Jeśli zawodowo zajmujecie się muzyką i gracie na pianinie, bądź jest to po prostu Wasze hobby, musicie dużo ćwiczyć. Dla robiących to zawodowo wskazane jest ćwiczenie 4-5 godzin dziennie. Jeśli jednak będziecie grać w domu, możecie się narazić sąsiadom. Nie każdy będzie bowiem zadowolony ze słuchania gry na pianinie przez cztery czy pięć godzin dziennie. Często się zdarza, że takie sprawy zawarte są w regulaminie domu mieszkalnego. Lecz czy takie regulaminy są skuteczne? Kiedy i jak długo właściciel mieszkania lub najemca może grać na pianinie?
Kiedy i jak długo można grać w Niemczech na pianinie będąc najemcą?
Na początek trzeba zaznaczyć, że nie można najemcy po prostu zabronić grania na pianinie. Tworzenie muzyki, czyli granie na pianinie, należy do standardowego użytkowania lokalu przez najemcę. Dlatego najemcy nie można po prostu „wygonić” do jakiegoś innego pomieszczenia, żeby tam grał (Sąd Krajowy we Frankfurcie nad Menem, decyzja z dnia 03.06.2005, nr. sprawy 2/11 T 36/05). Jednak czas grania na pianinie musi być ograniczony ze względu na innych najemców.
Zgodnie z opinią Sądu Krajowego we Frankfurcie nad Odrą, najemcy mogą grać na pianinie w dni robocze tylko przez 3 godziny. W weekendy i święta dozwolonych jest 5 godzin. Jednak taki muzykujący najemca musi trzymać się „godzin odpoczynku”, w trakcie których nie może grać. Takie godziny wolne od pracy, czyli w tym wypadku od grania, to cisza nocna, czyli od godziny 22 do 7 oraz przerwa popołudniowa od godziny 13 do 15 (Sąd Krajowy we Frankfurcie nad Odrą, decyzja z dnia 12.10.1989, nr. sprawy 2/25 O 359/89). Inne sądy ograniczają czas grania na pianinie nawet do dwóch godzin (Sąd Rejonowy we Frankfurcie nad Menem, decyzja z dnia 22.05.1996, nr. sprawy 33 C 1437/96-28).
Dozwolony czas gry na pianinie uzależniony jest w dużym stopniu od konkretnego indywidualnego przypadku. Duże znaczenie może mieć np. jak dźwiękoszczelny jest dany budynek mieszkalny. Jeśli natomiast jesteście w stanie grać na pianinie niezbyt głośno, możecie to robić kiedy tylko chcecie – w dzień i w nocy, ponieważ w tym wypadku nie przeszkadzacie sąsiadom.
Kiedy i jak długo można grać na pianinie będąc właścicielem mieszkania?
Właściciele mieszkania oczywiście też mogą grać na pianinie. Tworzenie muzyki należy bowiem do swobodnego rozwoju osobowości. W związku z tym zakaz grania byłby niedopuszczalny. Dotyczy to nawet sytuacji, gdyby związek właścicieli mieszkań podjął taką decyzję większością głosów. Z całkowitym zakazem grania na pianinie mamy do czynienia, jeśli muzykowanie zabronione byłoby w weekendy i święta a poza tym możliwe byłoby tylko w godzinach 10.15-11 (Wyższy Sąd Krajowy Hamm, decyzja z dnia 10.11.1980, nr. sprawy 15 W 122/80). O całkowitym zakazie grania mówimy też, jeśli granie na pianinie możliwe jest, ale tylko cicho (Bawarski Najwyższy Sąd Krajowy, decyzja z dnia 23.08.2001, nr. sprawy 2 Z BR 96/01). Ćwiczenie gry na pianinie o tak słabym natężeniu dźwięku, żeby nie było tego słychać przez ścianę, jest po prostu niemożliwe.
Jednak ograniczenie czasu grania właściciela mieszkania jest jak najbardziej możliwe – w celu zachowania dobrych sąsiedzkich stosunków (Trybunał Federalny, decyzja z dnia 10.09.1998, nr. sprawy V ZB 11/98). Wg. opinii Wyższego Sądu Krajowego we Frankfurcie nad Menem, ograniczenie czasu grania do 1,5 godziny dziennie, jest dopuszczalne (Wyższy Sąd Krajowy, Frankfurt nad Menem, decyzja z dnia 22.08.1984, nr. sprawy 20 W 148/84). Jeśli w mieszkaniu mieszka kilka osób zajmujących się muzyką, wtedy muszą oni sobie ten czas podzielić (Wyższy Sąd Krajowy we Frankfurcie nad Menem, decyzja z dnia 29.08.1984, nr. sprawy 20 W 190/84). Wg. opinii Bawarskiego Najwyższego Sądu Krajowego właściciel mieszkania może grać nawet 3 godziny dziennie na pianinie. Ponadto dopuszczalne jest ustalenie przerwy w graniu na pianinie w godzinach mniej więcej od 12/13 do 15. Z kolei nie można zabronić gry na pianinie w godzinach 20-10 (Bawarski Najwyższy Sąd Krajowy, decyzja z dnia 28.03.1985, nr. sprawy BReg 2 Z 8/85).