Więcej

    Jak znaleźć pracę w Niemczech? Porady dla osób w wieku 50+

    Pracodawcy w Niemczech poszukują przede wszystkim młodych pracowników. Są oni postrzegani jako dynamiczni, elastyczni i przede wszystkim tani. Z drugiej strony, gdy jest się po pięćdziesiątce, można pochwalić się wieloma innymi atutami: umiejętnościami społecznymi, doświadczeniem i tzw. inteligencją skrystalizowaną. To nie zawsze ułatwia znalezienie pracy osobom w wieku 50+. Ale nie jest też tak, że te próby są skazane na niepowodzenie. W tym artykule znajdziecie wskazówki, jak zmienić pracę po pięćdziesiątce i znaleźć wymarzone zajęcie…

    Szukanie pracy w wieku 50 lat: to nie taka prosta sprawa!

    Jak już wspomnieliśmy, na niemieckim rynku pracy preferuje się młodych pracowników. Niestety, wszędzie można spotkać się z dyskryminacją ze względu na wiek. Choć w niemal co drugim ogłoszeniu o pracę pojawia się wymóg odpowiedniego doświadczenia zawodowego, to jednak zazwyczaj chodzi o młodych specjalistów, którzy mają już za sobą jakiś choćby krótki staż pracy. Z kolei pracownicy po 50. roku życia muszą zmagać się z wieloma uprzedzeniami…

    Popularne przekonania dotyczące starszych pracowników

    • Brak elastycznego podejścia

    Starszym osobom trudno jest się dostosować do nowych procesów, czy sposobów pracy. Nie jest im łatwo zaakceptować zachodzące zmiany, opierają się im, przez co spowalniają postęp.

    • Więcej sytuacji konfliktowych z przełożonymi

    Pracownicy po 50. roku życia dobrze znają swoje prawa i obowiązki i trudniej im coś narzucić. To regularnie prowadzi do konfliktów i problemów z przełożonymi, zwłaszcza jeśli są to młodsze osoby.

    • Zwiększona podatność na choroby

    Wraz z wiekiem obniża się sprawność fizyczna. Istnieje więc większe prawdopodobieństwo, że osoby starsze będą częściej nieobecne z powodu choroby, niekiedy przez dłuższy czas. Utrudnia to sprawne funkcjonowanie firm i generuje nowe koszty związane z koniecznością zapewnienia zastępstwa i wdrożenia nowego pracownika.

    • Ograniczona zdolność uczenia się

    Pracownicy po 50. roku życia uczą się wolniej niż młodzi ludzie, gdyż z wiekiem tzw. inteligencja płynna ulega powolnemu obniżaniu się. Ponadto w dzisiejszych czasach często kluczowymi kompetencjami są umiejętności informatyczne. Wiele nowych miejsc pracy powstaje w sektorze IT, a starszym osobom trudniej jest się odnaleźć w tej branży niż młodemu pokoleniu. Oprócz malejącej zdolności do uczenia się, brakuje również chęci do nauki.

    • Zbyt wysokie oczekiwania płacowe

    Doświadczenie zawodowe wiąże się z wyższymi oczekiwaniami płacowymi. Oczywiście ci, którzy dużo wiedzą i potrafią, nie chcą się sprzedawać poniżej wartości rynkowej. Ale trzeba być konkurencyjnym. A często żądane wynagrodzenie jest po prostu zbyt wysokie.

    To wszystko są uprzedzenia, nie ma co do tego wątpliwości. Często są one bezpodstawne. Typowe stereotypy. Niemniej jednak, nie ułatwiają one poszukiwania pracy osobom po pięćdziesiątce.

    Odstawieni na boczny tor? Byle nie wchodzić w rolę ofiary!

    Na przekór wszystkim zaszufladkowaniom (w tym Waszym własnym): bądźcie świadomi przeciwności przy poszukiwaniu pracy, ale nie wchodźcie w rolę ofiary. Nie myślcie w taki sposób: „Ludzie po pięćdziesiątce nie mają już szans!”

    Użalanie się nad sobą nie jest dobrą strategią. Nie zwiększa też Waszych szans przy ubieganiu się o pracę. To od Was zależy, jak podejdziecie do poszukiwania pracy mając ukończone 50 lat. Nie zapominajcie, że statystycznie rzecz biorąc do emerytury pozostało Wam co najmniej 17 lat. W tym czasie wielu robi karierę, zakłada firmę lub całkowicie zmienia swoje życie zawodowe. Zmiany demograficzne i niedobór wykwalifikowanych pracowników również działają na Waszą korzyść. Tak naprawdę z roku na rok rosną możliwości zatrudnienia osób starszych.

    Za stary dla rynku pracy? Bzdura!!!

    Największym błędem, jaki możecie popełnić przy ubieganiu się o pracę w wieku 50+, jest pominięcie swoich atutów. Nie na darmo mówi się o „best agers”.

    Atuty osób poszukujących pracy w wieku 50+

    • Doświadczenie

    W wieku 50+ możecie spojrzeć wstecz na około 30 lat życia zawodowego. Wasze osiągnięcia mogą być powodem do dumy. Wiecie, jakie krytyczne problemy mogą pojawić się w Waszej pracy i jak można je rozwiązać. Dzięki temu jesteście bardziej spokojni i odporni na stres. Ponadto jesteście świadomi swoich mocnych i słabych stron i w zasadzie nie potrzebujecie czasu na wdrożenie się.

    • Znajomość ludzkiej natury

    Jeśli przez długi czas mieliście do czynienia z szefami, współpracownikami i klientami, to doskonale znacie ludzką naturę i posiadacie tzw. umiejętności miękkie. Kompetencje takie jak empatia, umiejętność pracy w zespole, czy rozwiązywania konfliktów sprawiają, że inni chętnie z Wami współpracują. To właśnie kompetencje społeczne sprawiają, że starsi ludzie mają przewagę nad wieloma młodszymi.

    • Planowanie życia

    W wieku 50+ zwykle ma się już za sobą etap związany z planowaniem rodziny. Może być tak, że dzieci już się wyprowadziły. Dzięki temu znika problem nieobecności pracowników z powodu urlopów wychowawczych lub choroby dzieci.

    • Elokwencja

    Osoby, które są aktywne zawodowo od dłuższego czasu, mają bardziej rozwinięte słownictwo. Znają fachową terminologię, stosują synonimy i antonimy. Ogólnie rzecz biorąc, ich zdolności językowe i różnorodność wypowiedzi wzrastają. Krótko mówiąc, jesteście nie tylko bardziej elokwentni niż młodsi kandydaci – w wieku 50+ jesteście również w stanie lepiej się porozumiewać.

    • Koncentracja

    Z wiekiem wzrasta zdolność do koncentracji na zadaniu i ignorowania czynników rozpraszających uwagę. Idzie to w parze z umiejętnością odróżniania rzeczy ważnych od nieistotnych.

    • Produktywność

    Jesteście doświadczeni, znacie też drogi na skróty. Dzięki temu Wasz sposób pracy jest bardziej efektywny, wydajny i produktywny. Chętniej też bierzecie na siebie odpowiedzialność. Kolejny punkt na plus.

    • Umiejętność rozwiązywania problemów dzięki posiadanej wiedzy i doświadczeniu

    Ze względu na swoje bogate doświadczenie, pracownicy w wieku 50+ często potrafią szybciej odkrywać powiązania, a także rozwiązywać złożone problemy, patrząc na nie z różnych stron. W języku fachowym umiejętność ta nazywana jest „inteligencją skrystalizowaną”. Zgromadzona na przestrzeni życia wiedza jest wykorzystywana w innych obszarach.

    • Lojalność

    Starsi pracownicy nie muszą już niczego udowadniać sobie ani innym. Dzięki temu są nie tylko niezwykle skoncentrowani, ale i lojalni. Takie osoby nie zmieniają co chwilę pracy i zwykle nie wypatrują lepszej oferty zatrudnienia. Prowadzi to do większej niezawodności i mniejszej rotacji personelu.

    5 wskazówek dla osób po 50. roku życia poszukujących pracy w Niemczech

    Być może minęło już trochę czasu, odkąd ostatnio poszukiwaliście pracy. W związku z tym powinniście zapoznać się z aktualnymi wymaganiami (również tymi dotyczącymi procesu rekrutacji). Odpowiednie oferty zatrudnienia można znaleźć na internetowych giełdach pracy lub bezpośrednio na stronach internetowych firm w sekcji „Praca” lub „Kariera”.

    Alternatywnym sposobem na znalezienie nowej pracy są własne profile w serwisach społecznościowych specjalizujących się w kontaktach zawodowo-biznesowych, takich jak Linkedin czy Xing.

    Poszukiwanie pracy po pięćdziesiątce: jak osiągnąć sukces?

    • Poczucie własnej wartości

    Macie doświadczenie życiowe i zawodowe. Udało Wam się już coś osiągnąć. Nie ma więc powodu, by chodzić od pracodawcy do pracodawcy z pochyloną głową. Podejdźcie do poszukiwania pracy i rozmowy kwalifikacyjnej z pewnością siebie. Podkreślajcie to, co macie do zaoferowania.

    • Odwaga

    Właściwy sposób myślenia jest kluczem do sukcesu. Miejcie nie tylko odwagę, ale i wolę zmiany. Może to oznaczać konieczność przekwalifikowania się lub np. zaakceptowania niższego wynagrodzenia lub stanowiska. Downshifting nie jest powodem do wstydu. Robiąc krok w tył, można też wziąć rozbieg.

    • Perspektywa

    Doświadczeni specjaliści, menedżerowie i dyrektorzy często za bardzo polegają na swoich dotychczasowych sukcesach i swoim CV. Ale to tylko oglądanie się za siebie. Osoby skutecznie poszukujące pracy patrzą w przyszłość i wyjaśniają potencjalnemu nowemu pracodawcy, co mogą i chcą dla niego osiągnąć w przyszłości.

    • Sieci

    Nie należy lekceważyć ukrytego rynku pracy. Jest on dwukrotnie większy niż ten jawny. Za to konkurencja jest znacznie mniejsza. W poszukiwaniu pracy pomoże Wam aktywna sieć kontaktów. Warto więc zawczasu o nie zadbać i rozbudowywać własną sieć znajomości.

    • Pomoc

    Nie wstydźcie się zwrócić z prośbą o pomoc do profesjonalistów. Obecnie istnieje wielu doradców ds. zatrudnienia, którzy pomogą Wam profesjonalnie przygotować dokumenty aplikacyjne lub odważyć się na zmianę ścieżki zawodowej.

    Najczęściej popełniane błędy przy szukaniu pracy po pięćdziesiątce

    Wielu starszych kandydatów, którzy być może otrzymali już kilka odmów, skupia się na swoim wieku: staje się on wytłumaczeniem i usprawiedliwieniem. Efekt: osoby te potwierdzają panujące uprzedzenia, zamiast je obalać. Inne błędy popełniane przy szukaniu pracy po 50. roku życia to:

    • Wąskie spojrzenie

    Nowy początek u innego pracodawcy zawsze oznacza konieczność zaakceptowania i pogodzenia się ze zmianami, jakie się z tym wiążą. Jeśli macie zbyt konkretne wyobrażenia o tym, jak ma wyglądać Wasza wymarzona praca, sami siebie ograniczacie. Wąskie spojrzenie utrudnia poszukiwanie pracy.

    • Ignorowanie aktualnych wymagań na rynku pracy

    Niektórzy starsi kandydaci ignorują nowe trendy i zmiany na rynku pracy, nie dokształcają się lub wysyłają dokumenty aplikacyjne, które nie są już aktualne. Oczywiste jest, że takie podanie zostanie od razu odrzucone.

    • Brak motywacji

    Kandydaci 50+ mają czasem poczucie, że muszą się wyróżnić podkreślając swoje umiejętności. Dlatego w dokumentach aplikacyjnych bardzo szczegółowo opisują posiadane kompetencje twarde. Te kwalifikacje są przydatne, ale nie zawsze istotne na danym stanowisku. Należy skupić się wyłącznie na tym, co jest ważne dla firmy, do której się aplikuje.

    Aktualizujcie nie tylko swoje dokumenty aplikacyjne, ale dbajcie także o swój rozwój. Uczęszczajcie na seminaria i webinaria. Nieustannie się dokształcajcie i nie skupiajcie się na swoim wieku. Staje się on przeszkodą tylko wtedy, gdy sami do tego doprowadzicie. Ponadto, spodziewajcie się odmowy – młodsi kandydaci również ją otrzymują. Najważniejsze jest, aby nie ustawać w wysiłkach i zachować pozytywne nastawienie. Sukces zaczyna się w głowie.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    188,272FaniLubię
    14,600ObserwującyObserwuj
    218ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Mając te choroby przewlekłe, można w Niemczech przejść na emeryturę trzy lata wcześniej – bez potrąceń

    Jeśli jesteście przewlekle chorzy, pod pewnymi warunkami możecie w Niemczech przejść na wcześniejszą emeryturę – bez negatywnych konsekwencji finansowych. Jakie przepisy mają tu zastosowanie...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Płaca minimalna w Niemczech 2023 – aktualne kwoty oraz najważniejsze regulacje!

    Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje w Niemczech płaca minimalna (niem. Mindestlohn), która wynosiła wtedy 8,50 euro na godzinę. Regulacja ta ma na celu...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x