzie najlepiej szukać pracy w Niemczech oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

  Jak znaleźć pracę w Niemczech? W tych zawodach nie powinno być problemu!

  Każdy, kto chce wyemigrować do Niemiec, zastanawia się, jakie są szanse na znalezienie pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Tutaj mamy dla Was dobre wieści: Niemcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza w niektórych obszarach zawodowych, w których już teraz brakuje wykwalifikowanych pracowników, a sytuacja ta ulegnie pogorszeniu w nadchodzących latach. O które zawody chodzi, przeczytacie nieco nizej.

  Oprócz tego, niemiecki rynek pracy jest w dobrej kondycji. Aktualnie zatrudnienionych jest 43,4 mln osób, co sprawia, że zatrudnienie jest na rekordowym poziomie. Bardzo niska jest również stopa bezrobocia, która jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej.

  Szczególnie duże szanse na pracę w Niemczech ma każdy, kto chce pracować na jednym z tych stanowisk pracy, na które w Niemczech brakuje pracowników. Te są regularnie publikowane przez Federalną Agencję Pracy. Aktualnie szczególnie poszukiwani są pracownicy w następujących zawodach:

  • Inżynierowie konstrukcji metalowe i technologii spawania
  • Inżynierowie przemysłu motoryzacyjnego
  • Specjaliści i specjaliści mechatroniki i techniki automatyzacji
  • Specjaliści w dziedzinie technologii energetycznych
  • Specjaliści inżynierowie elektryczni
  • Specjaliści w dziedzinie suchej zabudowy
  • Specjaliści w dziedzinie hydrauliki, techniki sanitarnej, grzewczej i klimatyzacji
  • Eksperci w zakresie doradztwa dla użytkowników IT, rozwoju oprogramowania i programowania
  • Specjaliści w zakresie technicznej eksploatacji kolei
  • Eksperci ds. monitorowania i utrzymania infrastruktury kolejowej
  • Maszyniści transportu kolejowego
  • Egzaminowani specjaliści w dziedzinie opieki zdrowotnej, pielęgniarstwa i położnictwa
  • Lekarz specjalizujący się w leczeniu ludzi (bez stomatologii)
  • Fizjoterapeuci
  • Farmaceuci
  • Egzaminowani specjaliści w opiece pielęgniarskiej nad osobami starszymi
  • Fryzjerzy
  • Specjaliści w dziedzinie ortopedii, technice rehabilitacji i akustyce aparatów słuchowych
  • Instruktorzy nauki jazdy

  Więcej w tym temacie przeczytacie tutaj: W Niemczech brakuje wyspecjalizowanych pracowników – w tych zawodach znajdziesz pracę!

  Niemieckie portale z ofertami pracy

  Poszukiwania pracy w Niemczech najlepiej zacząć w internecie. Jeśli szukacie ofert w języku polskim, to na praca.dojczland.info znajdziecie setki aktualnych ofert pracy w Niemczech po polsku: Oferty pracy w Niemczech po polsku. Na portalu możecie również zapisać własne CV i używać go do wysłania podania o pracę bezpośrednio ze strony: CV na dojczland.info. Oprócz tego zachęcamy do zajrzenia na grupę z pracą w Niemczech na Facebooku, gdzie codziennie publikowane są dziesiątki ofert z pracą w Niemczech: Grupa z pracą w Niemczech na Facebooku.

  Jeśli natomiast znacie już niemiecki i szukacie ofert pracy również w języku niemieckim, to warto zajrzeć na największą giełdę pracy online w Niemczech, która należy do krajowego urzędu pracy (Arbeitsagentur für Arbeit): Giełda pracy online Arbeitsagentur.

  Innymi znanymi internetowymi giełdami pracy w Niemczech są:

  Pozostałe sposoby na znalezienie pracy w Niemczech

  Oprócz internetowych giełd pracy, istnieją również inne możliwości znalezienia pracy w Niemczech:

  • Strony internetowe firm: Jeśli znacie już konkretne firmy w Niemczech, w których chcielibyście pracować lub w trakcie poszukiwania pracy natknęliście się na nazwy firm, które wzbudziły Wasze zaufanie, to warto odwiedzić ich strony internetowe. Wiele firm publikuje bowiem aktualne oferty pracy właśnie tam.
  • Targi pracy: Możecie również odwiedzić targi pracy, na których zawsze istnieje możliwość porozmawiania z przedstawicielami firmy. Oprócz tego wiele firm poszukuje proaktywnie pracowników, podczas tego typu imprez.
  • Lokalna prasa: Jeśli przebywacie już w Niemczech, dobrym pomysłem jest przeglądanie ogłoszeń z pracą w gazetach. Często znajdziecie w skrzynkach pocztowych lub na klatce schodowej darmowe gazety lokalne. W nich znajedzie oferty pracy lokalnych firm wraz z danymi kontaktowymi. Warto z nich korzystać, gdyż dają one możliwość znalezienia pracy w pobliżu Waszego miejska zamieszkania.
  • Agencje rekrutacyjne: Prywatne agencje rekrutacyjne oferują kolejną alternatywę dla poszukiwania pracy w Niemczech w internecie. Te wyszukają oferty pracy w Niemczech dla Was. Warto dowiedzieć się za wczasu, czy tego typu usługa jest płatna. Często firmy tego typu pobierają opłaty lub wręcz przeciwnie – płacą potencjalnemu pracownikowi bonus za podpisanie z nimi umowy.

  Czy aby znaleźć pracę w Niemczech muszę mówić po niemiecku?

  Niemcy potrzebują dobrze wyszkolonych specjalistów z całego świata. Zgodnie z raportem OECD, jest to obecnie drugi pod względem popularności kraj imigracyjny. Ale Niemcy mają jedną wadę: język niemiecki. Z jednej strony problem ten jest widoczny w wyzwaniu, jakim jest integracja dużej liczby uchodźców na rynku pracy. Z drugiej strony, jest to ogólny problem dla wielu międzynarodowych absolwentów, którzy studiowali w Niemczech w języku angielskim i nie mieli czasu na naukę języka niemieckiego: ponad 50 procent z nich opuszcza po studiach Niemcy.

  Oczywiście istnieje możliwość znalezienia pracy w Niemczech bez znajomości języka, lecz im lepiej go poznacie, tym większe szanse na lepszą ofertę. Oprócz tego, w niektórych zawodach język niemiecki jest wymagany prawnie, np. w przypadku lekarzy: bez znajomości języka niemieckiego nie otrzymacie licencji na wykonywanie zawodu lekarza. Pielęgniarki muszą również wykazać się znajomością języka niemieckiego, aby móc wykonywać swoją pracę. W wielu innych zawodach to pracodawca decyduje, czy wymagana jest znajomość języka niemieckiego.

  Kultura pracy w Niemczech: na to musicie być gotowi!

  Co kraj, to obyczaj – dotyczy to również pracy w Niemczech. Nie zaszkodzi być przygotowanym i wiedzieć, jacy są Niemcy w świecie zawodowym. Niemiecka kultura pracy różni się od wielu innych kultur tym, że normą jest tutaj wysoki stopień obiektywizmu. Podczas gdy w innych kulturach relacje międzyludzkie odgrywa ważną rolę, również w kontekście biznesowym, w niemieckim świecie pracy w centrum uwagi znajduje się praca, względnie przydzielone zadania. Tej obiektywności towarzyszy fakt, że komunikacja w pracy jest najczęściej bardzo bezpośrednia – warto o tym pamiętać i zachować odpowiedni dystans. W Niemczech istnieje wyraźna granica między życiem prywatnym i zawodowym. Lepiej wstrzymać się z bezpośrednimi pytaniami, dotyczącymi faktów z życia prywatnego szefa.

  Mówi się również, że Niemcy mają zamiłowanie do zasad i struktury. Ich ścisłe przestrzeganie jest w niemieckim świecie pracy równoznaczne z profesjonalizmem. Dotyczy to również punktualności. Na spotkaniu biznesowym lub w pracy koniecznie powinniście się pojawić na czas. Nawet dwie minuty spóźnienia zostaną odebrane bardzo negatywnie.

  Chociaż powinno to być jasne, oto uwaga dodatkowa: Opisywanie norm kulturowych zawsze oznacza uogólnienie. Oczywiście, istnieją od nich wyjątki. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku pracy w Niemczech obowiązują te same zasady, co w przypadku każdego innego stosunku pracy.

  Praca w Niemczech: Czy potrzebuję pozwolenia na pracę?

  I w końcu dochodzimy do końca artykułu. Niektóre osoby, które do nas piszą, zadają pytanie, czy aby móc pracować w Niemczech, niezbędne jest posiadanie pozwolenia na praće. Odpowiedź brzmi nie! Jako obywatele Unii Europejskiej, możemy się swobodnie przemieszczać, osiedlać, a także pracować gdziekolwiek chcemy w obrębie Unii. Jednakże w niektórych zawodach warunkiem podjęcia pracy jest uznanie stopnia naukowego.

  Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  2 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Dawid

  Pracy dużo, ale chętnych brak, może dlatego że niemiecki jest prawie obowiązkowy…

  Raphi

  To nie jest prawda, obecnie niemiecka gospodarka a zwłaszcza przemysł motoryzacyjny i jemu podobne zwalniają w szybkim tempie i to już od wiosny a następny rok wcale lepiej się nie zapowiada.

  188,277FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  2
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x