Koronawirus czy grypa – jak odróżnić objawy?

    Objawy koronawirusa i grypy są do siebie bardzo podobne. W tym artykule wyjaśniamy jak je odróżnić i kiedy należy udać się do lekarza.

    Wraz z nadejściem chłodnych, jesiennych dni rozpoczyna się sezon przeziębień. Ten typowy dla tej pory roku okres infekcji nie jest niczym niezwykłym, jednak w tym roku sytuacja jest wyjątkowa ze względu na pandemię koronawirusa, z którą świat zmaga się już od miesięcy.

    Jak odróżnić koronawirus od grypy?

    Z pewnością wielu ludzi zadaje sobie teraz pytanie, czy drapanie w gardle, kaszel lub też zatkany nos to objawy koronawirusa, czy też dobrze nam znanej grypy. Niestety, nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie, a to dlatego, że choć można wskazać typowe główne objawy, zarówno zakażenie Sars-CoV-2, jak i grypa mogą przebiegać niemal bezobjawowo lub też mogą im towarzyszyć bardzo różne objawy – a te z kolei mogą mieć różny stopień nasilenia. Jeden pacjent może mieć trudności z połykaniem, drugi głównie z oddychaniem, jeszcze inny odczuwa przede wszystkim bóle kończyn lub narzeka na zaburzenia smaku.

    Zaburzenia węchu i smaku są bardzo częstym objawem Covid-19

    „W Niemczech najczęściej odnotowywane objawy to kaszel, gorączka, katar oraz zaburzenia węchu i smaku”, informuje Instytut Roberta Kocha (RKI). „Zdarzają się infekcje bezobjawowe, ale z kolei na drugim biegunie występują przypadki ciężkich zapaleń płuc prowadzących do ich niewydolności i w konsekwencji do śmierci pacjentów.” Według uzyskanych przez RKI danych, u 45% pacjentów cierpiących na Covid-19 występuje kaszel, 38% ma gorączkę, 20% ma katar, a 15% skarży się na zaburzenia węchu lub smaku. Mniej powszechnym objawem jest zapalenie płuc, ale zgłaszane są również bóle gardła, duszności, bóle głowy i kończyn, utrata apetytu, utrata wagi, nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunka, wysypka skórna, apatia, zapalenie spojówek.

    Według British Medical Journal „często nie jest możliwe rozróżnienie pomiędzy Covid-19 a przeziębieniem czy grypą wyłącznie na podstawie objawów klinicznych”. „Z reguły pacjenci chorzy na klasyczną grypę mają wysoką gorączkę, której często towarzyszy stan splątania i zaburzenia krążenia”, mówi Clemens Wendtner, ordynator ze szpitala w Monachium. Ale pojawia się też kaszel i inne objawy. Utrzymujące się zaburzenia węchu i smaku występują nie tylko w przypadku Covid-19, ale także w trakcie grypy i po jej ustąpieniu. Pewną wskazówką może być przebieg choroby. W przypadku grypy objawy są szczególnie wyraźne między trzecim a siódmym dniem, natomiast w przypadku Covid-19 w drugim i trzecim tygodniu.

    Infekcje grypopodobne prawie zawsze ograniczają się do nosa, jamy ustnej, gardła i zatok

    Infekcje grypopodobne natomiast prawie zawsze ograniczają się do błon śluzowych nosa, jamy ustnej, gardła i zatok: konsekwencją są ból gardła, katar i kaszel. Ponieważ istnieje ponad 200 podtypów wirusa mogących wywołać przeziębienie, mogą się pojawić również – zazwyczaj niezbyt silne – bóle głowy, gorączka i problemy z płucami, co może utrudniać odróżnienie ich od mającej łagodny przebieg choroby Covid-19 lub grypy.

    W praktyce pojawia się pytanie, kiedy należy skonsultować się z lekarzem. Tutaj ważne jest to, na ile ciężkie są objawy choroby. „W okresie jesiennym nie można zostawić każdego dziecka, które ma katar lub kaszle, na 14 dni w domu”, mówi Reinhard Berner, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Dreźnie. Wraz ze swoim  zespołem opracował on zalecenia dla saksońskiego Ministerstwa Kultury i Oświaty. W przypadku łagodnych objawów, dzieci mogą nadal chodzić do szkoły lub przedszkola; jeśli objawy są bardziej nasilone, należy rozważyć wizytę u lekarza, a w przeciwnym razie odczekać dwa dni.

    „Decydujące znaczenie dla skierowania do szpitala pacjenta zakażonego Sars-CoV-2 ma przede wszystkim obraz kliniczny: poważne trudności z oddychaniem, wysoka gorączka i grożąca zapaść”, mówi Wendtner, który wraz ze swoim zespołem opiekował się ponad tysiącem pacjentów chorych na Covid-19. Alternatywnie można dokonać pomiaru saturacji krwi tlenem (nasycenia krwi tętniczej tlenem) w domu lub u lekarza domowego. Pacjenci z Covid-19 często doświadczają spadku saturacji, choć subiektywnie nie postrzegają tego jako duszności. „Saturacja znacznie poniżej 94% obok objawów typowych dla Covid-19, takich jak kaszel, gorączka, a także zaburzenia węchu i smaku, byłaby wskazaniem do skierowania do szpitala”, mówi Wendtner.

    Źródło: www.sueddeutsche.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x