28.05.2020

Niemcy: Dowiedz się, czy musisz uiszczać opłatę członkowską, jeśli siłownia jest zamknięta!

Ostatnio dodane

Kolonia: Deutsche Post musi zapłacić odszkodowanie w wysokości 18.000 euro!

To był dla Poczty Niemieckiej bardzo drogi list: kobieta pozwała firmę, ponieważ jej pismo nie dotarło na czas do...

Muzułmanie modlili się przed sklepem meblowym – parking Ikea w Wetzlar zna teraz pół świata!

Dużo betonu, niewiele drzew – to zdjęcie z parkingu w Wetzlar jest słynne na całym świecie! Koniec Ramadanu a koronawirus Zdjęcie...

Niemcy: otwarcie szkół i placówek opieki dziennej nabiera tempa

Premier Szlezwika-Holsztynu, Daniel Günther, przyspiesza tempo powrotu do regularnej działalności przedszkoli i szkół podstawowych. Ale przykład Badenii-Wirtembergii pokazuje, że...

Korona-kryzys: Niemiecka gastronomia w dramatycznej sytuacji

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w niemiecką gospodarkę. W szczególności dotknęło to branże hotelarską i gastronomiczną. Restauracje, hotele, bary i...

Klienci siłowni zadają sobie pytanie, czy pomimo, że obiekty te są zamknięte, nadal muszą wnosić opłaty członkowskie.

Centrum Informacji Konsumenckiej w Niemczech (niem. Verbraucherzentrale) informuje, że fakt zamknięcia obiektów stanowi naruszenie umowy. W dobie obecnego kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa właściciel siłowni nie jest w stanie świadczyć swoich usług.

W czasie pandemii koronawirusa klienci siłowni nie muszą wnosić opłat członkowskich

Konsekwencją tego jest zwolnienie obu stron umowy z ich zobowiązań umownych. Członkowie nie muszą zatem płacić żadnych składek w okresie zamknięcia siłowni. Jednak bardzo niewiele umów zawiera szczegółowe postanowienia dotyczące tego konkretnego przypadku.

Centrum Informacji Konsumenckiej podpowiada: „Jednym z rozwiązań tego problemu może być na przykład tymczasowe zawieszenie umowy do czasu, aż będzie można ponownie korzystać z oferowanych usług”.  Tak czy inaczej, warto najpierw skontaktować się z właścicielem siłowni, zanim zaprzestanie się uiszczania opłat.

Członkowie klubów sportowych muszą opłacać składki – nawet w przypadku zawieszenia  ich działalności

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku składek należnych klubom sportowym (niem. Verein). Według Centrum Informacji Konsumenckiej w Niemczech, członkowie nie mają prawa do zwrotu opłaty w razie zawieszenia świadczenia usług.

Co do zasady, składka członkowska nie jest opłatą za korzystanie z konkretnej usługi, a więc nie można jej traktować jako opłaty za zajęcia czy treningi. Jest to opłata za członkostwo i nie może być porównywana z kosztami ponoszonymi przez klientów siłowni.

Siłownie liczą na solidarność swoich klientów

Pomimo, że klienci siłowni nie muszą obecnie wnosić opłat, te liczą na solidarność swoich członków. Ostatecznie właściciele tych obiektów muszą nadal ponosić koszty bieżące, takie jak czynsz za wynajem pomieszczeń.

Jeśli klienci zaprzestaną uiszczania opłat, wielu właścicieli siłowni może w krótkim czasie stracić płynność finansową.

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

2 KOMENTARZE

Obserwuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
Mayhem

Za miesięczny komunikacji miejskiej też nie ściągają z konta pieniędzy

Danka

W Emden za siłownię ściągają z konta.

155,737FaniLubię
3,275ObserwującyObserwuj
2
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x