Z początkiem grudnia zmienił się sposób opłaty za przejazd na płatnych odcinkach autostradami A2 (odcinek Konin – Stryków) oraz A4 (odcinek Bielany Wrocławskie – Sośnica) w Polsce. Zamiast na bramkach, kierowcy zapłacą za przejazd za pomocą aplikacji lub na stacjach benzynowych.
Nowy system pozwala opłacić podróż płatnym odcinkiem autostrady A2 oraz A4 za pomocą aplikacji mobilnych e-TOLL oraz e-TOLL PL BILET oraz innych. Oprócz tego istnieje możliwość zakupu „fizycznego” biletu w stacjonarnych punktach sprzedaży.
Jak zapłacić za przejazd autostradą A4 i A2 w Polsce?
Aby opłacić przejazd autostradą A4 oraz A2 w Polsce, można skorzystać z następujących metod płatności:
- Aplikacja e-TOLL.pl. Traktuje ona nasz smartfon jako urządzenie gelokalizujące i – teoretycznie – płacimy za przejazd w czasie rzeczywistym. Aplikacja ta wymaga jednak dość skomplikowanej rejestracji w Internetowym Koncie Klienta (wymagany profil zaufany) oraz uiszczenia przedpłaty. Oprócz tego aplikacja musi działać przez cały czas naszej podróży autostradą.
- Aplikacja e-TOLL Bilet. To prostrza alternatywa dla e-TOLL.pl. Pozwala ona na kupno biletu ważnego przez 48 godzin na konkretnej, wybranej przez kierowcę trasie. Wymaga wprawdzie instalacji na telefonie, ale w przeciwieństwie do e-TOLL.pl nie śledzi kierującego. Sam bilet kupić można wcześniej – nawet na 60 dni przed planowaną podróżą. Rozwiązanie daje też możliwość opłacenia biletu z datą do 3 dni wstecz. Aplikację ściągnąć można chociażby ze sklepu Google Play.
- Aplikacja Spark. Ta służyła do tej pory głownie do płatności bezprzewodowych. Po dodaniu karty kredytowej można wybrać interesujący nas odcinek i zapłacić za przejazd. Nie trzeba na przykład zasilać konta przedpłatą (jak w e-TOLL.pl). Możliwy jest również zakup biletu dla innej osoby (np. starszej, nieobsługującej smartfonów i aplikacji) oraz zakup kilku biletów z wyprzedzeniem, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dodatkowo, w przypadku zmiany planów, istnieje możliwość zwrotu biletu przed rozpoczęciem jego terminu ważności. Spark, tak samo jak e-TOLL Bilet – nie zbiera informacji o lokalizacji telefonu użytkownika.
Jakie kary za brak opłaty za przejazd A2 i A4 w Polsce?
Za brak biletu na autostradach grozi mandat w wysokości 500 zł. Dostanie go właściciel pojazdu, ale później może wskazać, kto był kierowcą. Kara zmaleje do 400 zł, jeśli zostanie opłacona w ciągu 7 dni od poinformowania o wystawieniu mandatu.
Kontrolą opłat zajmie się flota 102 radiowozów – głównie Ford Focus oraz Transit, które mają zestawy kamer do identyfikacji tablic rejestracyjnych. Ich rozpoznanie w systemie umożliwi błyskawiczne sprawdzenie, czy kierowca danego pojazdu uiścił opłatę. Funkcjonariusze mogą przeprowadzać kontrole w trakcie jazdy, bez konieczności zatrzymywania się.
Wspomnijmy także, że wraz z podniesieniem szlabanów na stałe, zmieni się także organizacja ruchu przed bramkami. Na A2 dostępne będą trzy pasy, a na A4 – cztery. Dozwolona prędkość w dawnych miejscach poboru opłat zostanie ograniczona do 50 km na godzinę.
Na których odcinkach A4 i A2 są płatne?
Oto płatne odcinki autostrad A4 i A2:
- A2: Konin – Świecko, w sumie 255 km
- A2: Konin – Stryków, w sumie 99 km (płatność tylko ViaTOLL)
- A4: Kraków – Katowice, w sumie 61 km
- A4: Wrocław, Bielany Wrocławskie – Sośnica, w sumie 160 km (płatność tylko ViaTOLL)
Na których odcinkach A4 i A2 są bezpłatne?
Oto na ten moment bezpłatne odcinki autostrad A4 i A2:
- A2: Poznań Zachód – Poznań Wschód
- A2: Sługocin – Zdżary
- A2: Arynów – Ryczołek
- A4: Jędrzychowice – Wrocław Bielany
- A4: w Gliwicach
- A4: Gliwice-Sośnica – Katowice-Murckowska
- A4: Kraków – Korczowa
źródło: interia.pl, wyborcza.pl, etoll.gov.pl
A czy ktos pomyslal o ludziach starszych ,co nie obsluguja smatfonow,apek czy czegos tam jescze.Mam swoje lata raz lub dwa razy w roku jade A2 miedzy Bydgoszcza a Swieckiem i kurcze .Niech ktos powie co mam zrobic,jesli nawigacja wybiera ciagle inna trase.Ostatnio tak wariowala ,ze musialam zapytac sie jak dalej jechac,mily pan ze sluzb drogowych ,powiedzial ze mam sie trzymac 15 To niech ktos madry odpowie co mam sobie z ta apka lub biletem zrobic ,chyba wsadze komus w cos.Masakra ,ciagle cos sie ulepsza ale nie po to by bylo lepiej.Co komu przeszkadzaly te bramki ,jeli juz to moze lepiej… Czytaj więcej »
skoro potrafisz tutaj komentowac, to raczej smartfona obslugiwac tez potrafisz, mamy 21 wiek,
Prymitywna ta odpowiedź, na poważny problem.
Nadal będzie możliwość zakupu fizycznego biletu gdzes w jakich punktach np Orlen tak jak do niedawna w Czechach bylo
Ludzie starsi(jak i mlodsi) moga kupic bilet na stacji benzynowej.Widac nie wszyscy da uwiazani do telefonu jak Ty i mozna cos zalatwic bez elektroniki.
I bardzo dobrze ze zlikwidowali bramki.W koncu cos madrego w naszym kraju.
daniel jesteś trolem
Rozumiem Pana, z drugiej strony jak ktoś nie potrafi korzystać z aplikacji, a potrafi korzystać z auta? hmmm
Ja mam telefon na klawisze bez internetu
Czy ktos jest w stanie odpowiedziec mi na pytanie: czy ja moge oplacic z mojej aplikacji przejazd tacie ale fizycznie byc w zupelnie innym miejscu, nie w aucie? Dzięki
Te aplikacje to po prostu tragedia … jak można tak traktować ludzi …KAS to debile Polska dała wam wykształcenie a wy jesteście zerem …
Może warto też wybrać aplikację mPay? Z tego co słyszałam to działa ona bardzo sprawnie i przede wszystkim można tutaj o wiele szybciej kupić bilety