Kara do 50.000 euro lub pięć lat więzienia: oto czego nie wolno robić w niemieckich lasach

    Podczas zbierania grzybów, jagód lub ziół w niemieckich lasach należy zachować ostrożność: nie wszystko jest dozwolone, a naruszenia mogą być surowo karane. Teoretycznie grozi za to grzywna w wysokości do 50.000 euro lub kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

    Zbieranie grzybów, jagód, ziół: nie wszystko jest dozwolone

    Wielu mieszkańców Niemiec lubi zbierać jagody lub grzyby podczas spacerów po lesie. Ale trzeba mieć na uwadze to, że nie wszystko jest dozwolone, a naruszenia przepisów mogą słono kosztować. Federalna ustawa o ochronie przyrody (niem. Bundesnaturschutzgesetz) zasadniczo zezwala na zrywanie lub zbieranie w niewielkich ilościach dziko rosnących kwiatów, traw, owoców, grzybów, ziół. Dozwolona ilość odpowiada mniej więcej temu, co mieści się między kciukiem a palcem wskazującym. Jednak każdy, kto chce zbierać np. grzyby w celach zarobkowych, potrzebuje oficjalnego zezwolenia.

    Ważne jest, aby nie wchodzić na teren prywatny w celu zbierania roślin. Podczas zrywania roślin na łonie natury należy obchodzić się z nimi ostrożnie i zbierać je wyłącznie na własny użytek. Jest to dozwolone tylko w miejscach, do których można wejść. W rezerwatach przyrody i w Parku Narodowym Schwarzwald obowiązują szczególne przepisy dotyczące wstępu i ochrony gatunków. Zasadniczo nie można tam zrywać ani zbierać jagód, kwiatów ani grzybów. Także w lasach, które rozwijają się bez ingerencji człowieka, nie można zbierać grzybów, jagód, itp.

    Zbiór ilości przekraczających dozwoloną normę jest zabroniony, podobnie jak zrywanie gatunków ściśle chronionych. Zgodnie z federalną ustawą o ochronie przyrody, niedozwolone jest również wyrywanie dziko rosnących roślin bez uzasadnionej przyczyny lub niszczenie drzew.

    Według Federalnego Ministerstwa Wyżywienia i Rolnictwa (niem. Bundesministerium für Ernährung und Landwirtschaft), naruszenia tych zakazów mogą być traktowane jako wykroczenia i podlegać karze grzywny w wysokości do 50.000 euro.

    Zakazany owoc z ogrodu sąsiada

    Krąży opinia, że zrywanie jabłek przy drodze bez pozwolenia jest drobnym przewinieniem. To mit. Zbieranie owoców znajdujących się na cudzej posesji bez zgody właściciela w świetle obowiązującego w Niemczech prawa karnego jest uważane za zwykłą kradzież – podkreśla kancelaria prawna Kotz z Siegen. Teoretycznie grozi za to kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

    Istnieją jednak wyjątki dotyczące drzew owocowych. Akcja „Gelbes Band” organizowana w niektórych powiatach umożliwia oznaczanie drzew w czasie zbiorów. Żółto-pomarańczowe wstążki wokół drzew wskazują, że można z nich zbierać owoce. Zarówno prywatni właściciele, jak i gminy mogą w ten sposób oznakowywać swoje drzewa. Celem tej inicjatywy jest zapobieganie marnowaniu się owoców, które niekiedy spadają z drzew i nikt z nich nie korzysta, wskutek czego po pewnym czasie po prostu psują się. Ponadto na stronie internetowej Mundraub.org gminy i prywatni właściciele z całego kraju mogą wskazywać drzewa i krzewy, z których osoby trzecie mogą legalnie zrywać owoce.

    Źródło: www.chip.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    5 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    5 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Filip

    A to dlatego wypalali całą serię w zbieraczy za czasów wojny. Taka niemiecka tradycja.

    Tomek

    A czy prawo zezwalające na uprawianie sexu z własnym psem dalej istnieje? Z tego co kiedyś czytałem, sex z psem sąsiada to zoofilia i podlega/ła karze, ale numerek z własnym Pimpkiem to niemiecka miłość.

    Krzysztof

    W Saksonii dawni władcy tego państwa w po klęskach głodu nakazali sadzenie drzew owocowych na poboczach wszystkich dróg. I tak jest do dzisiaj przy wielu drogach w Saksonii. Inna sprawa czy to zdrowe owoce. Ale nikt nikogo nie musi o nic pytać. Co do zbioru tzw. runa leśnego w Niemczech warto zawsze zasięgnąć informacji w urzędzie zarządzającym danym lasem. prywatny las podlega innym zasadom – głównie zgoda właściciela i to najlepiej na piśmie. A najlepiej na grzyby i jagody jechać do Polski i tam dowoli korzystać z Polskich Lasów Państwowych. Lasy są urządzone w infrastrukturę turystyczną, są lasami zadbanymi i… Czytaj więcej »

    RENCIŚCI

    Setki lat Lasy ludzi żywili i chronili – Rencista zerwie kilka grzybów, niszczy środowisko – Zamknąć go od razu – A sami wycinają setki hektarów lasu po budowę autostrad, fabryk, pod inne budownictwo itp. do tego stopnia, że zaczynają trąby powietrzne latać – Ale to jest zgodne z prawem

    BERLINER

    GRZYBY – Są roślinami jednorazowe, które nie wyrastają ponownie z tego miejsca, lub na tym samym miejscu, jedynie w tym otoczeniu, okolicy – Nie ma znaczenia, czy grzyb zostanie wyrwany, ścięty czy pozostanie – Grzybnia powstaje niezależnie, czyli pleśnie grzybne od warunków pogodowych, temperatura i odpowiednie miejsc i wilgotność

    5
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x