Jak znaleźć pracę w Niemczech? Oto nasze rady oraz lista niemieckich portali z ofertami pracy!

    Znalezienie pracy w Niemczech to duże wyzwanie. W tym artykule postaramy się Wam to ułatwić. Dowiecie się z niego, gdzie najlepiej szukać pracy w Niemczech oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

    Jak znaleźć pracę w Niemczech? W tych zawodach nie powinno być problemu!

    Każdy, kto chce wyemigrować do Niemiec, zastanawia się, jakie są szanse na znalezienie pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Tutaj mamy dla Was dobre wieści: Niemcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza w niektórych obszarach zawodowych, w których już teraz brakuje wykwalifikowanych pracowników, a sytuacja ta ulegnie pogorszeniu w nadchodzących latach. O które zawody chodzi, przeczytacie nieco nizej.

    Oprócz tego, niemiecki rynek pracy jest w dobrej kondycji. Aktualnie zatrudnienionych jest 43,4 mln osób, co sprawia, że zatrudnienie jest na rekordowym poziomie. Bardzo niska jest również stopa bezrobocia, która jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej.

    Szczególnie duże szanse na pracę w Niemczech ma każdy, kto chce pracować na jednym z tych stanowisk pracy, na które w Niemczech brakuje pracowników. Te są regularnie publikowane przez Federalną Agencję Pracy. Aktualnie szczególnie poszukiwani są pracownicy w następujących zawodach:

    • Inżynierowie konstrukcji metalowe i technologii spawania
    • Inżynierowie przemysłu motoryzacyjnego
    • Specjaliści i specjaliści mechatroniki i techniki automatyzacji
    • Specjaliści w dziedzinie technologii energetycznych
    • Specjaliści inżynierowie elektryczni
    • Specjaliści w dziedzinie suchej zabudowy
    • Specjaliści w dziedzinie hydrauliki, techniki sanitarnej, grzewczej i klimatyzacji
    • Eksperci w zakresie doradztwa dla użytkowników IT, rozwoju oprogramowania i programowania
    • Specjaliści w zakresie technicznej eksploatacji kolei
    • Eksperci ds. monitorowania i utrzymania infrastruktury kolejowej
    • Maszyniści transportu kolejowego
    • Egzaminowani specjaliści w dziedzinie opieki zdrowotnej, pielęgniarstwa i położnictwa
    • Lekarz specjalizujący się w leczeniu ludzi (bez stomatologii)
    • Fizjoterapeuci
    • Farmaceuci
    • Egzaminowani specjaliści w opiece pielęgniarskiej nad osobami starszymi
    • Fryzjerzy
    • Specjaliści w dziedzinie ortopedii, technice rehabilitacji i akustyce aparatów słuchowych
    • Instruktorzy nauki jazdy

    Więcej w tym temacie przeczytacie tutaj: W Niemczech brakuje wyspecjalizowanych pracowników – w tych zawodach znajdziesz pracę!

    Niemieckie portale z ofertami pracy

    Poszukiwania pracy w Niemczech najlepiej zacząć w internecie. Jeśli szukacie ofert w języku polskim, to na praca.dojczland.info znajdziecie setki aktualnych ofert pracy w Niemczech po polsku: Oferty pracy w Niemczech po polsku. Na portalu możecie również zapisać własne CV i używać go do wysłania podania o pracę bezpośrednio ze strony, bez konieczności wpisywania go za każdym razem na nowo: CV na dojczland.info.

    Jeśli natomiast znacie już niemiecki i szukacie ofert pracy również w języku niemieckim, to warto zajrzeć na największą giełdę pracy online w Niemczech, która należy do krajowego urzędu pracy (Arbeitsagentur für Arbeit): Giełda pracy online Arbeitsagentur.

    Innymi znanymi internetowymi giełdami pracy w Niemczech są:

    Pozostałe sposoby na znalezienie pracy w Niemczech

    Oprócz internetowych giełd pracy, istnieją również inne możliwości znalezienia pracy w Niemczech:

    • Strony internetowe firm: Jeśli znacie już konkretne firmy w Niemczech, w których chcielibyście pracować lub w trakcie poszukiwania pracy natknęliście się na nazwy firm, które wzbudziły Wasze zaufanie, to warto odwiedzić ich strony internetowe. Wiele firm publikuje bowiem aktualne oferty pracy właśnie tam.
    • Targi pracy: Możecie również odwiedzić targi pracy, na których zawsze istnieje możliwość porozmawiania z przedstawicielami firmy. Oprócz tego wiele firm poszukuje proaktywnie pracowników, podczas tego typu imprez.
    • Lokalna prasa: Jeśli przebywacie już w Niemczech, dobrym pomysłem jest przeglądanie ogłoszeń z pracą w gazetach. Często znajdziecie w skrzynkach pocztowych lub na klatce schodowej darmowe gazety lokalne. W nich znajedzie oferty pracy lokalnych firm wraz z danymi kontaktowymi. Warto z nich korzystać, gdyż dają one możliwość znalezienia pracy w pobliżu Waszego miejsca zamieszkania.
    • Agencje rekrutacyjne: Prywatne agencje rekrutacyjne oferują kolejną alternatywę dla poszukiwania pracy w Niemczech w internecie. Te wyszukają oferty pracy w Niemczech dla Was. Warto dowiedzieć się za wczasu, czy tego typu usługa jest płatna. Często firmy tego typu pobierają opłaty lub wręcz przeciwnie – płacą potencjalnemu pracownikowi bonus za podpisanie z nimi umowy.

    Czy aby znaleźć pracę w Niemczech muszę mówić po niemiecku?

    Niemcy potrzebują dobrze wyszkolonych specjalistów z całego świata. Zgodnie z raportem OECD, jest to obecnie drugi pod względem popularności kraj imigracyjny. Ale Niemcy mają jedną wadę: język niemiecki. Z jednej strony problem ten jest widoczny w wyzwaniu, jakim jest integracja dużej liczby uchodźców na rynku pracy. Z drugiej strony, jest to ogólny problem dla wielu międzynarodowych absolwentów, którzy studiowali w Niemczech w języku angielskim i nie mieli czasu na naukę języka niemieckiego: ponad 50 procent z nich opuszcza po studiach Niemcy.

    Oczywiście istnieje możliwość znalezienia pracy w Niemczech bez znajomości języka, lecz im lepiej go poznacie, tym większe szanse na lepszą ofertę. Oprócz tego, w niektórych zawodach język niemiecki jest wymagany prawnie, np. w przypadku lekarzy: bez znajomości języka niemieckiego nie otrzymacie licencji na wykonywanie zawodu lekarza. Pielęgniarki muszą również wykazać się znajomością języka niemieckiego, aby móc wykonywać swoją pracę. W wielu innych zawodach to pracodawca decyduje, czy wymagana jest znajomość języka niemieckiego.

    Kultura pracy w Niemczech: na to musicie być gotowi!

    Co kraj, to obyczaj – dotyczy to również pracy w Niemczech. Nie zaszkodzi być przygotowanym i wiedzieć, jacy są Niemcy w świecie zawodowym. Niemiecka kultura pracy różni się od wielu innych kultur tym, że normą jest tutaj wysoki stopień obiektywizmu. Podczas gdy w innych kulturach relacje międzyludzkie odgrywa ważną rolę, również w kontekście biznesowym, w niemieckim świecie pracy w centrum uwagi znajduje się praca, względnie przydzielone zadania. Tej obiektywności towarzyszy fakt, że komunikacja w pracy jest najczęściej bardzo bezpośrednia – warto o tym pamiętać i zachować odpowiedni dystans. W Niemczech istnieje wyraźna granica między życiem prywatnym i zawodowym. Lepiej wstrzymać się z bezpośrednimi pytaniami, dotyczącymi faktów z życia prywatnego szefa.

    Mówi się również, że Niemcy mają zamiłowanie do zasad i struktury. Ich ścisłe przestrzeganie jest w niemieckim świecie pracy równoznaczne z profesjonalizmem. Dotyczy to również punktualności. Na spotkaniu biznesowym lub w pracy koniecznie powinniście się pojawić na czas. Nawet dwie minuty spóźnienia zostaną odebrane bardzo negatywnie.

    Chociaż powinno to być jasne, oto uwaga dodatkowa: Opisywanie norm kulturowych zawsze oznacza uogólnienie. Oczywiście, istnieją od nich wyjątki. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku pracy w Niemczech obowiązują te same zasady, co w przypadku każdego innego stosunku pracy.

    Praca w Niemczech: Czy potrzebuję pozwolenia na pracę?

    I w końcu dochodzimy do końca artykułu. Niektóre osoby, które do nas piszą, zadają pytanie, czy aby móc pracować w Niemczech, niezbędne jest posiadanie pozwolenia na praće. Odpowiedź brzmi nie! Jako obywatele Unii Europejskiej, możemy się swobodnie przemieszczać, osiedlać, a także pracować gdziekolwiek chcemy w obrębie Unii. Jednakże w niektórych zawodach warunkiem podjęcia pracy jest uznanie stopnia naukowego.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    7 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    7 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Dawid

    Pracy dużo, ale chętnych brak, może dlatego że niemiecki jest prawie obowiązkowy…

    Raphi

    To nie jest prawda, obecnie niemiecka gospodarka a zwłaszcza przemysł motoryzacyjny i jemu podobne zwalniają w szybkim tempie i to już od wiosny a następny rok wcale lepiej się nie zapowiada.

    PIOTR

    pracuję obecnie w niemczech ale przez agencje „pseudo”’ niemiecka i nie jest tak pieknie jak mówiono przez telefon „kroją” za wszystko chciałbym zmienic prace ale nie wiem jak

    Kornela Mondra

    I własnie tego się bałam przed pierwszym wyjazdem. Ja jeżdże do Niemiec juz kilka miesiecy na zlecenia do opieki do osób starszych. Jeżdżę przez agencję polską agencję nursecare z siedzibą w Wawie. Nie narzekam na kontakt z agencją. To ich duży plus. Mozna zawsze przedzwonić i dopytać o cokolwiek. A no i gwarantują też ubezpieczenie, co nie jest standardem z tego co widze

    Andi

    Od 6 miesięcy na zasiłku i szukam pracy w DE jako inż. Konstruktor. 15 lat doświadczenia w motoryzacji i lotnictwie, projektowanie w Catia V5. Bez rezultatu, same odmowy. A może łatwiej zlecać zdalnie prace inżynierskie do Indii i Chin na 5€/h..?Ciekawe, pech.. Jeszcze poł roku zasilacza i trzeba wracać do Pl jak nic sie niezmieni. A mówili ucz się, bedziesz żył jak pan.. Hehe, dobre żarty… Pozdrawiam wszystkich bezrobotnych i życzę szczęścia i powodzenia.

    elektryk

    pracujac przez zeitfirme, i jak jesteś dobry to niemiecka firma cie zatrudni na stałe,oczywiscie podstawowy A1,stawki od 16€ brutto na start,czyli niewiele

    Dominika

    Praca w Niemczech dla informatyków, programistów i analityków
    https://www.push-aid.com

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Sieci komórkowe w Niemczech – tutaj znajdziesz najlepszą taryfę!

    Ilość telefonów komórkowych wypuszczanych na rynek światowy wzrasta z każdym rokiem. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, iż zepsuty telefon nie ląduje w...
    7
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x