Biwakowanie na dziko jest w Niemczech często zakazane, a sytuacja prawna jest skomplikowana, tym niemniej – jest to możliwe. Poniżej dowiecie się kiedy biwakowanie na dziko w Niemczech jest legalne oraz gdzie znaleźć odpowiednie miejsca.
Czy biwakowanie na dziko w Niemczech jest legalne?
Jeśli chodzi o biwakowanie na dziko, to w Niemczech obowiązują zasadniczo następujące zasady: wszędzie tam, gdzie nie jest to wyraźnie zabronione, samochody kempingowe mogą stać przez jedną noc, co ma na celu przede wszystkim zapewnienie prowadzącym pojazd odpoczynku przed dalszą jazdą. Chodzi tu zwłaszcza o takie miejsca, jak parkingi i miejsca odpoczynku dla kierowców.
Osoby nie posiadające samochodu mogą spędzić jedną noc na łonie natury, pod namiotem, z dala od rezerwatów przyrody i parków narodowych, jednak tylko wtedy, gdy właściciel gruntu wyrazi na to zgodę. W przeciwnym razie, jeśli zostanie to zgłoszone na policję, można zostać ukaranym grzywną. Kolejny aspekt: każdy kraj związkowy ma swoje własne prawo leśne. W przypadku naruszenia tych przepisów, może zostać nałożony mandat w wysokości od 5 do 80 euro, a nawet kara grzywny sięgająca 5.000 euro.
Biwakowanie na dziko staje się w Niemczech coraz popularniejsze
Na szczęście liczne urzędy ochrony przyrody i organizacje turystyczne w Niemczech już na długo przed pandemią koronawirusa i ograniczeniami w podróżowaniu dostrzegły, że mieszkańców Niemiec ciągnie do lasów i łąk. W rezultacie wielbiciele trekkingu i spływów mają do dyspozycji szereg takich miejsc, rozsianych po całych Niemczech.
Wraz z ich udostępnieniem, coraz liczniejsza grupa odwiedzających je turystów ma być lepiej kontrolowana – w celu ochrony przyrody. Popiera to między innymi Jan-Paul Schmidt, rzecznik Bawarskich Lasów Państwowych, które przygotowały dla turystów pieszych szeroką ofertę szlaków rozsianych po terenach leśnych Spessart, Steigerwald i Frankenwald.
Schmidt dostrzega coraz większe zainteresowanie trekkingiem i związanym z nim doświadczaniem przyrody, w tym nocowaniem w lesie. Projekt 'Trekking Bayern’ ma na celu między innymi udostępnienie turystom informacji na temat możliwości wykorzystania lasów dla celów turystycznych. Las nie jest tak do końca dzikim terenem, fakt pewnego jego zagospodarowania sprawia, że turyści mogą przeżyć tam swoją przygodę na łonie natury. Ale, rzecz jasna, pewne zasady muszą obowiązywać. „Istnieje wiele zwierząt, które są bardzo wrażliwe na hałas – i oczywiście chcemy je przed nim chronić”, podkreślił Schmidt.
Tak znajdziesz miejsce na biwak w Niemczech online!
Czy to w gęstym podszyciu Schwarzwaldu, z widokiem na lasostep w paśmie górskim Eifel, na szlaku turystycznym Saar-Hunsrück-Steig, czy też na największym zwartym obszarze leśnym w Niemczech, w Parku Krajobrazowym Lasu Palatynackiego (Naturpark Pfälzerwald) – koncepcja tego regulowanego przepisami prawa biwakowania na dziko jest w dużej mierze taka sama: miejsca można rezerwować za pomocą platform internetowych, a jeśli są one położone na uboczu, można je znaleźć za pomocą współrzędnych GPS przekazywanych podczas rezerwacji. Większość miejsc jest wyposażonych w podstawowe udogodnienia, takie jak toaleta kompostująca i palenisko. Koszty za trzyosobowy namiot na jedną noc to około 10 euro.
W zależności od regionu miejsca do biwaku można rezerwować na poszczególnych stronach internetowych:
www.trekking-bayern.de
www.trekking-pfalz.de
www.wildes-sh.de
www.trekking-eifel.de
www.naturparkschwarzwald.de
www.nationalpark-hunsrueck-hochwald.de
www.soonwaldsteig.de
www.forststeig.sachsen.de
www.flussinfo.net
Oprócz tego na 1nitetent.com osoby posiadające miejsce na działce lub w ogrodku mogą zaoferować rozbicie namiotu. Portal działa na zasadzie popularnego „couchsurfingu”, co oznacza, że możliwość rozbicia namiotu lub zaparkowania kampera jest oferowana przez te osoby nieodpłatnie!
Super pomocny artykuł !
A jest coś takiego w okolicach Niemieckich alp ? Marzy mi się by tam spać na dziko