Małoletnie dzieci rozwiedzionych rodziców będą miały od Nowego Roku w całych Niemczech prawo do wyższej stawki minimalnej w przypadku łożenia na ich utrzymanie. Wyższy Sąd Krajowy poinformował, że wtedy wejdzie w życie nowa wersja tzw. „Düsseldorfer Tabelle“, czyli tabeli zawierającej stawki alimentów na utrzymanie dzieci.
Stawki te wzrosną w zależności od wieku dziecka i grupy dochodowej osoby odpowiedzialnej za łożenie na utrzymanie – o sześć do dwunastu euro miesięcznie. Jednak mimo to dzieci rozwiedzionych rodziców otrzymają w wielu przypadkach tak naprawdę mniej pieniędzy. Jest to związane z nowymi klasami dochodowymi.
Wiele dobrze zarabiających osób wyląduje zgodnie z nowymi wytycznymi tabeli, w niższej klasie dochodowej. Rzecznik Niemieckiego Sądu Rodzinnego powiedział, że nie da się uniknąć takiej sytuacji. Natomiast Wyższy Sąd Krajowy nie chciał się wypowiadać na temat realnych skutków zmian.
Od 1. Stycznia 2018 r. tak będą się kształtowały stawki alimentów na utrzymanie dzieci:
- Dla dzieci z pierwszej kategorii wiekowej (0-5 lat) 348 euro zamiast dotychczasowych 342 euro
- Dla dzieci drugiej kategorii wiekowej (6-11 lat) będzie to 399 euro zamiast 393 euro
- Dla dzieci ostatniej, trzeciej kategorii wiekowej (12-17 lat) będzie to zamiast 460 euro – 467 euro
Stawki grup dochodowych również zostaną podniesione
Ustawowe podniesienie stawki minimalnej niesie za sobą dopasowanie stawek zapotrzebowania pozostałych grup dochodowych. Stawki grup dochodowych od 2 do 5 podniesione zostaną o 5% minimalnego łożenia na utrzymanie, a w grupach 6-10 o 8%.
Należy zwrócić uwagę, że po raz pierwszy od dziesięciu lat, zostały podniesione grupy dochodowe. Zgodnie z tabelą obowiązującą od 1 stycznia 2018, skorygowane dochody netto rozpoczynają się kwotami do 1900 euro (zamiast dotychczasowej kwoty 1500 euro), a kończą się przy kwocie 5500 euro zamiast 5100 euro.
Zapotrzebowanie dodatkowe związane z kształceniem wzrośnie z 90 euro do 100 euro. W przypadku dzieci pełnoletnich stawki te pozostaną w roku 2018 niezmienione. Jednak zmienione klasy dochodowe mają tutaj też zastosowanie.
Uzasadnienie Sądu jest następujące: „Poprzez niezmienione stawki dla dzieci pełnoletnich, uniknie się ponadproporcjonalnego zwiększenia zapotrzebowania pełnoletniego dziecka, które żyje jeszcze z rodzicami, w stosunku do zapotrzebowania osoby żyjącej na własny rachunek”.
Do zapotrzebowania dziecka należy wliczyć tzw. „Kindergeld”, czyli zasiłek rodzinny. Będzie on wynosił od 1 stycznia 2018 r. 194 Euro na pierwsze i drugie dziecko, 200 euro na trzecie dziecko i 225 euro na czwarte i każde kolejne dziecko. Kindergeld wlicza się z reguły w połowie w przypadku dzieci niepełnoletnich oraz w całej kwocie, jeśli chodzi o dzieci pełnoletnie.
„Düsseldorfer Tabelle” funkcjonuje już od 1962 roku i stanowi w całych Niemczech zbiór wytycznych dotyczących pomiaru odpowiedniej stawki łożenia na utrzymanie dziecka. Następna zmiana wytycznych planowana jest prawdopodobnie od dnia 01.01.2019 roku.