Ausbildungsfreibetrag: sprawdźcie, czy przysługuje Wam kwota wolna od podatku na kształcenie

  Wasze pełnoletnie dziecko studiuje lub odbywa szkolenie zawodowe i nie mieszka już z Wami? Jeśli tak, to składając deklarację podatkową w Niemczech możecie skorzystać z tzw. Ausbildungsfreibetrag, czyli kwoty wolnej od podatku na kształcenie.

  924 euro rocznie

  W trakcie nauki zawodu z reguły nie zarabia się zbyt wiele. Uczniowie czy studenci często w ogóle nie zarabiają, chyba że mają dorywczą pracę. Dlatego wielu rodziców wspiera finansowo swoje dzieci w tym okresie. Niestety, w Niemczech rodzice nie mogą odliczyć od podatku kwot, które przekazują swojemu potomstwu. Pod pewnymi warunkami przysługuje im jednak tzw. Ausbildungsfreibetrag, czyli kwota wolna od podatku na kształcenie, która wynosi obecnie 924 euro rocznie.

  Jakie warunki muszą być spełnione, aby móc skorzystać z kwoty wolnej od podatku w związku z kształceniem dziecka?

  Aby móc skorzystać z Ausbildungsfreibetrag przy sporządzaniu deklaracji podatkowej, muszą być spełnione następujące warunki:

  • dziecko jest pełnoletnie,
  • dziecko odbywa szkolenie zawodowe lub studiuje,
  • dziecko nie mieszka z rodzicami,
  • rodzic wspierający dziecko finansowo ma prawo do zasiłku rodzinnego Kindergeld,
  • rodzic wspierający dziecko finansowo jest płatnikiem podatku dochodowego.

  Warto podkreślić, że nie ma znaczenia to, ile dziecko zarabia w czasie trwania kształcenia, na przykład pracując dorywczo. Jego dochody pozostają bez wpływu na wysokość kwoty wolnej od podatku.

  Nie zawsze tak było: do 2012 roku kwota wolna od podatku ulegała zmniejszeniu, jeśli dochody dziecka przekraczały 1.848 euro rocznie.

  Rodzice mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku na kształcenie także w ramach elektronicznego systemu poboru podatku od wynagrodzenia (ELStAM). Wypełniając deklarację podatkową należy zaznaczyć właściwe pole w załączniku dotyczącym dzieci.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x