Więcej >>

  Schufa

  Strona główna Prawo w Niemczech Prawo upadłościowe Kilka pytań i odpowiedzi wokół prywatnej upadłości finansowej w Niemczech (Privatinsolvenz)

  Kilka pytań i odpowiedzi wokół prywatnej upadłości finansowej w Niemczech (Privatinsolvenz)

  Kilka pytań i odpowiedzi wokół prywatnej upadłości finansowej w Niemczech (Privatinsolvenz)

  Na forum otrzymaliśmy pytanie od Ewy, dotyczące prywatnej upadłości finansowej [die Privatinsolvenz] w Niemczech. Otóż zapytała ona, czy zostanie również objęta postępowaniem upadłościowym, jeśli poślubi partnera, wobec którego sąd ogłosił prywatną upadłość finansową. Na to oraz inne pytania wokół prywatnej upadłości finansowej w Niemczech odpowiemy w poniższym artykule.

  Czym jest prywatna upadłość finansowa?

  Prywatna upadłość finansowa to mówiąc prościej niewypłacalność danej osoby. Dłużnik [der Schuldner], który nie nadąża z wywiązywaniem się ze swoich zobowiązań finansowych [die Zahlungsverpflichtungen] wobec wierzycieli [der Gläubiger], może zgodnie z § 13 ustawy o postępowaniu upadłościowym złożyć wniosek o ogłoszenie prywatnej upadłości finansowej. Wniosek może zostać również złożony przez wierzyciela. Postępowanie upadłościowe [das Insolvenzverfahren] składa się z pięciu etapów:

  1. Zanim wniosek trafi przed sąd upadłościowy [das Insolvenzgericht], dłużnik musi dowieść, że miała miejsce próba pozasądowego pojednania. Z reguły zajmuje sie tym prawnik lub doradca kredytowy [der Schuldnerberater].

  2. Jeśli próba pozasądowego pojednania nie powiedzie się, dłużnik składa wniosek o rozpoczęcie postępowania upadłościowego przed sądem upadłościowym. Dłużnik musi w ramach wniosku przedstawić między innymi plan wyjścia z długów [der Schuldenbereinigungsplan].

  3. Sąd upadłościowy rozpatruje wniosek i przedkłada go wierzycielom, którzy w przeiągu miesiąca muszą zająć jakieś stanowisko [Stellung nehmen]. Jeśli wierzyciele zaakceptują plan wyjścia z długów dłużnika, sąd spienięża za pośrednictwem powiernika jego majątek, a dochód zostaje podzielony między wierzycieli.

  4. Kolejny etap to tzw. okres dobrego sprawowania [die Wohlverhaltensperiode], zwany również obowiązkiem dobrego sprawowania [die Wohlverhaltenspflicht]. Okres ten trwa 6 lat, podczas których dłużnik zmuszony jest odstępować powiernikowi podlegające zajęciu [pfändbar] bieżące pobory, dopóki nie zostaną spłacone istniejące długi. Jeśli dłużnik otrzyma w tym okresie spadek, to ten również podlega zajęciu, lecz tylko do połowy jego wartości.

  5. Po upływie sześciu lat okresu dobrego sprawowania, dłużnik może złożyć wniosek o zwolnienie z reszty długu [die Restschuldbefreiung]. Jeśli sąd pozytywnie rozpatrzy wniosek dłużnika, to ten zostanie zwolniony z pozostałych zobowiązań.

  Czy prywatna upadłość finansowa obejmuje również przyszłego małżonka/ę?

  Niewypłacalność (prywatna upadłość finansowa) dotyczy wyłącznie osoby, wobec której została ona orzeczona. W związku z tym po zawarciu związku małżeńskiego nie przechodzi ona na partnera. Rozdzielność majątkowa wyłącznie ze względu na trwające postępowanie upadłościowe małżonka nie jest konieczna, ponieważ po zawarciu małżeństwa powstaje automatycznie tak zwana rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków [die Zugewinngemeinschaft]. Oznacza to, że dobra materialne nabyte przez partnera przed i po zawarciu małżeństwa należą wyłącznie do niego. Inaczej ma się to z dobrami materialnymi zakupionymi wspólnie po zawarciu małżeństwa. Te mogą bowiem zostać zastawione na poczet długów małżonka. Niektóre sądy traktują jako takie również prezenty ślubne. W wypadku prywatnej upadłości finansowej małżonka zaleca się:
  – posiadanie osobnego konta,
  – zakup dóbr materialnych wyłącznie na niezadłużonego partnera,
  – wizytę u prawnika i poinformowanie się czy w danym wypadku należy dokonać podziału majątkowego.

  Co się dzieje z postępowaniem upadłościowym w razie bezrobocia dłużnika?

  Strata pracy przez dłużnika nie ma wpływu na postępowanie upadłościowe. W przypadku bezrobocia dłużnika jego dochody leżą najczęściej poniżej granicy wysokości zajęcia [die Pfändungsgrenze], w związku z czym może on zatrzymać cały zasiłek. W tym wypadku wysokość dochodów podlegających zajęciu jest obliczana na nowo. Jeśli mimo to dłużnik nie jest w stanie kontynuować spłacania długu, to wierzyciele nie otrzymają przez ten okres żadnych pieniędzy. Dłużnik ma obowiązek jak najszybszego znalezienia nowej pracy. W związku z tym, że okres bezrobocia nie jest traktowany jako celowe działanie dłużnika, nie jest mu on naliczany negatywnie. Oznacza to, iż bezrobocie nie stanowi podstawy prawnej do odmowy rozpatrzenia przez sąd upadłościowy wniosku o zwolnienie z reszty długu.

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  10 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Kaya

  O kurcze to teraz się wystruszyłam .a co jak jesteśmy w związku nie oficjalnym a mój przyjaciel ma Insolvenz a mamy wspólne konto?? Jemu zależało na tym! Ja mu zamierzała? Będę miała z tego tytułu jakieś problemy finansowe?

  Gosia

  Proszę o pomoc co jeśli mam około 5000 długu przez telefony itd płaciłam ale ze względu że nie regularnie rosły odsetki czy warto składać upadłość czy może ktoś może mi wyjść z tej spirali proszę mam 4 dzieci mąż nie pracuje i takie życie niestety proszę o jakąś poradę

  Tomek

  Gosia 5k euro to nie dużo, trzeba się wziąć do pracy plus jakiś minijob i wszystko spłacić.

  Wronka

  dokladnie 5tys. euro to nic. Tu sie rozbiega raczej o wieksze dlugi. Moj znajomy mial dlugi na ponad 80 000 euro wiec wiesz ….

  Jan

  Pytanie. Kiedy mogą upadłość wypowiedzieć.. właśnie byłem 6 lat na insolwencij i w 5 roku mi ja wypowiedzieli.. dług mi został i zaczyna się wszystko od nowa.. Nie wiem czy mam drogi raz ogłosić upadłość bo mam wizję że za ten dług zamkną mnie do kryminału.. już mi zamknęli nowe konto zabrali wszystkie pieniądze.. Nie wiem co robic

  Wojtek

  Czy ktoś wie czy na insolwencji w Niemczech można wrócić do Polski pracować?

  B u

  Można w calej unii

  jacek

  jak może ubiegać się o insolwencje ktoś świadomie okradający innych zawcza robiący rozdzielność majątkową biorący towar z hurtowni KEMLER nie płacący rachunków pracownikom ale za to kupił sobie AUDI za grube pieniądze

  B u

  Najlepiej nie tracić prądu na czyjeś życie tylko myśleć o swoim

  Andzelika

  Witam! A co w sytuacji gdy dłużnik pracuje, ale ma na utrzymaniu rodzinę i jego dochody nie są wystarczające by można było z niego ściągać pieniądze??

  10
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x