Niemcy: Czy za niezamówiony towar trzeba zapłacić?

    Jeśli mieszkacie w Niemczech i otrzymacie paczkę z produktami, których nie zamawialiście, wtedy w zasadzie nie musicie za to płacić. Tylko dlatego, że doszła do Was niezamówiona przesyłka, nie oznacza to automatycznie, że zawarta została umowa kupna-sprzedaży, która zobowiązuje do płatności. Ta zasada obowiązuje niezależnie od tego, co sprzedający zawarł w dołączonym lub późniejszym piśmie.

    Ale uwaga! Jeśli zareagujecie na przysłanie niezamówionego towaru, np. kontaktując się z nadawcą i dziękując mu za paczkę, wtedy oferta przedsiębiorstwa może zostać uznana za przyjętą i jesteście zobowiązani do zapłaty. Dotyczy to także ironicznych maili pt. „serdecznie dziękuję”.

    Czy w Niemczech niezamówione produkty należy zwrócić?

    Nawet jeśli sprzedawca próbuje wywrzeć na Was presję pisząc maile czy wysyłając pisma, to nie musicie zwracać niezamówionych produktów. Niezamówiony produkt możecie zatrzymać i korzystać  z niego tak, jakby był Waszą własnością. Jeśli ten produkt nie jest Wam potrzebny, możecie się go po prostu pozbyć.

    Istnieje też możliwość odesłania sprzedawcy produktu na jego koszt. Jednak zwłaszcza w przypadku niepoważnych firm musicie liczyć się z tym, że to Wy będziecie musieli pokryć koszty zwrotu.

    Jakie są wyjątki w przypadku niezamówionych towarów?

    Jeśli produkt został dostarczony niewłaściwemu odbiorcy, wtedy przedsiębiorca może żądać zwrotu produktu. Dlatego powinniście najpierw dokładnie sprawdzić, czy paczka jest rzeczywiście zaadresowana na Was. Z kolei paczki do innych odbiorców (np. do sąsiadów) powinniście przyjmować tylko wtedy, jeśli zostało to wcześniej ustalone z właściwym odbiorcą.

    Kolejny wyjątek: jeśli sprzedający pomylił się przy Waszym zamówieniu. Ma to miejsce np. wtedy, jeśli wcześniej coś u niego zamówiliście i otrzymacie to pomyłkowo dwa razy.

    W obu przypadkach musicie zwrócić towar, jeśli sprzedający tego zażąda. W takiej sytuacji warto jednak wcześniej ustalić pisemnie z nadawcą, że pokryje on koszty opakowania i wysyłki, skoro chce odzyskać produkt. Możecie też zaproponować, aby nadawca osobiście odebrał od Was towar.

    Opłacona paczka – czy jest szansa odzyskać pieniądze?

    Otrzymaliście niezamówiony towar, zapłaciliście rachunek/fakturę, a teraz chcecie się wycofać? Nie jest to łatwa sprawa. Czy zapłacenie za towar jest jednoznaczne z zawarciem umowy kupna nie zostało do tej pory prawnie wyjaśnione.

    Jednak należy się trzymać ogólnie obowiązującej zasady: w przypadku umów zawartych na odległość, np. umów kupna zawartych przez internet lub telefon, macie z reguły dwa tygodnie czasu od zawarcia umowy na odstąpienie od niej.

    Dlatego najbezpieczniejszą opcją jest zawsze niereagowanie na paczkę z niezamówionymi produktami.

    Na kim spoczywa ciężar dowodu przy niezamówionych produktach?

    W przypadku sporu prawnego, to sprzedający musi udowodnić, że zawarł z Wami umowę. Musi więc udowodnić, że zamówiliście u niego dany produkt. To samo dotyczy pomyłkowego dostarczenia przesyłki do niewłaściwego odbiorcy. Tutaj ciężar dowodu również spoczywa po stronie sprzedającego.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x