Wiele osób otrzymuje w ramach rozliczenia podatkowego [die Steuererklärung] jego zwrot. Dla przeciętnego podatnika jest to bardzo korzystna sytuacja. Nieco inaczej ma się to w przypadku osób otrzymujących zasiłek dla bezrobotnych „Arbeitslosengeld II”, zwany również potocznie „Hartz IV”. Zwrot podatku jest bowiem rozliczany z reguły z świadczeniami. Czy Jobcenter ma do tego prawo? Czy zwrot podatku powinien być traktowany jako majątek [das Vermögen], gdzie kwoty wolne od podatku [der Freibetrag] są wyższe, niż w przypadku dodatkowego dochodu?
Czy zwrot podatku można traktować jako dochód?
Zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego zwrot podatku jest traktowany jako dochód w myśl § 11 ustęp 1 kodeksu prawa socjalnego II [das Sozialgesetzbuch II]. W związku z tym, wraz z złożeniem wniosku o zasiłek dla bezrobotnych, ewentualny zwrot podatku zostanie rozliczony z kwotą świadczenia. Jako dochód traktowane są bowiem wszelkie wpływy finansowe, jakie biorca świadczenia uzyska od momentu złożenia wniosku [der Antrag] w Jobcenter.
Czy istnieje możliwość powołania się na konstytucyjne prawo własności lub przekonanie o trwałości ustawy/porządku prawnym?
Biorca świadczenia [der Leistungsempfänger] nie może się powołać na prawo własności [das Eigentumsrecht] chronione przez artykuł 14 konstytucji [das Grundgesetz]. Poprzez rozliczenie świadczenia z uzyskanym przychodem nie zostaje bowiem naruszone prawo do otrzymania zwrotu podatku. Pomniejszeniu ulega jedynie wysokość otrzymywanego świadczenia. W takim przypadku świadczenia socjalne nie są jednak chronione przez konstytucyjne prawo własności.
W niemieckiem systemie prawnym funkcjonuje pojęcie „Vertrauensschutz” (dosłowne tłumaczenie „ochrona zaufania”). Pojęcie to określa zasadę prawną, wedle której zaufanie bądź przekonanie obywatela o trwałości ustawy i porządku prawnym podlega specjalnej ochronie. Na prawo to można się powołać na przykład w sytuacji, kiedy pieniądze otrzymane w ramach świadczenia zostały już wydane, a ich zwrot wiązałby się z dużymi trudnościami. Jeśli jednak w danym przypadku jest jasne, że nie istnieje podstawa prawna [die Rechtsgrundlage] do otrzymania bądź zatrzymania świadczenia i dana osoba musiała o tym wiedzieć, to powołanie się na „Vertrauensschutz” będzie bezowocne. Należy również pamiętać, iż ważną rolę odgrywa termin przyznania świadczenia. Zwrot podatku otrzymany przed terminem przyznania świadczenia podlega łagodniejszym restrykcjom, niż zwrot otrzymany po zatwierdzeniu wniosku świadczenia.
Witam, czy będąc na ALG I mogę rozliczyć się z podatku rocznego bez obaw, że Arbeitsagentur 'zabierze’ zwrot?
Czy ktos zna odpowiedz na pytanie o zwrot podatku podczas bycia na ALG 1
Job center ma prawo zatrzymać wyrównanie rety