Więcej

  Deutsche Bahn przeznaczy ponad 19 miliardów euro na nowe pociągi

  W najbliższych latach pasażerowie korzystający z usług Deutsche Bahn będą mogli podróżować wieloma nowymi pociągami. Firma chce bowiem zrealizować największy jak dotąd program modernizacji swojej floty pojazdów. Do 2030 roku Deutsche Bahn zamierza zainwestować ponad 19 mld euro w nowe lokomotywy i pociągi, jak ogłosił w środę prezes Richard Lutz na Międzynarodowych Targach Techniki Transportu Innotrans w Berlinie. To o kilka miliardów euro więcej niż planowano w 2019 roku.

  „Teraz inwestujemy w pociągi przyszłości” – wyjaśnił szef kolei. Rekordowa kwota pozwoli przygotować się na jeszcze wyższy popyt na usługi kolejowe. Nowoczesne pojazdy sprawią, że kolej, która niedawno znowu zaczęła wypracowywać zyski, będzie bardziej przyjazna dla klimatu, niezawodna i przyjazna dla klientów. Do tego dojdą inwestycje w warsztaty.

  Dziesięć miliardów euro na sam transport dalekobieżny

  Aby umożliwić większej liczbie osób przesiadkę z samochodu do pociągu, w 2030 roku po Niemczech ma jeździć około 450 pociągów ICE – to o 100 więcej niż planuje się do końca tego roku. W przyszłym roku co miesiąc na tory wyjadą trzy nowe pociągi ICE. Deutsche Bahn powiększy swoją flotę ICE między innymi o nowy ICE L, który został zaprezentowany w zeszłym tygodniu. Tylko na potrzeby transportu dalekobieżnego Deutsche Bahn zakupi w najbliższych latach pociągi za około dziesięć miliardów euro.

  Większość tej kwoty przeznaczona zostanie na ICE 4. Około 2,5 mld euro przewidziano na 73 ICE 3 Neo, z których pierwszy wejdzie do eksploatacji w grudniu. Popyt na usługi wydaje się być niezagrożony. Koniec ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa i wprowadzenie na początku czerwca biletu za 9 euro przyczyniły się w ostatnim czasie do znacznego wzrostu liczby pasażerów w autobusach i pociągach.

  W pierwszej połowie 2022 roku w ramach przewozów regularnych obsłużono prawie 4,8 mld pasażerów – poinformował w środę Federalny Urząd Statystyczny. To o ponad jedną trzecią (36%) więcej niż w pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku. Szczególnie duży wzrost nastąpił w drugim kwartale – na przykład pociągi lokalne w ciągu trzech miesięcy przewiozły o prawie dwie trzecie (64%) więcej pasażerów niż w ubiegłym roku. Mimo to w pierwszej połowie roku autobusami i pociągami podróżowało o 21% mniej osób niż w 2019 roku, przed wybuchem pandemii koronawirusa.

  Potrzebna rozbudowa sieci kolejowej

  Według szefa kolei Richarda Lutza, oprócz inwestycji w pojazdy należy również zadbać o infrastrukturę. Państwowa spółka zapowiedziała generalny remont i rozbudowę najważniejszych korytarzy kolejowych w celu zwiększenia ich przepustowości od 2024 roku. Plany mają być realizowane mimo znaczącego wzrostu cen.

  Nie znalazło to jednak jeszcze odzwierciedlenia w budżetach. W tym i przyszłym roku państwowa spółka chce sfinansować z własnej kieszeni to, co konieczne. Jeśli chodzi o okres od 2024 roku, władze kolei wraz z rządem federalnym jako właścicielem chcą zastanowić się, jak mogłoby wyglądać zrównoważone finansowanie. Kolej jest ważnym elementem polityki klimatycznej prowadzonej przez koalicję rządzącą. Do 2030 roku sieć kolejowa ma przejść gruntowną modernizację.

  Tymczasem na Międzynarodowych Targach Techniki Transportu w Berlinie Deutsche Bahn pokazuje, jak może wyglądać regionalny pociąg przyszłości. Od wiosny 2023 roku pasażerowie w Bawarii będą podróżować wyjątkowym pociągiem piętrowym. Wydzielona przestrzeń na kabiny biurowe i przestronna strefa rodzinna mają sprawić, że podróżowanie pociągami regionalnymi będzie bardziej komfortowe, a pasażerowie będą mogli jeszcze lepiej wykorzystać czas spędzony w pociągu.

  Źródło: www.tagesschau.de

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Adx

  Bardzo.ciekawe ze tak mocno inwestuje sie ostatnio w kolej. Moim zdaniem wiąże sie z zaplanowanym kryzysem, zielonym nieładem 😂 i niestety tym ze beda mocno banowane pojazdy spalinowe a malo kto pozwoli sobie na elektryczna zabawke wiec bedzie musial podróżować koleja. Widza wiec w kolei dobry biznes i dlatego inwestuja.
  Nie ma tu przypadku.

  Ostatnio edytowane 10 dni temu przez Adx

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  188ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2022 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Zbieranie grzybów w Niemczech – dozwolone ilości i obowiązujące regulacje!

  Na jesieni, od września do października, zaczyna się okres grzybobrania. Jest to czas, w którym w lasach pojawia się najwięcej grzybów, szczególnie jeśli lato...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Policjantki z Nadrenii Północnej-Westfalii uciekły przed strzelaniną. Teraz walczą w sądzie o to, by mogły pozostać w policji

  W maju 2020 roku dwie policjantki zostawiły swoich kolegów samym sobie podczas strzelaniny, do której doszło w mieście Gevelsberg w Nadrenii Północnej-Westfalii. Zamiast oddać...

  Urlop 2023: oto jak najlepiej zaplanować długie weekendy w Niemczech!

  Dzięki świętom państwowym oraz tzw. Brückentage, czyli dniom roboczym przypadającym między świętami a weekendami, możecie tak zaplanować swój urlop, by dłużej cieszyć się czasem...
  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x