Vonovia obniża nocną temperaturę ogrzewania dla wynajmowanych mieszkań. W związku z kryzysem gazowym wkrótce także inni właściciele lokali w Niemczech mogą ograniczyć dostawy energii. Ale czy to jest dozwolone? Z poniższego artykułu dowiecie się, co możecie zrobić, jeśli znajdziecie się w takiej sytuacji!
Lokatorzy w Niemczech mogą się bronić przed obniżaniem temperatury ogrzewania
Jeśli ciepła woda jest racjonowana lub ogrzewanie nie grzeje już tak jak zwykle, lokatorzy w Niemczech mogą się bronić. Zazwyczaj w takich przypadkach w pierwszej kolejności obniżany jest czynsz. Ale możliwe są też działania prawne. Jeszcze przed obecnym kryzysem energetycznym zdarzały się przypadki, że grzejniki w budynkach mieszkalnych nie były zaopatrywane w wystarczającą ilość ciepła lub lokatorzy spierali się z zarządcami nieruchomości o odpowiednią temperaturę pod prysznicem. Stowarzyszenia właścicieli i najemców w Niemczech mają więc doświadczenie w tej dziedzinie. Obie strony mogą powoływać się na długoletnie orzecznictwo i istnieje tutaj szeroki konsensus: na przykład, że ciepła woda nie może być po prostu wyłączona w określonych godzinach. Jeśli tak się stanie, najemcy powinni najpierw poinformować wynajmującego o wadzie, mówi Monika Schmid-Balzert, prawnik z bawarskiego regionalnego stowarzyszenia Niemieckiego Stowarzyszenia Najemców.
Obniżenie czynszu jako najczęstszy środek zaradczy
W przypadku wadliwego mieszkania, czynsz może zostać obniżony natychmiast, i to na czas istnienia wady. Na przykład, jeśli w nocy nie działa dopływ ciepłej wody, lokatorzy w Niemczech mogą obniżyć czynsz o około osiem procent, jak podaje Niemieckie Stowarzyszenie Lokatorów. Można to zrobić bez uprzedzania i wyznaczania terminu na usunięcie wady. Jeśli właściciel nadal nie podejmuje działań, można go pozwać i zmusić do ponownego włączenia ogrzewania. Ulrike Kirchhoff, przewodnicząca stowarzyszenia właścicieli domów Haus und Grund Bayern, również uważa to za obowiązek właściciela. Muszą zapewnić regularną dostawę ciepłej wody, a także dostarczenie odpowiedniej ilości ciepła do mieszkań, „w granicach określonych przez ustawodawcę i sądy”.
W przeszłości sądy nie zawsze jednogłośnie orzekały w sprawie temperatur, jakie muszą panować w mieszkaniach w nocy. Decyzja spółki nieruchomościowej Vonovia, która chce obniżyć ogrzewanie dla swoich lokatorów do 17 stopni Celsjusza między godziną 23 a 6 rano, jest więc kontrowersyjna.
Prawnik Schmid-Balzert z Niemieckiego Stowarzyszenia Lokatorów mówi, że zgodnie z obecnym stanem prawnym temperatura w pomieszczeniach może być obniżona tylko do 18 stopni. Wszystko poniżej to „obecnie za mało w nocy”. Z kolei przewodniczący Haus und Grund, Kirchhoff, stwierdza: „17 stopni powinno być uzasadnione w każdym przypadku.” Jeden z autorytatywnych komentarzy do prawa najmu zakłada 16 stopni, inne 17 lub 18 stopni.
Haus und Grund Deutschland zwraca uwagę, że nie było jeszcze decyzji w tej sprawie Federalnego Trybunału Sprawiedliwości. Nie wiadomo jeszcze, czy plan Vonovii dotyczący obniżenia temperatury nocnej w mieszkaniach do 17 stopni jest słuszny. W razie wątpliwości musiałyby to rozstrzygnąć sądy. Co do zasady jednak dopuszcza się nocne odstawienia.
Porozumienia z wynajmuącymi możliwe
Wynajmujący, którzy pojedynczo zbytnio obniżają nocne temperatury ogrzewania, mogą być zmuszeni do zaakceptowania obniżek czynszu lub nawet odpowiedzieć przed sądem. Inaczej wygląda sytuacja, gdy wynajmujący i najemcy zgadzają się i wspólnie podejmują decyzje dotyczące oszczędności energii. W tym przypadku jednak wszyscy lokatorzy muszą wyrazić wyraźną zgodę. Ponieważ instalacje centralnego ogrzewania często dotyczą wielu lokatorów, osiągnięcie takich porozumień zapewne nie będzie łatwe. Jeśli jednak im się to uda, wynajmujący mogą ograniczyć dopływ ciepłej wody lub obniżyć temperaturę w pomieszczeniach – nawet poniżej limitów ustalonych przez sądy.
Lokatorzy powinni wziąć osobistą odpowiedzialność
Zrzeszenie Lokatorów w Niemczech, podobnie jak Haus und Grund, liczy na to, że lokatorzy wezmą osobistą odpowiedzialność za oszczędzanie energii. Porady, które zalecają również centra konsumenckie, obejmują: Ustawić prawidłowo termostaty, wietrzyć w regularnych odstępach czasu, nie przesuwać kaloryferów z meblami, oszczędnie używać wody pod prysznicem i wiele więcej.
Właściciele mieszkań nie powinni ingerować w nawyki swoich lokatorów dotyczące kąpieli i ogrzewania, mówi Kirchhoff. Radzi wynajmującym, by poczekali i zobaczyli. Jeśli w wyniku obecnego kryzysu energetycznego ustawodawca rzeczywiście stworzy specyfikacje dotyczące zużycia ciepła lub ciepłej wody, to oczywiście wynajmujący będą musieli je wdrożyć. Do tego czasu należy stosować się do obowiązujących wymogów prawnych.
Wynajmujący korzystają z prawnej swobody
W ramach wymogów prawnych wymnajmujący w Niemczech coraz częściej korzystają z przysługującej im swobody. Na przykład Związek Bawarskich Przedsiębiorstw Mieszkaniowych, do którego należy około 500 komunalnych, kościelnych i spółdzielczych przedsiębiorstw mieszkaniowych, zaleca swoim członkom „jak najściślejsze dostosowanie budynków do wymaganej prawem minimalnej temperatury”. To co najmniej 20 stopni Celsjusza w salonach, łazienkach i toaletach między godziną 6 a 23. Federalny Związek Niemieckich Przedsiębiorstw Mieszkaniowych i Nieruchomości (Bundesverband deutscher Wohnungs- und Immobilienunternehmen) również uważa, że środek ten jest konieczny. Lokatorzy zapewne niewiele będą mogli zdziałać w nadchodzącej jesieni i zimie, nawet jeśli kiedyś w ich mieszkaniach było zauważalnie cieplej.
OSTRZEGAM NIEMCY – Czy warto za Ukrainę – Jeżeli nie zostanie Uruchomiony NORD STREAM 1 LUB 2 – Czyli bez Gazu Niemcy zostaną – UPADEK Gospodarki Niemiec – Przez lata się nie podniosą – Co oznacza dla UNII – Początek rozpadu UNII – A Wojna może trwać 1 – 2 a nawet 10 lat – Ukraina zostanie bez żadnej pomocy – Unia sama będzie potrzebować pomocy
Temperatura 17 stopni moze wplynac na stan zdrowia dzieci i ludzi starszych wiec podjecie samowolnej decyzji o obnizeniu temperatur bedzie moza uargumentowac jak negatywny wplyw na stan zdrowia, choroba i dalej jako zagrozenie zycia wiec uwazalbym jako najemca. Z gazem jak i ze zbozem, to spekulacje gieldowe aby wysrubowac ceny a gazu i zboz w magazynach nie brakuje. Takie informacje podala jedna z bawarskich firm, kreca nami by odbic pandemie to manipulacja a nie braki
W firmowej kantynie bywa 26 stopni, a jak ludziom jest za gorąco, to okna otwierają zamiast przykręcić ogrzewanie… prawda jest taka, że w tym kraju się nie oszczędzało na ogrzewaniu, to może teraz się tego co niektórzy tego nauczą. Ja mam max 21 stopni w domu zimą, gdybym miał więcej, musiałbym się chyba porozbierać jak latem. W nocy wcale nie grzeję, a i tak poniżej 17 stopni nie spada. Raczej mnie tu żaden problem nie dotknie, a innym radzę po prostu normalnie się ubierać – jest zima i w domu też można ubrać bluzę, a nie siedzieć w gaciach przy… Czytaj więcej »