Wielkanoc w Niemczech – poznaj popularne niemieckie tradycje wielkanocne!

    Po długiej zimie, Wielkanoc w Niemczech jest dla wielu rodzin pierwszą okazją do świętowania na świeżym powietrzu. Dzieci szukają jaj wielkanocnych w ogrodzie, podczas gdy dorośli idą na spacery i cieszą się łagodnym wiosennym powietrzem. Różnorodne tradycje i zwyczaje zapewniają zabawę wokół Wielkanocy, najważniejszego święta chrześcijańskiego. Mimo to, szczególnie w ostatnich latach pojawiają się krytyczne głosy odnośnie nadmiernej konsumpcji.

    Wielkanoc w Niemczech – niemieckie tradycje wielkanocne

    Czy słyszeliście już o takich niemieckich tradycjach wielkanocnych jak „Ostereier-Kitschen” albo „Osterspaziergang” Goethego? Od tysięcy lat Wielkanoc w Niemczech to pierwsze wielkie święto, podczas którego celebruje się różne tradycje i zwyczaje.

    „Zadowoleni, wielcy i mali, radujcie się: oto jestem człowiekiem, oto mogę nim być!” – Ten cytat pochodzi z wiersza „Osterspaziergang” Johanna Wolfganga von Goethego. Opisuje on bardzo trafnie uczucie, z jakim wielu ludzi w Niemczech wita się z wiosną po mroźnych zimowych dniach Wielkanocy. Parki i ogrody zapraszają do zostawienia ciepłych szalików i kapeluszy w domu i cieszenia się pierwszymi promieniami słońca z rodziną i przyjaciółmi.

    Pochodzenie niemieckich tradycji wielkanocnych

    W Wielkanoc Chrześcijanie świętują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W dzisiejszych tradycjach wielkanocnych można jednak dostrzec również ślady po elementach pogańskich, na przykład malowane jajka wielkanocne pochodzą z okresu przedchrześcijańskiego i są symbolem płodności. Na przestrzeni wieków w regionach Niemiec wykształciły się różne zwyczaje, z których część kultywowana jest do dziś z wielką miłością i poczuciem tradycji.

    Wielkanoc w Niemczech – ukrywanie jajek i „Ostereier-Kitschen”

    Tradycja, która jest w Niemczech nadal popularna, to ukrywanie jaj wielkanocnych (niem. „Ostereier-Verstecken”). Szczególnie dzieci świetnie się bawią szukając w Wielką Niedzielę wielkanocnych jajek w ogrodzie lub w mieszkaniu – lub w gniazdach ptaków, gdzie czekają na nie małe prezenty. Oprócz tego podczas rodzinnych śniadań odbywają się małe konkursy: Dwa jajka na twardo zderza się ze sobą szpicami. Ten, którego jajko nie pęknie, wygrywa. W zależności od regionu, gra ta nosi nazwę „Ostereier-Ticken, -Düpfen, -Ditschen, -Tüppen” lub „Ostereier-Kitschen”.

    W Niemczech bardzo często zdarza się także wieszać kolorowe pisanki na drzewach, gałęziach czy wazonach w ogrodzie i artystycznie je dekorować.

    Zajączek wielkanocny w Niemczech

    Zajączek wielkanocny również w Niemczech jest tym, który przynosi jajka na Wielkanoc. Pierwsze wzmianki o zajączku wielkanocnym w Niemczecj pochodzą już z 1668 roku, kiedy to Georg Franck von Frankenau, profesor medycyny z Heidelbergu, wspomina w swojej pracy naukowej o istnieniu tradycji zajączka wielkanocnego. Von Frankenau donosił, iż ślady tej tradycji można było znaleźć w Alzacji, Palatynacie i regionie Górnego Renu.

    Zajączek Wielkanocny stał się wzorcowym symbolem Wielkanocy, a wiele dzieci czeka na jego przybycie prawie tak samo radośnie jak na Świętego Mikołaja w grudniu. Istnieje wiele różnych teorii, że jajka wielkanocne przynosi Zajączek Wielkanocny. Przecież w Wielkanoc świętuje się zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tradycji chrześcijańskiej zając jest uważany nie tylko za posłańca Boga, ale także za znak nowego życia i płodności, który mógł być impulsem dla tej wielkanocnej tradycji.

    Ogień wielkanocny 

    Ogień wielkanocny jest tradycyjnie rozpalany w wielu regionach Niemiec podczas Wielkanocy. Ogień wielkanocny jest symbolem słońca. Jest on uznawany za święty już od czasów starożytnych, ponieważ słońce jest szczególnie ważne dla wiosny: dni stają się wtedy dłuższe i cieplejsze.W dawnych czasach były to główne czynniki umożliwiające ponowne zasianie pól. Słońce jest więc oznaką płodności, wzrostu i zbiorów. Tak więc rozpalenie świętego ognia w Wielkanoc jest kluczowym wydarzeniem dla wielu Chrześcijan w Niemczech. Ogień rozpalany jest w Niemczech w Wigilię Wielkanocną, czyli w nocy z soboty na Niedzielę Wielkanocną.

    ogień wielkanocny w Niemczech, ujęcie nocne

    W wielu miastach i gminach w Niemczech jest zwyczajem, że tej nocy chłopcy zbierają drewno, a następnie układają je w stosy razem z chrustem. W północnej Hesji i we wschodniej Westfalii, ogromne ogniste koła wielkanocne są tradycyjnie spychane ze wzgórza w dół do doliny.

    Świece wielkanocne

    Bardzo starą tradycją na Wielkanoc jest zapalanie tzw. świecy wielkanocnej. W niej w równej mierze łączą się lekkie tradycje pochodzenia greckiego, żydowskiego, rzymskiego i chrześcijańskiego. Światło jest uważane za znak życia.

    Świeca wielkanocna symbolizuje Jezusa Chrystusa, który triumfował nad śmiercią i umierając, zmartwychwstał. Tradycja ta ma pochodzenie północno-galalijskie, włoskie i po raz pierwszy została wymieniona w Piacence w 384 roku w liście od Jerome’a. Od 417 roku papież Zosimus zapoczątkował ją w Rzymie.

    W dzisiejszych czasach, podczas w sobotniego, wieczornego nabożeństwa wielkanocnego, świeca wielkanocna jest zapalana na poświęconym ogniu i przenoszona do ciemnej sali kościelnej po jej pobłogosławieniu. Na koniec, świeca wielkanocna umieszczana jest na kandelabrze wielkanocnym, a wierni odpalają od jej płomieni znicze, które przynieśli ze sobą.

    Śmigus-dyngus w Niemczech

    Lany poniedziałek to tradycja znana i kultywowana w całej Polsce. Niemcy nie znają jednak tej tradycji. Powstrzymajcie się zatem w ten dzień od lania ludzi wodą, no chyba że we własnym, rodzinnym gronie 😉

    Kiedy wypada Wielkanoc?

    Na poniższej stronie znajdziecie tabelkę z wszystkimi niemieckiemi świętami!

    Święta oraz dni wolne od pracy w Niemczech

    Życzenia wielkanocne po Niemiecku

    Poznajcie najciekawsze życzenia wielkanocne po niemiecku (zawierają wymowę w formie audio!):

    Życzenia wielkanocne po niemiecku

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x