Segregacja śmieci w Niemczech – jakie rodzaje odpadów rozróżniamy?

    Według badań, zdecydowana większość konsumentów w Niemczech (92% – za gruener-punkt.de) uważa, że segregacja odpadów jest właściwą drogą do recyklingu odpadów opakowaniowych. Często osoby przybywające do Niemiec z Polski nie wiedzą jak prawidłowo segregować śmieci. Nieprzestrzeganie regulacji dotyczących segregacji śmieci w Niemczech może się skończyć nawet grzywną. Warto zapoznać się zatem z poniższym artykułem!

    Segregacja śmieci w Niemczech – jakie rodzaje odpadów rozróżniamy?

    Zasadniczo segregacja odpadów w Niemczech jest bardzo prosta. Istnieje pięć kategorii odpadów:

    • lekkie opakowania (LVP) wykonane z tworzywa sztucznego, aluminium, blachy stalowej lub materiałów kompozytowych, takich jak kartony do napojów
    • szkło opakowaniowe (bez szklanek do picia, bez szkła płaskiego)
    • papier/karton/karton/karton
    • odpady resztkowe
    • bioodpady

    Dla każdego z tych rodzajów odpadów dostępne są oddzielne śmietniki.

    Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących segregacji odpadów jest: Co należy do jakiego śmietnika? Poniżej znajdziecie odpowiedź na to pytanie!

    Co wyrzucamy w Niemczech do żółtego kontenera?

    Tworzywa sztuczne należy w Niemczech wyrzucać do żółtego kontenera na śmieci lub żółtego worka. Oba są zarezerwowane wyłącznie dla lekkich opakowań wykonanych z metalu, materiałów kompozytowych i tworzyw sztucznych. Są jednak pewne rzeczy, których nie należy w Niemczech wrzucać do żółtej torby lub pojemnika. Poniżej pomoc w formie grafiki:

    źródło: www.gruener-punkt.de

    Co wyrzucamy w Niemczech do niebieskiego kontenera?

    Odpady papierowe – tj. papier, tektura i opakowania wykonane z kartonu lub tektury – należy wrzucać w Niemczech do niebieskiego kontenera.

    Gdzie wyrzucamy w Niemczech szkło?

    Puste butelki i słoiki należy posortować według koloru na białe, brązowe i zielone szkło, a następnie wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na odpady szklane. Ważna wskazówka dotycząca recyklingu szkła w Niemczech: Niebieski jest zielony! Niebieskie szkło zawsze należy do zielonego pojemnika szklanego. Do pojemników na odpady szklane nie wrzucamy: Ceramika, porcelana, wyroby kamionkowe, żarówki, kieliszki do picia i szkło płaskie, takie jak okna lub lustra.

    Ponadto odpady resztkowe i odpady organiczne mają swoje własne pojemniki i muszą być odpowiednio wypełnione. Pojemniki na nie są najczęściej koloru czarnego lub brązowego. Nie ma jednak reguły bez wyjątku: systemy zbiórki mogą się różnić na poziomie lokalnym. W razie wątpliwości można zasięgnąć informacji u pracownika ds. odpadów w gminie lub odpowiedzialną firmę zajmującą się usuwaniem odpadów.

    Dlaczego warto sortować śmieci?

    Odpowiedź na pytanie, dlaczego segregujemy odpady, jest prosta: dla dobra środowiska i ostatecznie dla dobra ludzi. Ponieważ potencjał recyklingu jest ogromny. Ale tylko wtedy, gdy wszyscy odpowiednio segregujemy nasze odpady i w ten sposób zapewniamy, że są to odpady właściwego rodzaju, możemy właściwie przetwarzać i chronić nasze środowisko naturalne.

    Konkretnie oznacza to, że jeśli segregujesz odpady, sortownie mogą optymalnie pracować i dostarczać przemysłowi recyklingowemu cenne surowce wtórne. Ich przetwarzanie i ponowne wykorzystanie w nowych produktach nie tylko zamyka cykle materiałowe, ale także powoduje mniejsze zanieczyszczenie środowiska: mniejsze zużycie energii, mniejszy efekt cieplarniany, mniejsze zużycie zasobów kopalnych, mniejsze zakwaszenie wody i gleby oraz eutrofizację zbiorników wodnych.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    seb

    Witam, czy właściciel domu powinien zapewnić kontenery na śmieci? Wynajmuję pokój z innymi pracownikami i nie mamy żadnych kontenerów na śmieci

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x