Romantyczne biwakowanie na bezludnej plaży lub nad cichym górskim jeziorem: takie obrazki kuszą, by wybrać się na wakacje kamperem. Ale romantyzm szybko się ulatnia, gdy zamiast na wydmach znajdziecie się na kempingu pełnym turystów.
Może się tak zdarzyć, ponieważ w wielu krajach rozbijanie obozu w dowolnym miejscu jest zabronione. Te przepisy są niekiedy rygorystycznie egzekwowane – zwłaszcza w regionach, w których znajduje się wiele kempingów.
Dotyczy to w szczególności Chorwacji, Hiszpanii i Holandii. Również w Europie Wschodniej kemping jest często jedynym miejscem, w którym wolno nocować w kamperze.
Ma to zresztą jedną zaletę: kampery są tam bezpieczniejsze niż w dziczy, czy na poboczach dróg. Jakie zasady obowiązują w krajach europejskich? I jak to wygląda w Niemczech? Oto garść informacji na ten temat.
Czym jest kemping, a czym miejsce postojowe?
Ogrodzony, płatny, z recepcją i zapleczem sanitarnym: to jest kemping. Tutaj dozwolone jest biwakowanie pod namiotami, lecz w określonych godzinach należy zachować ciszę. Często są tu też różne sklepy i infrastruktura rekreacyjna.
Miejsce postojowe z reguły nie jest ogrodzone, często nawet nie jest płatne. Nie ma żadnych dodatkowych udogodnień. Biwakowanie nie jest tu dozwolone.
Belgia
W całym kraju jest wiele kempingów, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża. Miejsca postojowe są rzadkością. Poza takimi miejscami kempingowanie jest dozwolone tylko przez jedną noc.
Bułgaria
Kempingi są rzadkością, miejsc postojowych w ogóle nie ma. Nocowanie jest dozwolone tylko na kempingach. Zakaz obejmuje nawet grunty prywatne.
Dania
Oprócz bardzo wielu kempingów, gospodarstwa rolne, zajazdy i porty często oferują miejsca postojowe. Ponieważ nie brakuje takich miejsc, nocowanie poza nimi jest zabronione.
Niemcy
Tutaj również można znaleźć bardzo dużo kempingów i miejsc postojowych. W razie potrzeby można spędzić noc na poboczu drogi, aby kierowca mógł odpocząć – chyba, że w danym regionie jest to zakazane. Bardziej szczegółowe informacje na temat Niemiec znajdziecie w dalszej części artykułu.
Estonia
Kempingi znajdują się głównie wzdłuż wybrzeża. Miejsc postojowych w ogóle nie ma. Poza terenem zabudowanym, w celu przenocowania należy udać się na kemping.
Finlandia
Oprócz dużej liczby kempingów istnieją również miejsca postojowe, które można znaleźć głównie przy zajazdach. Poza nimi nocowanie jest dozwolone tylko na terenie prywatnym – jeśli właściciel wyrazi na to zgodę.
Francja
We Francji znajduje się wiele miejsc postojowych i jeszcze więcej kempingów. Nocowanie poza tymi miejscami jest regulowane przez lokalne przepisy.
Grecja
W Grecji znajdziecie wiele kempingów, zwłaszcza nad morzem, ale prawie żadnych miejsc postojowych. Nocowanie jest dozwolone tylko na kempingach.
Wielka Brytania
Nie ma tu miejsc postojowych, ale za to jest sporo kempingów. Jeśli chcecie przenocować w innym miejscu, musicie przestrzegać lokalnych przepisów.
Irlandia
Sieć kempingów jest bardzo gęsta. Nie ma jednak miejsc postojowych. Nie wolno nocować na poboczu drogi. Należy również przestrzegać lokalnych przepisów.
Włochy
We Włoszech jest bardzo dużo kempingów i sporo miejsc postojowych, zwłaszcza na północy i w centrum kraju. Można również spędzić jedną noc w innym miejscu, ale należy przestrzegać lokalnych przepisów.
Chorwacja
Nocowanie jest dozwolone tylko na kempingach (wiele z nich znajduje się na wybrzeżu) i na nielicznych miejscach postojowych. Nie jest to dopuszczalne również na terenie prywatnym.
Łotwa
Nie ma tu miejsc postojowych, ale jest sporo kempingów. Można nocować na gruntach prywatnych, jeśli właściciel wyrazi na to zgodę, ale poza obszarami zabudowanymi jest to dozwolone tylko na kempingach.
Litwa
Kempingi znajdują się wzdłuż wybrzeża i nad jeziorami, ale poza tymi obszarami są rzadko spotykane. W ogóle nie ma tu miejsc postojowych. Jeśli nie przebywacie w terenie zabudowanym, musicie na nocleg udać się na kemping.
Luksemburg
Nocować można tylko na kempingach. Jest ich wiele. Nie ma tu natomiast żadnych miejsc postojowych.
Holandia
Nocowanie jest dozwolone tylko na kempingach (jest ich bardzo dużo) i na nielicznych miejscach postojowych.
Norwegia
Szczególnie na południu można znaleźć sporo kempingów, natomiast miejsc postojowych jest niewiele. Ponadto należy przestrzegać lokalnych zakazów dotyczących nocowania.
Austria
W całym kraju istnieje dobra sieć kempingów i miejsc postojowych. Można również zatrzymać się na jedną noc poza tymi terenami. Należy jednak przestrzegać regionalnych zakazów.
Polska
Nocować można tylko na kempingach (jest ich wiele, zwłaszcza nad morzem) i nielicznych miejscach postojowych.
Portugalia
W Portugalii jest dużo kempingów i niewiele miejsc postojowych. Tylko na nich wolno zatrzymać się na nocleg.
Rumunia
W Rumunii można nocować wyłącznie na kempingach. Można je znaleźć głównie w pobliżu wybrzeża. Nie ma tu miejsc postojowych.
Szwecja
W przeciwieństwie do północy, na południu i w centrum kraju można znaleźć wiele kempingów. Z kolei miejsca postojowe należą do rzadkości. Możliwe jest spędzenie nocy poza takimi miejscami. Należy jednak pamiętać o lokalnych zakazach.
Szwajcaria
Kempingi i miejsca postojowe można znaleźć w całym kraju. Tylko tam możecie przenocować.
Serbia
Nie ma tu miejsc postojowych, nie znajdziecie tutaj też zbyt wielu kempingów. Tylko tam można nocować w kamperach i przyczepach kempingowych.
Słowacja
Nocować można tylko na kempingach. Można je znaleźć w całym kraju. Nie ma tu za to miejsc postojowych.
Słowenia
Kempingi można znaleźć głównie w regionach przy granicy z Austrią i Włochami, tj. na północnym zachodzie. Jest tu niewiele miejsc postojowych. Nocowanie jest dozwolone tylko na kempingach i miejscach postojowych.
Hiszpania
W Hiszpanii jest mnóstwo kempingów – za to niewiele miejsc postojowych. W innych miejscach nocowanie nie jest dozwolone.
Czechy
Nocowanie jest dozwolone tylko na kempingach, których jest wiele, i na nielicznych miejscach postojowych.
Węgry
Węgry również zezwalają na nocleg tylko na licznych kempingach i miejscach postojowych.
Parkowanie kampera w Niemczech
Tam, gdzie dozwolone jest parkowanie, może stać również samochód kempingowy – a więc na przykład na parkingu. Oczywiście pod warunkiem, że nie ma tam dodatkowych znaków zakazujących parkowania tego typu pojazdów. Naturalnie na terenie prywatnym można parkować wyłącznie za zgodą właściciela nieruchomości.
Noclegi są możliwe tylko w ograniczonym zakresie
Nocowanie w kamperze na poboczu jest zasadniczo dozwolone tylko przez jedną noc. Kierowca może w tym czasie odpocząć, aby następnego dnia móc kontynuować podróż.
Co istotne, nie wolno rozstawiać stołów i krzeseł ani na poboczu drogi, ani na parkingu.
Należy zachować ostrożność również na łonie natury: wiele gmin wprowadziło przepisy zabraniające parkowania poza ulicami i drogami. Dotyczy to szczególnie często terenów w pobliżu jezior lub wydm nadmorskich.