Zima oznacza dla kierowców gorsze warunki na drogach. Jednak problem może stanowić też inna kwestia: przykryte śniegiem znaki drogowe. Wielu uczestników ruchu drogowego nie wie, czy i kiedy ważne są znaki drogowe przysypane przez śnieg i w związku z tym nieczytelne. Gdybyście znaleźli się w takiej sytuacji, to poniżej znajdziecie kilka wskazówek, jak należy się zachować.
Czy w Niemczech można ignorować znaki przykryte przez śnieg?
Zasadniczo na pytanie, czy kierowcom wolno ignorować znaki drogowe przysypane śniegiem, odpowiedź brzmi: „nie”. Zaśnieżone znaki drogowe nie zwalniają Was z obowiązku ich przestrzegania. Jednak w zależności od sytuacji, niektóre znaki drogowe mogą stracić ważność, podczas gdy inne nadal będą obowiązywały.
Niektóre znaki drogowe są nadal ważne, nawet, gdy zasypie je śnieg
Czy zasypany znak drogowy nadal obowiązuje zależy od tego, czy po jego kształcie można go wyraźnie rozpoznać. Dotyczy to n.p. charakterystycznych znaków, jak ośmiokątny znak stopu czy trójkątny znak udzielenia pierwszeństwa przejazdu. W takiej sytuacji znak nie musi być czytelny, żeby był ważny. Inaczej przedstawia się sprawa przy okrągłych znakach, dotyczących zakazów czy ograniczeń albo przy trójkątnych znakach, informujących o jakichś niebezpieczeństwach. Jeśli są one przykryte białym puchem, to nie można oczekiwać, że uczestnicy ruchu drogowego, się do nich zastosują. Najlepiej w razie wątpliwości trzymać się standardowych ograniczeń prędkości. To znaczy, że na głównych ulicach w obszarze zabudowanym możecie jechać maksymalnie 50 km/h, a na bocznych ulicach 30 km/h. Na drogach lokalnych dozwolona prędkość to zazwyczaj 100 km/h.
Dla lokalnych kierowców obowiązują bardziej rygorystyczne zasady
W przypadku lokalnych kierowców wymaga się więcej, jeśli chodzi o zaśnieżone znaki drogowe. Jeśli np. w pobliżu miejsca zamieszkania, czy w drodze do pracy złapie Was radar i zrobi zdjęcie, to raczej macie marne szanse na odwołanie się, ze względu na zasypane śniegiem (nieczytelne) znaki drogowe. W tym wypadku, ustawodawca wychodzi z założenia, że powinniście znać zasady i prędkości obowiązujące na danym odcinku.
Prawidłowe zachowanie w przypadku przykrytych śniegiem znaków drogowych
Jeśli poruszacie się nieznaną Wam drogą i zobaczycie zasypane śniegiem znaki drogowe, a nie jesteście w stanie stwierdzić z samochodu ich znaczenia, to oczywiście nie musicie się zatrzymywać i wysiadać, żeby to sprawdzić. Musicie wtedy w razie wątpliwości wziąć pod uwagę prędkość, z jaką poruszają się pojazdy w aktualnym ruchu drogowym oraz ogólne warunki (teren zabudowany czy nie) i w ten sposób oszacować dozwoloną prędkość.
Inaczej sytuacja się przedstawia w przypadku parkowania. Tutaj powinniście się upewnić, czy nie stoicie czasem w zakazie parkowania. Jeśli macie wątpliwości, to możecie nawet odgarnąć śnieg ze znaku, aby móc go właściwie zinterpretować. Co ważne: nie możecie być pociągnięci do odpowiedzialności, jeśli prawidłowo umieściliście Waszą kartę parkingową za przednią szybą, a ze względu na zalegającą na masce warstwę śniegu, karta nie jest z zewnątrz odpowiednio widoczna. Zgodnie z niemieckimi przepisami ruchu drogowego (niem. StVO), karta parkingowa powinna być widoczna z zewnątrz, ale tylko przy normalnych warunkach pogodowych.
Argumentacja w skrajnych przypadkach
Przy kontroli prędkości i zatrzymaniu pojazdu przez policje, powinniście zwrócić uwagę służb na przykryte śniegiem znaki drogowe. Jeśli nie jesteście w stanie powiedzieć, gdzie dokładnie znajdowały się te znaki, ponieważ nie znacie tego miejsca, to i tak możecie wiarygodnie zapewnić policjantów, że znaki drogowe były nieczytelne ze względu na zalegającą warstwę śniegu.
Gorzej sytuacja przedstawia się, jeśli złapie Was radar stacjonarny. Zazwyczaj odwołanie od decyzji o mandacie możliwe jest dopiero po fakcie. Dlatego w takiej sytuacji, pomocna może być oficjalna opinia Niemieckiego Urzędu Meteorologicznego (niem. Deutscher Wetterdienst) na temat warunków pogodowych danego dnia. Jest to jednak związane z kosztami, które obciążają wnioskodawcę.