Bierzmowanie w Niemczech – wszystko co musisz wiedzieć!

    Firmung, czyli po polsku bierzmowanie, to sakrament w kościele katolickim i niezwykle ważne wydarzenie w życiu większości polskich rodzin. Wraz z chrztem i komunią świętą bierzmowanie należy do tak zwanych sakramentów inicjacyjnych. Ich przyjęcie oznacza, że osoba wierząca staje się pełnoprawnych członkiem kościoła ze wszystkimi związanymi z tym prawami i obowiązkami.

    Jak bierzmowanie odbywa się jendak w Niemczech? Na co muszą koniecznie zwrócić uwagę polscy rodzice w trakcie rozmowy w niemieckiej kancelarii parafialnej? Serdecznie zapraszamy do lektury naszego artykułu!

    Zgłoszenie do bierzmowania w parafii niemieckiej

    W przypadku, gdy wasze dzieci były chrzczone i/lub przyjmowały pierwszą komunię w parafii niemieckiej, to o możliwości przystąpienia do sakramentu bierzmowania zostaniecie powiadomieni listownie. List z zaproszeniem otrzymacie od niemieckiej parafii, jeżeli wasze dziecko będzie w wieku 14-16 lat.

    Jeżeli wasze dziecko było chrzczone w Polsce i tam też przystąpiło do pierwszej komunii, musicie zgłosić się razem z dzieckiem osobiście w kancelarii parafialnej (Pfarrbüro). W takim przypadku niestety nie otrzymacie powiadomienia na piśmie.

    Uwaga! Według doktryny kościoła katolickiego bierzmowanie to świadome odnowienie sakramentu chrztu. Oznacza to, że kandydat (czyli wasze dziecko) musi wyrazić osobiście i świadomie zgodę na przyjęcie sakramentu bierzmowania. Rodzice nie mają tutaj nic do powiedzenia!

    Wymagania do bierzmowania w Niemczech

    Od kandydata do bierzmowania, zwanego po niemiecku „Firmling”, wymagane jest dostarczenie świadectwa chrztu lub tak zwanego dokumentu Ad sacra, czyli wyciągu z aktu chrztu z ksiąg parafialnych. Ad sacra można jedynie otrzymać w parafii, w której zostało się ochrzczonym. Dla osób chrzczonych w Polsce i nieposiadających aktu chrztu oznacza to konieczność udania się do rodzinnej parafii. Otrzymując wyciąg chrztu z ksiąg parafialnych należy koniecznie przetłumaczyć go na język niemiecki przez tłumacza przysięgłego. Skontaktujcie się z kancelarią parafialną celem uzyskania informacji, czy tłumaczenie przez tłumacza w Polsce będzie uznane, czy też konieczne będzie wykonanie tłumaczenia w Niemczech.

    Uwaga! Bierzmowanie to świadome potwierdzenie sakramentu chrztu świętego. Aby przystąpić do bierzmowania nie jest konieczne uprzednie przystąpienie do pierwszej komunii!

    Przygotowanie do bierzmowania, czyli Firmvorbereitungskurse

    Po wyrażeniu woli przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz złożeniu odpowiednich dokumentów w kancelarii parafialnej kandydaci (Firmanwärter) biorą udział w katechezie przygotowującej (Vorbereitungskatechese). Jest ona prowadzona przez katechetów parafialnych. Kurs przygotowawczy nie jest kursem teoretyczno-dogmatycznym lub czysto dyskusyjnym, lecz ma na celu świadome podjęcie decyzji o bierzmowaniu i życiu we wspólnocie kościoła. W wielu przypadkach kandydaci odbywają hospitacje lub nieodpłatne praktyki w instytucjach o charakterze socjalnym, w szpitalach, domach opieki dla osób chorych lub starszych, hospicjach lub w innych ośrodkach charytatywnych lub związanych z edukacją religijną.

    W większości niemieckich parafii oferowane są także katechezy przygotowujące dla rodziców kandydatów do bierzmowania. Niektóre parafię oferują też kursy online.

    Wybór patrona i świadków bierzmowania

    Podczas przygotowania do bierzmowania kandydaci muszą dokonać wyboru patrona bierzmowania, czyli świętego, z którego życiem i wartościami kandydat się utożsamiać. Dodatkowe informacje na temat zostaną udzielone podczas katechezy.

    Kolejnym ważnym wyborem, którego kandydaci muszą dokonać, jest wybór świadka bierzmowania. Tutaj prawo kanoniczne nakłada kilka wymogów:

    • świadek musi należeć do kościoła katolickiego,
    • świadek musi być osobą wierzącą, praktykującą swoją wiarę i żyjącą zgodnie z nauką kościoła (w związku sakramentalnym), nie może być rozwiedziony lub żyć w wolnym związku,
    • świadek musi być osobą już bierzmowaną, czyli być pełnoprawnym członkiem kościoła katolickiego.

    Świadkiem bierzmowania musi być osoba dorosła, rodzic chrzestny, krewny lub inna osoba bliska rodzinie. Kwestia narodowości lub znajomość języka niemieckiego nie gra tu żadnej roli, istotna jest jedynie przynależność do kościoła katolickiego.

    Odzież podczas uroczystości bierzmowania w Niemczech

    Odzież do bierzmowania powinna być odświętna, utrzymana w stonowanej kolorystyce. Dla dziewcząt zalecany jest elegancki kostium ze spodniami lub spódnicą, skromna sukienka o klasycznym kroju lub kombinacja spódnica-bluzka, buty płaskie lub na niezbyt wysokim obcasie. W przypadku sukienek i spódnic należy zadbać o to, aby nie były zbyt krótkie, najlepiej by sięgały przynajmniej do kolana. Dodatki i biżuteria powinny być skromne, odpowiednie do okazji.

    Chłopcy powinni być ubrani w klasyczny garnitur w kolorze czarnym, ciemnoniebieskim lub antracytowym, do tego biała lub pastelowa koszula, opcjonalnie krawat. Nieco bardziej sportową alternatywą są spodnie dżinsowe połączone z koszulą, marynarką lub eleganckim swetrem.

    Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy powinni unikać sportowych butów tyłu sneaker lub do biegania. Idealne są proste i eleganckie buty skórzane.

    Uroczystość bierzmowania i świeca (Firmkerze)

    Sakrament bierzmowania jest udzielany przez biskupa diecezji lub biskupa sufragana i ma miejsce podczas niedzielnego nabożeństwa po kazaniu, ale przed eucharystią. Przebiega on identycznie jak w Polsce. Po potwierdzeniu przyrzeczenia chrztu (Taufbekenntnis) biskup namaszcza poszczególnych kandydatów krzyżmem (Chrisam) robiąc znak krzyża na ich czole i wypowiada słowa „Sei besiegelt durch die Gabe Gottes, den Heiligen Geist”, co oznacza po polsku „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego”. Kandydat odpowiada „Amen”. Świadek bierzmowania kładzie rękę na ramieniu kandydata.

    Kandydaci do bierzmowania otrzymują świecę, czyli Firmkerze jako pamiątkę uroczystości. Świece te mogą zostać zakupione indywidualnie lub w ramach przygotowań katechetycznych. Jest to kwestia do wyjaśnienia podczas kursu przygotowującego w danej parafii.

    Bierzmowanie a wpisanie do rejestru katolików w Niemczech

    Niezmiernie ważną informacją jest kwestia członkostwa w kościele katolickim. W momencie przyjęcia sakramentu bierzmowania kandydat uzyskuje status pełnoprawnego członka kościoła katolickiego w Niemczech. Oznacza to, że jeśli ktoś z kandydatów do bierzmowania nie był do tej pory wpisany do kościoła katolickiego w Niemczech (bo na przykład był ochrzczony w Polsce, a rodzice nie zgłosili tego w parafii niemieckiej lub urzędzie Bürgerberatung) zostanie on automatycznie zgłoszony i wpisany do rejestru katolików w Niemczech.

    Bierzmowanie a ślub kościelny w Niemczech

    Biorąc ślub kościelny w Niemczech w ramach rozmowy przedślubnej (Traugespräch) narzeczeni zawsze zostaną zapytani, czy byli bierzmowani. W przypadku odpowiedzi negatywnej zostanie to zanotowane w „Ehevorebereitungsprotokoll”, a kandydaci na nowożeńców muszą podjąć decyzję, czy decyduję się na dodatkowe przygotowanie i przyjęcie sakramentu bierzmowania. Jest to zalecane przez kościół katolicki. Warto jednak wiedzieć, że w kościele w Niemczech brak sakramentu bierzmowania nie jest przeszkodą w zawarciu małżeństwa kościelnego.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    W niemieckim urzędzie

    Jeśli mieszkacie w Niemczech, to prędzej czy później będziecie musieli się udać do jakiegoś urzędu. Obojętnie czy w sprawie zasiłku rodzinnego, wymeldowania się, czy...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....

    Termy w Bawarii – 10 najpiękniejszych miejsc

    Bawaria w swojej ofercie posiada bardzo szeroką ofertę basenów termalnych. Połączenie górskiej panoramy i gorącej wody termalnej sprawia, że wiele łaźni w Bawarii uznawanych...

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x