Dzięki świętom państwowym oraz tzw. Brückentage, czyli dniom roboczym przypadającym między świętami a weekendami, możecie tak zaplanować swój urlop, by dłużej cieszyć się czasem wolnym od pracy. W przyszłym roku, jeśli sprytnie zaplanujecie swoje dni wolne od pracy, możecie uzyskać 61 dni wolnego wykorzystując przy tym jedynie 25 dni urlopu wypoczynkowego. Wiele zależy jednak od tego, w jakim landzie mieszkacie. Portal Travelcircus podpowiada, jak najlepiej zaplanować swój urlop w 2023 roku.
Brückentage 2023: zacznijcie nowy rok od wypoczynku
Pierwszy dzień 2023 roku przypada w niedzielę, ale mieszkając w niektórych krajach związkowych możecie cieszyć się aż dziewięcioma dniami wolnymi od pracy, biorąc zaledwie cztery dni urlopu. Skorzystacie, jeśli mieszkacie w Bawarii, Saksonii-Anhalt lub Badenii-Wirtembergii – tam Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy. W tym celu będziecie musieli złożyć wniosek o urlop od 2 do 5 stycznia – oczywiście pod warunkiem, że pracujecie od poniedziałku do piątku.
Odpocznijcie w okresie wielkanocnym
Marzycie o dwutygodniowym urlopie w kwietniu, ale nie chcecie wykorzystać zbyt wielu przysługujących Wam dni urlopowych? To może się udać! Jeśli weźmiecie osiem dni urlopu, wówczas będziecie mogli cieszyć się aż szesnastoma dniami wolnymi od pracy. W tym celu poproście o urlop w dniach od 3 do 6 kwietnia oraz od 11 do 14 kwietnia.
Maj 2023 korzystny dla pracowników – tylko jeden tydzień bez święta
Po raz pierwszy od dwóch lat 1 maja znów wypadnie w dzień powszedni, więc miesiąc rozpoczyna się obiecująco dla pracowników. Biorąc cztery dni urlopu można uzyskać dziewięć dni wolnego od pracy już na początku miesiąca. W tym celu wystarczy wziąć urlop w dniach od 2 do 5 maja. Jeśli liczycie na lepszą pogodę w drugiej połowie miesiąca, możecie zaczekać na Święto Wniebowstąpienia Pańskiego. Biorąc urlop 19 maja, będziecie mogli cieszyć się czterema dniami wolnymi od pracy. Zielone Świątki przypadają w 2023 roku w miesiącu maju, więc jeśli chcecie odpocząć od pracy, to wykorzystując cztery dni urlopu, zyskacie pod koniec maja aż dziewięć dni wolnego.
Długi weekend czerwcowy
Jeśli mieszkacie w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie lub Saarze, możecie cieszyć się długim weekendem biorąc zaledwie jeden dzień urlopu. Jest to możliwe dzięki temu, że święto Bożego Ciała przypada w czwartek. Pracownicy z innych krajów związkowych niestety na tym nie skorzystają. W lipcu nie ma w Niemczech dni świątecznych, natomiast w sierpniu mieszkańcy Saary i Bawarii zyskują jeden dzień wolny od pracy. Jeśli mieszkacie w Augsburgu, możecie też cieszyć się z dodatkowego dnia wolnego 8 sierpnia, kiedy to obchodzony jest Festiwal Pokoju (Friedensfest). Jest to święto państwowe tylko w Augsburgu.
Na urlop w październiku
Dzień Jedności Niemiec obchodzony 3 października w 2023 roku wypada we wtorek, więc jeśli weźmiecie urlop w poniedziałek, będziecie mogli cieszyć się długim weekendem. Jeśli macie jeszcze urlop do wykorzystania, to oprócz poniedziałku weźcie wolne także od środy do piątku w tygodniu od 2 do 8 października. Z tej samej możliwości możecie skorzystać pod koniec października. Święto Reformacji również wypada we wtorek, dzięki czemu pracownicy w Niemczech mogą zorganizować sobie długi weekend.
Święta Bożego Narodzenia w 2023 roku wypadają korzystnie dla pracowników
Pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia wypadają w 2023 roku odpowiednio w poniedziałek i wtorek, co oznacza, że biorąc trzy dni wolnego, możecie cieszyć się dziesięcioma dniami wolnymi. Nowy Rok przypada bowiem w poniedziałek.
Źródło: www.fnp.de