Dodatki za pracę w dni świąteczne i niedziele są powszechne w wielu branżach. Ale czy wypłacanie takiego dodatku do pensji jest obowiązkowe? I jak wyglądają w takiej sytuacji kwestie podatkowe?
Często za pracę w niedziele lub święta przysługuje dodatek do wynagrodzenia
W szpitalach, piekarniach, transporcie autobusowym i kolejowym praca w niedziele i święta jest na porządku dziennym. Jest to dozwolone, ponieważ pracy tej nie można tak po prostu przełożyć na dzień roboczy.
Jednakże, zgodnie z niemiecką ustawą o czasie pracy (niem. Arbeitszeitgesetz, ArbZG), każdy, kto pracuje w weekend lub w święto, musi w zamian otrzymać dzień odpoczynku. Ponadto często przysługuje dodatek za pracę w niedzielę lub dzień świąteczny. Z tego artykułu dowiecie się, kiedy pracodawcy w Niemczech są zobowiązani do wypłacenia takiego dodatku, w jaki sposób jest on obliczany i czy zawsze jest on zwolniony z podatku.
Czy pracodawcy w Niemczech są zobowiązani do wypłaty dodatku za pracę w niedziele lub święta?
Nie. Zgodnie z niemiecką ustawą o czasie pracy, pracownikowi nie przysługuje prawo do dodatku za pracę w dni świąteczne lub niedziele. Nawet w święta Bożego Narodzenia. Jest on uprawniony do jego otrzymania tylko wtedy, gdy zostało to uzgodnione w umowie o pracę, porozumieniu zakładowym lub układzie zbiorowym pracy.
Może to również wynikać z tzw. niesformalizowanych rozwiązań przyjętych w praktyce, które powodują powstanie zwyczajowo oczekiwanego zobowiązania. Chodzi o sytuację, w której pracodawca już wcześniej przez dłuższy czas dobrowolnie wypłacał dodatki za pracę w dni świąteczne lub niedziele.
Jeśli dzień świąteczny wypada w niedzielę, przysługuje tylko jeden dodatek – zazwyczaj dodatek za pracę w święta, ponieważ z reguły jest on wyższy. Z kolei w przypadku pracy nocnej w niedzielę lub święto, wynagrodzenie jest powiększane także o dodatek nocny. Inaczej niż w przypadku dodatku za pracę w niedziele i święta, jest on obowiązkowy.
Jak obliczyć dodatek do wynagrodzenia?
Wysokość dodatku za pracę w niedziele i święta zależy od indywidualnych uzgodnień. Niektórzy pracodawcy płacą stawki ryczałtowe, inni stosują stawki procentowe, które są dodawane do stawki godzinowej.
- Przykład: Załóżmy, że zarabiacie 20 euro za godzinę i otrzymujecie dodatek w wysokości 25 proc. za pracę w niedziele i 50 proc. za pracę w święta. Zmiana trwa każdorazowo osiem godzin. Wówczas za godzinę pracy w niedziele otrzymacie o 5 euro więcej niż w ciągu tygodnia i o 10 euro więcej w dni świąteczne. W sumie przekłada się to na wynagrodzenie wyższe o 40 euro w niedziele i 80 euro w dni świąteczne.
W przypadku niektórych pracodawców stawki procentowe dodatków różnią się w zależności od tego, w jaki dzień świąteczny pracownik świadczy pracę. Na przykład za pracę w Niedzielę Wielkanocną może zostać wypłacony wyższy dodatek niż za pracę w Poniedziałek Wielkanocny, a za pracę w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia można otrzymać więcej niż za pracę w dniu 26 grudnia.
Kiedy dodatki za pracę w niedziele i święta są zwolnione z podatku?
Jeśli pracownicy otrzymują dodatek do wynagrodzenia za pracę w niedziele i święta lub za nocne zmiany, może on być zwolniony z podatku. Jednakże, zgodnie z wyrokiem sądu finansowego w Düsseldorfie, nie ma to zastosowania, jeśli dodatek jest wypłacany w formie ryczałtu – a więc bez uwzględnienia faktycznie wykonanej pracy.
„Pracownicy powinni zatem domagać się, aby pracodawca naliczał dodatki indywidualnie za przepracowane godziny” – mówi Isabel Klocke z Niemieckiego Stowarzyszenia Podatników. Pozwoli to uniknąć sporów z urzędem skarbowym. „Dobra dokumentacja chroni przed późniejszym powstaniem zobowiązań podatkowych”.
Warto podkreślić, że tylko dodatki do podstawowego wynagrodzenia wypłacane za pracę w niedziele, święta i w nocy są pod pewnymi warunkami zwolnione z podatku i składek na ubezpieczenie społeczne, nie zaś normalne wynagrodzenie. Obowiązują przy tym następujące limity:
- Dodatek za pracę w niedziele: zwolniony z podatku, jeśli dodatek nie przekracza 50 proc. wynagrodzenia podstawowego
- Dodatek za pracę w dni świąteczne ustawowo wolne od pracy oraz w sylwestra (31 grudnia) od godz. 14:00: zwolniony z podatku, jeśli dodatek za pracę w dni świąteczne nie przekracza 125 proc. wynagrodzenia podstawowego
- Dodatek za pracę w Wigilię (24 grudnia) od godziny 14:00, w Boże Narodzenie (25 i 26 grudnia) oraz w dniu 1 maja: zwolniony z podatku, jeśli dodatek nie przekracza 150 proc. wynagrodzenia podstawowego
- Dodatki pozostają zwolnione ze składek na ubezpieczenie społeczne, o ile wynagrodzenie podstawowe nie przekracza 25 euro za godzinę
Czy dodatki są wypłacane również w przypadku pracy na Minijob?
Tak. Wprawdzie w przypadku pracy na Minijob również nie ma obowiązku wypłacania dodatków za pracę w niedziele i święta, ale w praktyce wiele firm wypłaca je także osobom wykonującym pracę na Minijob. To samo dotyczy skróconego czasu pracy (niem. Kurzarbeit).
Źródło: www.t-online.de
A w komunie było 100%. I komu to przeszkadzało?