Wizerunek osób samozatrudnionych jest dla wielu często zbyt pozytywny. Przynajmniej jeśli chodzi o godziny pracy i dochody, mam pomysł, że każda osoba pracująca na własny rachunek jest posadzona na różach. Aktualne statystyki pokazują, że tak nie jest. W tym artykule spróbujemy przeanalizować kwestię wynagrodzenia godzinowego, powyżej którego samozatrudnienie w Niemczech jest w ogóle warte zachodu.
Za jaką stawkę godzinową opłaca się w Niemczech samozatrudnienie?
Oczywiście na samym początku należy zaznaczyć, że na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. W grę wchodzą różne czynniki, które powodują, że dla każdego samozatrudnionego wynagrodzenie godzinowe może być różne.
Każdy, kto mieszka w centrum Monachium i musi opiekować się rodziną, z pewnością będzie miał inne wymagania co do stawki godzinowej niż pojedyncza osoba, która właśnie zaczęła mieszkać w dwupokojowym mieszkaniu gdzieś w małej miejscowości.
Na to pytanie można jednak spróbować odpowiedzieć, analizując na przykład minimalne wynagrodzenie dla pracowników. Do obliczeń posłużymy się kwotą 9,19 euro brutto/h.
Jeżeli ekstrapoluje się to na 40 godzinny tydzień pracy, to uzyskuje się miesięczny dochód netto w wysokości około 1.470 euro.
Ale czy osoba pracująca na własny rachunek może po prostu obliczyć i dążyć do osiągnięcia stawki godzinowej w wysokości 9,19 euro?
Niezbędne wynagrodzenie godzinowe dla osób prowadzących firmę w Niemczech
Osoba posiadająca w Niemczech własną działalność gospodarczą, nie może za wyznacznik wziąć minimalnego wynagrodzenia. Jako osoba pracująca na własny rachunek nie posiada się dochodu netto, lecz dochód brutto. Tak więc pieniądze, które trafiają na konto firmowe, nie są w żaden sposób tym, co osoba pracująca na własny rachunek ma w kieszeni na koniec dnia. Ponosi ona bowiem szereg kosztów, których osoba pracująca na umowę o pracę nie ma.
Dodatkowe wydatki w ramach samozatrudnienia to m.in:
- podatek dochodowy
- podatek od działalności gospodarczej
- składki członkowskie (np. IHK)
- ubezpieczenie zdrowotne (składki pracownicze i pracodawcy)
- rezerwa emerytalna
- inne polisy zawodowe lub firmowe
- koszty operacyjne, takie jak czynsz, technologia itp.
Nie należy również zapominać, że podatek VAT musi być zapłacony również z pieniędzy otrzymanych na koncie.
W sumie ponad 40-50% dochodu brutto jest przeznaczane na różne koszty, wydatki i opłaty, zanim będzie można mówić o dochodzie netto. Z tego powodu płaca minimalna musi być w przybliżeniu podwojona do około 18 euro.
Wzięcie pod uwagę wydatków to nie wszystko
Podana przed chwilą kwota nadal nie powinna stanowić wynagrodzenia godzinowego, wykorzystywanego do obliczania wysokości stawek za oferowane usługi. W końcu żadna osoba pracująca na własny rachunek nie jest w stanie poświęcić 100% swojego czasu na pracę.
Aby móc zaoszczędzić pieniądze na złe czasy lub dłuższe okresy choroby, należy doliczyć dalsze dopłaty do wynagrodzenia godzinowego.
Poza tym, podejmując się pracy na własny rachunek nie chcecie przecież pracować za stawkę minimalną? W końcu często pracuje się wtedy więcej, ma się więcej odpowiedzialności i oczywiście ponosi większe ryzyko.
Najważniejsze jest to, że istnieje wiele czynników, które mają wpływ na ostateczną stawkę wynagrodzenia godzinowego i muszą być brane pod uwagę przy obliczaniu własnej.
Rozpoczęcie działalności gospodarczej w Niemczech i płaca godzinowa
Ale i w tym temacie nie można ignorować rzeczywistości. Pożądana stawka godzinowa to jedna rzecz, którą można naprawdę osiągnąć na rynku, to druga.
Zwłaszcza w przypadku nowopowstających firm często obowiązują bardzo niskie realne stawki godzinowe. Z jednej strony wynika to z jeszcze niezbyt dobrej sytuacji w zakresie zamówień. Z drugiej strony, zwykle najpierw wchodzi się na rynek z niskimi stawkami godzinowymi, aby zdobyć nowych klientów. Jest to stosunkowo normalne i trudne do uniknięcia w niektórych branżach.
Z tego powodu kwestię wynagrodzeń godzinowych należy rozpatrywać w zróżnicowany sposób, zwłaszcza w pierwszych 1-3 latach po założeniu firmy.
Główny wniosek
Temat wynagrodzenia godzinowego z pewnością nie jest łatwy dla osób pracujących na własny rachunek w Niemczech. Nie w każdym samozatrudnieniu perspektywy są różowe, lecz dla niektórych nie tak dobrze funkcjonujące samozatrudnienie jest zawsze lepsze niż bezrobocie.
Niemniej jednak wiele osób pracujących na własny rachunek również doświadcza problemów finansowych, ponieważ coś poszło nie tak z planowaniem i obliczeniami.
Dlatego pragniemy zwrócić Waszą uwagę na to, abyście od samego początku byli świadomi jaką perspektywę finansową stwarza wybrana przez Was branża i wyliczyli sobie wstępnie wszelkie koszty, aby się później nie zawieść.