Jak tanio zorganizować wyjazd na narty? 10 praktycznych porad

    Zakwaterowanie, karnet narciarski, sprzęt, jedzenie – wyjazdy na narty zwykle sporo kosztują, nawet jeśli trwają tylko kilka dni. To odstrasza niektórych amatorów białego szaleństwa. Są jednak sposoby na to, by w łatwy sposób zaoszczędzić pieniądze. Przedstawiamy dziesięć praktycznych porad.

    Pojedźcie na urlop poza sezonem

    Jeśli nie musicie udawać się na urlop w trakcie ferii, lepiej omijajcie ten termin szerokim łukiem, a zamiast tego wybierzcie niski sezon. Terminy wakacyjne są zwykle najdroższe – potwierdza Florian Schmidt z Niemieckiego Związku Narciarskiego (niem. Deutscher Skiverband, DSV).

    Jeśli ze względu na dzieci w wieku szkolnym musicie wyjechać w czasie ferii, powinniście przynajmniej unikać popularnych terminów w okolicach Sylwestra czy Wielkanocy – radzi touroperator Snowtrex. Znacznie bardziej atrakcyjne oferty można znaleźć przed Bożym Narodzeniem, po Nowym Roku, czy w tygodniu po Wielkanocy.

    W porównaniu z wysokim sezonem różnice w cenach są zwykle ogromne. Dodatkowo poza sezonem na stokach jest na ogół dużo mniej ludzi, a skipassy są tańsze.

    Wybierzcie mały ośrodek narciarski

    Warto unikać takich lokalizacji jak Ischgl, Kitzbühel, Sölden itp. – „zwykle im bardziej nieznany i mniejszy ośrodek narciarski, tym jest tańszy” – mówi Sandra Timár z Österreich Werbung. Co prawda często jest tam tylko kilka kilometrów tras, mały wybór schronisk i nie najnowsze wyciągi. Ale dla osób, którzy wybierają się na urlop narciarski tylko na kilka dni, jadą z dziećmi lub dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem zimowym, mniejsze ośrodki mogą okazać się całkiem dobrym rozwiązaniem.

    Touroperator Snowtrex wyliczył, że wyjazd na narty w umiarkowanej wielkości ośrodku zlokalizowanym we Francji, Niemczech, Czechach czy Polsce może przynieść oszczędności rzędu nawet 70 procent w porównaniu z dużymi i znanymi regionami. Skipass, wypożyczenie sprzętu, szkółka narciarska, wyżywienie i noclegi są tam znacznie tańsze.

    Mieszkanie wakacyjne zamiast hotelu

    Zamiast czterogwiazdkowego hotelu wellness z trzydaniowym menu, lepiej poszukać mieszkania wakacyjnego, które pozwoli Wam zaoszczędzić pieniądze. Jest to tańsze rozwiązanie, a wypoczniecie równie dobrze – mówi Florian Schmidt.

    Ponadto wiele mieszkań wakacyjnych oferuje więcej przestrzeni niż pokoje hotelowe. Ciekawe i niedrogie oferty można znaleźć w prawie każdym ośrodku narciarskim.

    Zgoda na dłuższy dojazd do kompleksu narciarskiego

    Zasadniczo im bliżej wyciągu znajduje się kwatera, tym jest droższa. Dlatego Sandra Timár radzi wszystkim, którzy chcą zaoszczędzić, aby znaleźli nocleg w miejscowościach, w których nie ma wyciągów i które nie znajdują się tuż obok ośrodków narciarskich. Z reguły wystarczy mniej niż 60 minut jazdy środkami komunikacji publicznej, aby dostać się do najbliższego kompleksu narciarskiego, a dzięki temu można zapłacić zdecydowanie mniej za zakwaterowanie.

    Porównajcie ceny sprzętu narciarskiego

    Jeśli nie posiadacie własnego sprzętu, powinniście wcześniej porównać ceny w wypożyczalniach. W niektórych przypadkach może być opłacalne wypożyczenie sprzętu w swoim miejscu zamieszkania i zabranie go ze sobą – mówi Florian Schmidt.

    Jeśli nie chcecie przewozić sprzętu, warto go odpowiednio wcześniej zarezerwować w sklepie sportowym w ośrodku narciarskim – radzi Snowtrex. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet 70 procent.

    Z doświadczeń Floriana Schmidta wynika, że niektóre sklepy sportowe mają również specjalne oferty na zakup sprzętu narciarskiego dla dzieci. Dziecięcy zestaw narciarski można następnie wymienić na większy za dopłatą lub też zwrócić używany sprzęt i obniżyć sobie w ten sposób koszty zakupu nowego zestawu.

    Zakupcie karnet narciarski na kilka dni

    Jeśli planujecie spędzić w danym ośrodku narciarskim kilka dni, powinniście zakupić karnet wielodniowy zamiast kilku jednodniowych skipassów. Im więcej dni jeździcie na nartach, tym taniej wychodzi cena skipassu w przeliczeniu na jeden dzień. Według Floriana Schmidta szczególnie interesujące są oferty typu „fünf Tage bezahlen, sechs Tage Skifahren”, co oznacza, że płacąc z góry za pięć dni, można o jeden dzień dłużej korzystać ze stoku.

    Skorzystajcie ze zniżek dla dzieci

    Czy to u touroperatora, czy w regionie narciarskim: niektóre promocje pozwalają zarezerwować wyjazd na narty w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Sandra Timár radzi, aby na stronach internetowych regionów narciarskich szukać ofert lub pakietów, które np. zapewniają korzystny cenowo wypoczynek w górach dla rodzin z dziećmi.

    Według Floriana Schmidta w wielu ośrodkach narciarskich dzieci do szóstego roku życia jeżdżą na nartach za darmo, jeśli jedno z rodziców wykupi skipass. Niekiedy oferta ta dotyczy nawet starszych dzieci. Jeśli wybieracie się na narty z rodziną, warto rozglądać się właśnie za tego typu ofertami. Według eksperta DSV, często dostępne są również zniżki na karnety narciarskie dla uczniów, młodzieży, studentów czy seniorów.

    Weźcie pod uwagę wyjazd zorganizowany

    Wiele osób rezerwuje zimowe wakacje na własną rękę. Wyjazd zorganizowany kojarzy im się raczej z wakacjami nad Morzem Śródziemnym. Jednak pakiet obejmujący zakwaterowanie, karnet narciarski i opłatę za wypożyczenie sprzętu może okazać się tańszy niż rezerwowanie wszystkiego z osobna indywidualnie, nawet jeśli chodzi o urlop zimowy. Niektórym osobom pomaga to również utrzymać w ryzach koszty związane z urlopem.

    Florian Schmidt wskazuje ponadto na oferty łączone np. Deutsche Bahn lub przewoźników autobusowych. Oprócz transportu do i z ośrodka, w cenę wliczony jest jednodniowy karnet narciarski. Na przykład bilet Garmischer Ski-Ticket oferowany przez Deutsche Bahn pozwoli Wam dotrzeć z dworca głównego w Monachium bezpośrednio do ośrodków narciarskich Zugspitze i Garmisch-Classic. Warto jednak podkreślić, że w tym przypadku często w grę wchodzą tylko jednodniowe wycieczki.

    Zwróćcie uwagę na różnice regionalne

    Możecie sporo zaoszczędzić już choćby w momencie wyboru samego ośrodka narciarskiego. „Na wschodzie Austrii urlop zimowy jest zwykle tańszy niż na zachodzie” – tłumaczy na przykładzie Sandra Timár.

    Hannah Lorbach z firmy Snowtrex podkreśla dobry stosunek jakości do ceny w przypadku urlopu narciarskiego we Francji. Standardy zakwaterowania nie są tam wprawdzie tak wysokie jak w Austrii czy Szwajcarii, za to często mieszka się w bezpośrednim sąsiedztwie stoku narciarskiego. Wysoko położone ośrodki narciarskie przekonują gwarancją śniegu, szerokim wyborem tras i solidną infrastrukturą.

    Własny prowiant zamiast posiłku w schronisku

    Po kilku godzinach pobytu na stoku kusi perspektywa ogrzania się w klimatycznym schronisku i zjedzenia ciepłego posiłku. Właściciele są tego świadomi, dlatego często windują ceny. Jeśli więc chcecie zaoszczędzić, lepiej zabierzcie ze sobą na stok uszykowane w domu kanapki.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x