Złożyliście zeznanie podatkowe, wniosek o wydanie decyzji zmieniającej lub sprzeciw już wiele miesięcy temu i już zwróciliście na to uwagę urzędowi skarbowemu, ale nadal nie macie żadnej informacji zwrotnej w Waszej sprawie? Z tego artykułu dowiecie się, co możecie zrobić w takiej sytuacji.
Na początek dobra wiadomość dotycząca deklaracji podatkowych: większość niemieckich urzędów skarbowych przetwarza je dość szybko, a wręcz coraz szybciej. Tak wynika z raportu opublikowanego przez niemieckie stowarzyszenie podatników – Bund der Steuerzahler (BdSt) – w połowie 2022 roku. Najmniej czasu między złożeniem zeznania podatkowego a wydaniem decyzji podatkowej upłynęło w Berlinie: tam średni czas oczekiwania wyniósł tylko 33 dni. Na kolejnych miejscach uplasowały się Hamburg (35,1 dni), Saara (38,2 dni) i Nadrenia-Palatynat (38,9 dni).
Jednak w raporcie BdSt pojawiły się również znacznie dłuższe czasy przetwarzania. W 2021 roku na samym końcu zestawienia znalazła się Brandenburgia, w której cały proces trwał średnio 48,05 dni. I oczywiście może on w niektórych przypadkach trwać dłużej nawet w tych urzędach skarbowych, w których na decyzje czeka się stosunkowo krótko.
W tym miejscu nasuwa się kilka pytań: czy istnieje termin, w którym urzędy skarbowe muszą rozpatrzyć zeznanie podatkowe? Czy przepisy określają czas, w jakim musi zostać rozpatrzony na przykład wniosek o zwykłą korektę lub wniesiony sprzeciw? Co można zrobić będąc podatnikiem, jeśli przez bardzo długi czas nie otrzymuje się odpowiedzi od urzędu skarbowego?
Czy urząd skarbowy w Niemczech musi rozpatrzyć zeznanie podatkowe w określonym terminie?
Nie, nie ma ustalonych terminów, w których złożone deklaracje podatkowe lub wnioski muszą zostać rozpatrzone przez urząd skarbowy. Czasami może to nastąpić bardzo szybko, nawet w ciągu dwóch tygodni. Ale może też trwać miesiącami.
Jeśli złożyliście zeznanie podatkowe lub wniosek i od dłuższego czasu czekacie na reakcję urzędu skarbowego, nie składajcie od razu skargi na bezczynność organu administracji. Lepiej najpierw sięgnąć po telefon, zadzwonić do pracownika urzędu skarbowego i uprzejmie zapytać, na jakim etapie jest Wasza sprawa. Osobista rozmowa może dużo wyjaśnić – a przy odrobinie szczęścia sprawy potoczą się później już bardzo szybko. Oczywiście możecie również zwrócić się z zapytaniem na piśmie. Wniesienie skargi na bezczynność jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy urząd skarbowy miał wcześniej wyznaczony rozsądny termin na rozpatrzenie na przykład wniosku. Takie terminy nie są oficjalnie uregulowane i zależą od indywidualnego przypadku. Ogólnie jednak można przyjąć jako standard okres sześciu miesięcy.
Po długim okresie oczekiwania można wnieść skargę na bezczynność organu administracji
Jeśli jednak przez sześć miesięcy nic się nie dzieje, a telefoniczne i/lub pisemne zapytanie, a także wyznaczenie terminu w urzędzie skarbowym nie pomogło, możecie pod pewnymi warunkami wnieść skargę na bezczynność organu administracji. Powinna ona zawierać numer identyfikacji podatkowej (Steuernummer) oraz datę złożenia wniosku. Powinniście wyjaśnić, że nadal nie otrzymaliście odpowiedzi na wniosek, mimo że już zwracaliście się do urzędu w tej sprawie i dlatego składacie skargę na bezczynność. Na koniec należy wezwać urząd skarbowy do jak najszybszego rozpatrzenia sprawy i poinformowania Was o przewidywanym czasie rozpatrzenia.
W przypadku zeznań podatkowych, wniesienie skargi na bezczynność organu administracji jest możliwe tylko w przypadku dobrowolnego rozliczenia podatkowego, które w niemieckim prawie podatkowym nosi nazwę „Antragsveranlagung”. Jeśli jesteście zobowiązani do złożenia deklaracji podatkowej (Pflichtveranlagung), procedura ta nie ma zastosowania.
Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym sposobem na uzyskanie szybkiej reakcji ze strony urzędu skarbowego jest napisanie uprzejmego pisma w tej sprawie do naczelnika urzędu skarbowego. Zazwyczaj bardzo zależy im na tym, aby podatnicy nie musieli niepotrzebnie zbyt długo czekać na odpowiedź.
Powództwo z powodu bezczynności po bezskutecznym wniesieniu skargi na bezczynność organu
Po złożeniu skargi na bezczynność organu administracji, urząd skarbowy powinien udzielić odpowiedzi w dość krótkim czasie. Nie ma jednak na to gwarancji. Jeśli i teraz nic się nie wydarzy, możecie podjąć kolejny krok: jeżeli od momentu złożenia skargi upłynęło sześć miesięcy, możecie wnieść powództwo z powodu bezczynności (niem. Untätigkeitsklage).
Powództwo z powodu bezczynności nie powinno być jednak wnoszone do urzędu skarbowego, lecz do właściwego sądu finansowego. Sąd skontaktuje się z urzędem skarbowym i spróbuje wyjaśnić sprawę. Następnie urząd skarbowy może jeszcze rozpatrzyć Wasz wniosek. Jeśli tego nie zrobi, decyzję w Waszej sprawie musi podjąć sąd finansowy.