Żółte tablice w Niemczech – Tak zarejestrujesz samochód zabytkowy w Niemczech!

    Jeżdżąc po Niemczech, widzimy czasem poruszające się po drogach pojazdy z innymi tablicami rejestracyjnymi, mającymi „H” na końcu ciągu literowo-cyfrowego. Co to oznacza? Litera H jest skrótem od niemieckiego przymiotnika „historisch”, czyli historyczny. Tablice takie są wydawane dla zabytkowych lub historycznych samochodów oraz innych pojazdów mechanicznych, zwanych także potocznie oldtimerami.

    Żółte tablice w Niemczech – Kiedy samochód jest traktowany w Niemczech jako zabytkowy albo historyczny?

    Zaklasyfikowanie pojazdu jako zabytkowego nie dzieje się automatycznie, a sam wiek, data produkcji i data pierwszej rejestracji pojazdu są wprawdzie warunkami koniecznymi, aczkolwiek nie są one kryteriami wystarczającymi.

    Aby pojazd mógł zostać uznany w Niemczech za oldtimera, musi spełnić następujące wymagania:
    • Został on po razu pierwszy zarejestrowany (dopuszczony do ruchu drogowego) przynajmniej przed 30 laty
    • Jego stan techniczny musi odpowiadać stanowi oryginalnemu
    • Dopuszczalne są wyłącznie typowe modyfikacje przy użyciu części oryginalnych (tuning pojazdu jest kryterium wykluczającym)
    • Pojazd musi być w dobrym, zadbanym stanie i nie powinien mieć wad lub śladów użytkowania
    • Pojazd musi przejść badania techniczne (tzw. TÜV) i zostać dopuszczony do ruchu drogowego
    • Pojazd musi uzyskać opinię biegłego rzeczoznawcy w myśl §23 StVZO

    Ekspertyza rzeczoznawcy w celu uznania samochodu jako zabytkowy 

    W myśl §23 niemieckiego Prawa o Ruchu Drogowych (Straßenverkehrs-Zulassungs-Ordnung, czyli StVZO) do zaklasyfikowania pojazdu jako oldtimera konieczna jest opinia (z niemieckiego Gutachten) urzędowo uznanego biegłego, rzeczoznawcy, inspektora lub inżyniera ds. badań technicznych. W Niemczech ekspertyzy takie sporządzane są między innymi przez serwisy TÜV, DEKRA lub inne autoryzowane serwisy lokalne.

    Jak przebiega taka analiza biegłego? Rzeczoznawca ocenia stan pojazdu w skali od 1 (makelloser Zustand – stan idealny) do 5 (restaurierungsbedürftiger Zustand – stan wymagający restauracji/naprawy) oraz dokonuje jego klasyfikacji jako „Original” (cały pojazd jest zachowany w stanie oryginalnym), „Authentisch” (pojazd lub jego elementy zostały naprawione/odrestaurowane zgodnie z oryginałem, czyli „originalgetreu”) lub „Nicht Authentisch” (pojazd został do tego stopnia zmodyfikowany, że nie odpowiada on stanowi oryginalnemu).

    Co konkretnie sprawdza rzeczoznawca? W zależności od rodzaju pojazdu i oceny jego stanu biegły może poddać badaniu różne moduły (maksymalnie do 26). Głównie ocenie podlegają funkcjonalność pojazdu, rodzaj, ilość i jakość dokonanych modyfikacji, motor, napęd i elektryka pojazdu, karoseria i stan lakieru, koła, ogumienie, platforma i stan podwozia, wyposażenie wewnętrzne i dekoracje. Końcowa ocena całościowa stanu pojazdu jest notą ważoną wynikającą z ocen pojedynczych.

    Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania status pojazdu historycznego?

    Aby złożyć wniosek o uznanie pojazdu za historyczny konieczne są następujące dokumenty:

    • ważny dowód osobisty lub paszport wraz z aktualnym zaświadczeniem o zameldowaniu,
    • numer ubezpieczenia,
    • karta pojazdu i dowód rejestracyjny lub dla nowszych pojazdów świadectwo rejestracji pojazdu cz. 1 i cz. 2,
    • opinia rzeczoznawcy,
    • zaświadczenie o aktualnych badaniach technicznych (tzw. TÜV) oraz dotychczasowe tablice rejestracyjne (jeżeli pojazd był dopuszczony do ruchu drogowego).

    Ile kosztuje rejestracja oldtimera w Niemczech?

    Samo zameldowanie w Wydziale Komunikacji (czyli z niemieckiego Zulassungsstelle) kosztuje 28 euro. Dla właścicieli pojazdów, którzy chcieliby mieć indywidualne tablice rejestracyjne, dochodzi dodatkowa opłata w wysokości 11 euro. Koszty ekspertyzy rzeczoznawcy to w przybliżeniu 100 euro (ale może być też więcej w zależności od pojazdu), badania techniczne to dodatkowe 70 euro, 20-30 euro trzeba zapłacić za wytłoczenie nowych tablic. Całość to ok. 240 euro. Pytanie, które nasuwa się w tym momencie, to czy warto? Czy uzyskanie statusu oldtimera ma wymierne korzyści?

    A jednak warto! Oto korzyści posiadania w Niemczech oldtimera

    Pojazd zakwalifikowany do ruchu drogowego jako oldtimer jest oficjalnie uznany za dobro kultury niemieckiej, a jego właściciel cieszy się nie tylko ulgami podatkowymi, lecz także wyjątkowo korzystnym ubezpieczeniem samochodowym. Nie musi on także przestrzegać restrykcyjnych wymogów związanych z normami ochrony środowiska. Przykładowo pojazdy z historycznymi tablicami rejestracyjnymi mogą bez ograniczeń poruszać się po miejskich strefach ekologicznych (Umweltzone), nie potrzebują ani katalizatora ani tzw. Zielonej Nalepki (grüne Plakette). Podatek od środków transportu jest płacony ryczałtowo i wynosi aktualnie 46,02 euro za historyczne motocykle i 194,73 euro za pozostałe pojazdy o statusie zabytkowym.

    Które pojazdy są najczęściej rejestrowane jako zabytkowe w Niemczech?

    Oto, które samochody są w Niemczech rejestrowane najczęściej jako oldtimery:

    1. VW Käfer – ok. 27.000 sztuk
    2. Mercedes-Benz W 123 – ok. 8.869 egzemplarzy
    3. Mercedes-Benz SL, R107 – 8.048 pojazdów
    4. Mercedes „Strich-Acht“ (w Polsce znany jako „przejściówka” albo „puchacz”) – ok. 7.145 sztuk
    5. Porsche 911/912 ok. 6.489 pojazdów
    6. Volkswagen Golf ok. 4.519 pojazdów
    7. VW Bulli ok. 4.418 busów
    8. Opel Kadett, ok. 4.280 pojazdów

    Dwie trzecie samochodów z tablicami z literą H są oznaczone marką niemieckiego producenta. Drugą najsilniejszą grupą są zabytkowe samochody z Anglii, a w dalszej kolejności z Włoch. Tym samym Włosi doprowadzili do tego, że amerykańskie samochody zabytkowe spadły na czwarte miejsce, a spośród nich 12 899 egzemplarzy jest zarejestrowanych w Niemczech.

    Liczba samochodów zabytkowych według marki:

    1. Mercedes-Benz ok. 48.000
    2. Volkswagen ok. 40.000
    3. Opel ok. 12.000
    4. Ford ok. 11.000
    5. Porsche ok. 10.000

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Sieci komórkowe w Niemczech – tutaj znajdziesz najlepszą taryfę!

    Ilość telefonów komórkowych wypuszczanych na rynek światowy wzrasta z każdym rokiem. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, iż zepsuty telefon nie ląduje w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x