polisa.de
  polisa.de

  Niemcy: czy firmy kurierskie muszą informować klientów o pozostawionych paczkach?

  polisa.de

  Odbiorcy paczek w Niemczech mogą zlecić firmie kurierskiej pozostawienie paczki w uzgodnionym miejscu, jeśli akurat nie ma ich w domu. Służy do tego tzw. Abstellgenehmigung, czyli zezwolenie na pozostawienie przesyłki w określonym miejscu w razie nieobecności adresata.

  Jednak co do zasady doręczyciel musi dodatkowo poinformować odbiorcę o pozostawieniu przesyłki. Wskazuje na to Verbraucherzentrale Nordrhein-Westfalen (VZ NRW), niemieckie stowarzyszenie mające na celu ochronę konsumentów, które wniosło sprawę (sygn. akt I ZR 212/20) do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości (niem. Bundesgerichtshof, BGH) i uzyskało takie właśnie orzeczenie.

  Firma kurierska musi dodatkowo wysłać powiadomienie o dostarczeniu paczki

  Jak informuje stowarzyszenie, problem z tym dostawcą usług kurierskich tkwił w tym, co napisano drobnym drukiem. Zgodnie z regulaminem świadczenia usług, przesyłkę uznawano za dostarczoną, gdy została pozostawiona w uzgodnionym miejscu. Federalny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że jest to niedopuszczalne.

  Firma kurierska musi zadbać o to, aby odbiorcy zostali poinformowani o doręczeniu przesyłki – na przykład za pomocą poczty elektronicznej lub aplikacji – wyjaśnia VZ NRW.

  W regulaminie świadczenia usług musi być klauzula zawierająca zobowiązanie przedsiębiorstwa do powiadomienia odbiorcy

  Według BGH takie powiadomienie jest możliwe i można go jak najbardziej wymagać od firmy kurierskiej. Odpowiednia klauzula w regulaminie świadczenia usług musi zatem zawierać zobowiązanie przedsiębiorstwa do powiadomienia odbiorcy o pozostawieniu paczki w uzgodnionym miejscu.

  Źródło: www.t-online.de

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x