Niektórzy wynajmujący w Niemczech uzurpują sobie nierzadko prawo do zatrzymania jednego z kluczy do wynajmowanego mieszkana. W niektórych przypadkach może się to okazać zbawienne, na przykład jeśli podczas naszej nieobecności dojdzie do pęknięcia rury. W takiej sytuacji wynajmujący może bez przeszkód dostać się do naszego mieszkania i dzięki szybkiej reakcji można uniknąć większych szkód. Czy wynajmujący ma jednak do tego prawo?
Czy wynajmujący może zatrzymać zapasowy klucz do mieszkania?
Wynajmujący w Niemczech nie ma prawa do zatrzymania klucza do wynajmowanego mieszkania bez zgody najemcy (decyzja Wyższego Sądu Krajowego Celle z dnia 5.10.2006, sygnatura akt: 13 U 182/06). Wraz z zawarciem umowy najmu, najemca nabywa bowiem automatycznie prawo posiadania mieszkania. Bez jego zgody wynajmujący nie ma nawet prawa wejść do mieszkania. Jeśli wynajmujący postąpi inaczej, najemca może bezterminowo wypowiedzieć umowę. Bezprawne wejście do mieszkania narusza bowiem sferę prywatną najemcy- decyzja sądu rejnowego w Heidelbergu z dnia 6.11.1975, sygnatura akt: 23 C 144/75.
Wynajmujący nie może zatrzymać klucza nawet pod pozorem szybkiego dostępu do mieszkania w razie awarii. Obowiązek opieki najemcy nad mieszkaniem, jest w oczach prawa wystarczającym zabezpieczeniem. Najemca musi zadbać o to, by w mieszkaniu nie doszło do szkód, które można za wczasu przewidzieć i im zapobiec. Niedopełnienie obowiązku opieki nad mieszkaniem przez najemcę zobowiązuje go do odszkodowania.
Najemca ma natomiast prawo do założenia nowego zamka na koszt wynajmującego, jeśli ten zatrzymał jeden z kluczy do mieszkania i wzbrania się przed wydaniem go (decyzja sądu rejonowego w Kolonii, wyrok z dnia 18.02.1994, sygnatura akt: 217 C 483/93).