Wielu osobom znany jest termin Kinderfreibetrag. Oznacza on kwotę wolną od podatku ze względu na posiadanie dzieci. A czy wiecie, jakie jest znaczenie terminu Betreuungsfreibetrag, ewentualnie Erziehungsfreibetrag?
Dzięki Kinderfreibetrag rodzice w Niemczech nie muszą płacić podatku dochodowego od pewnej części swojego wynagrodzenia. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym artykule „Kinderfreibetrag – czyli wszystko o kwocie wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci w Niemczech!”. Z kolei termin Betreuungsfreibetrag lub Erziehungsfreibetrag (a bardziej formalnie Freibetrag für Betreuungs-, Erziehungs- oder Ausbildungsbedarf, BEA) oznacza kwotę wolną od podatku na opiekę nad dziećmi, ich kształcenie lub szkolenie. Ona również pozwala na zmniejszenie obciążeń podatkowych rodziców w Niemczech. W przeciwieństwie do zasiłku rodzinnego Kindergeld, przysługuje ona nie tylko jednemu z rodziców.
Jakie są wymagania dotyczące kwoty wolnej od podatku umożliwiającej odliczenie w Niemczech kosztów kształcenia i opieki nad dzieckiem?
W przypadku Betreuungsfreibetrag obowiązują te same warunki, co w przypadku zasiłku rodzinnego Kindergeld. Jednak rodzice lub osoby samotnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku na opiekę nad dziećmi, ich kształcenie lub szkolenie tylko wtedy, gdy urząd skarbowy uzna, że takie rozwiązanie jest dla podatnika bardziej korzystne niż zasiłek rodzinny Kindergeld. Dotyczy to nie tylko kwoty wolnej BEA, ale także kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci w Niemczech, czyli Kinderfreibetrag.
Ile wynosi kwota wolna Betreuungsfreibetrag (Erziehungsfreibetrag)?
Od 1 stycznia 2021 r. wysokość kwoty wolnej BEA wzrosła z 1.320 euro do 1.464 euro. Kwota ta przysługuje każdemu z rodziców, a zatem dla rodziców wspólnie rozliczających się z podatku wynosi ona od 2021 r. 2.928 euro.
Czy prawo do odliczenia kosztów kształcenia i opieki nad dzieckiem można przenieść na kogoś innego?
Tak, jest to możliwe, np. w przypadku dziadków, czy też macochy lub ojczyma, jeśli dziecko mieszka w ich gospodarstwie domowym. Konieczne jest wówczas złożenie stosownego wniosku. A jeśli rodzice mieszkają osobno, możliwy jest podział należnej kwoty. Sprawa staje się trudniejsza, gdy rodzice się rozstali i jedno z nich rości sobie prawo do całej kwoty wolnej BEA. Nie ma to zastosowania, jeśli dzieckiem opiekuje się „regularnie” lub „w istotnym stopniu” drugi rodzic. W takim przypadku można sprzeciwić się przeniesieniu uprawnienia do kwoty wolnej w całości na jednego z rodziców, nawet jeśli dziecko na stałe mieszka tylko u niego.
Czy istnieją orzeczenia sądowe dotyczące kwoty wolnej od podatku BEA?
Tak, zapadły już orzeczenia sądu w tej sprawie. Rodzice, którzy się rozstali, oczywiście zadawali już sobie pytanie lub spierali się o to, kiedy można uznać, że drugi rodzic opiekuje się dzieckiem „regularnie” lub „w istotnym stopniu”. Federalny Trybunał Finansowy (Bundesfinanzhof, BFH) zajmował się już tą kwestią i w listopadzie 2017 r. wydał następującą decyzję: jeśli jedno z rodziców poświęca średnio choćby dziesięć procent czasu w roku na opiekę nad dzieckiem, przysługuje mu co najmniej proporcjonalna część kwoty wolnej od podatku na opiekę nad dziećmi, ich kształcenie lub szkolenie (sygn. akt III R 2/16).
W 2019 r. również sąd finansowy Dolnej Saksonii zajmował się uprawnieniem do kwoty wolnej BEA i wydał prawomocne orzeczenie w tej sprawie. Opiera się ono na wyżej wspomnianym orzeczeniu BFH. Jednakże sędziowie orzekli ponadto, że dni, w których dziecko było pod opieką nie 24 godziny, ale co najmniej 12 godzin, także liczą się jako dni pełnej opieki. Co więcej, w wyjątkowych przypadkach limit dziesięciu procent może zostać obniżony, jeśli na przykład istnieją ku temu powody zawodowe, a odległość między miejscami zamieszkania rodziców jest duża (sygn. akt 9 K 20/19).