Czy w Niemczech umowy zachowują moc prawną po śmierci?

  Zgodnie z § 1922 BGB wszystkie aktywa są przenoszone na spadkobierców. Stają się oni prawnymi następcami zmarłego. Z tego powodu, wszystkie prawa i obowiązki wynikające z danej umowy są zazwyczaj przenoszone na spadkobierców. Są jednak pewne wyjątki. Wszystko zależy od rodzaju umowy, która została zawarta. Oto jak się to ma w praktyce:

  Umowa o pracę w Niemczech

  Umowa o pracę wygasa w Niemczech wraz ze śmiercią pracownika. Spadkobierca nie ma prawa do pracy, a pracodawca nie może wymagać od spadkobiercy wykonywania pracy zamiast zmarłego.

  Długoterminowe umowy dłużne, takie jak umowy na telefony komórkowe lub prenumeraty czasopism

  Zobowiązania długoterminowe, takie jak umowy telekomunikacyjne lub prenumeraty czasopism, obowiązują nawet po śmierci. Z reguły spadkobiercy nie mają również specjalnego prawa do przedwczesnego rozwiązania umowy o pracę. Nie mają zatem innego wyjścia, jak tylko rozwiązać umowy w odpowiednim czasie.

  Umowa najmu w Niemczech

  Umowa najmu w Niemczech – Czy obowiązuje po śmierci?

  Ubezpieczenia

  To, czy umowa ubezpieczenia będzie nadal obowiązywać po śmierci ubezpieczonego, zależy od rodzaju ubezpieczenia.

  o Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

  Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków wygasa wraz ze śmiercią ubezpieczonego. Jeżeli wypadek spowodował śmierć, stosunek ubezpieczenia kończy się wraz z wypłatą sumy ubezpieczenia.

  o Ubezpieczenie zdrowotne

  Ubezpieczenie zdrowotne wygasa również wraz ze śmiercią. Jeżeli jednak inne osoby są również ubezpieczone w ramach ubezpieczenia, mogą kontynuować ubezpieczenie. Musisz wskazać przyszłego ubezpieczonego nie później niż dwa miesiące po śmierci.

  Ubezpieczenia na życie

  Po śmierci ubezpieczającego beneficjent otrzymuje sumę ubezpieczenia. Jeżeli zmarły nie wskazał beneficjenta, suma ubezpieczenia trafia do spadkobierców.

  o Ubezpieczenie mienia domowego

  Jeżeli spadkobierca nie przejmie domu zmarłego w ciągu dwóch miesięcy od śmierci, wygasa ubezpieczenie mienia domowego. W przeciwnym razie pozostanie ona w mocy.

  o Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych

  Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest powiązane z pojazdem. Więc ktokolwiek odziedziczy pojazd, musi również kontynuować ubezpieczenie.

  o inne ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej

  Jeżeli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dotyczy przedmiotu, jest ono przenoszone na spadkobiercę. Jeżeli natomiast ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej obejmuje osobiste działania lub zaniechania osoby zmarłej, tzn. jeżeli ryzyko osobiste jest ubezpieczone, ubezpieczenie wygasa z chwilą śmierci.

  o Ubezpieczenie ochrony prawnej

  Ubezpieczenie ochrony prawnej jest zasadniczo przenoszone na spadkobierców, gdy płacą oni kolejną należną składkę. Jeżeli jednak jest to ubezpieczenie ochrony prawnej (np. ubezpieczenie ochrony prawnej w ramach wykonywania zawodu), wygasa ono wraz ze śmiercią ubezpieczonego.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x